Czego nie należy robić w ciąży – 8 porad dla mam

Czego nie należy robić w ciąży – 8 porad dla mam

Ostatnia aktualizacja: 05 czerwca, 2018

Istnieje kilka rzeczy, których nie należy robić w ciąży. Czasem możemy nie mieć pojęcia o tym, że należy ich unikać. Kobiety w ciąży muszą bardzo o siebie dbać i wystrzegać się niektórych czynności, by nie zaszkodzić sobie ani dziecku. Do rzeczy, których nie należy robić w ciąży zaliczamy różne nawyki, które należy zmodyfikować. Oto niektóre z nich.

Rzeczy, których nie należy robić w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży powinnaś dbać o siebie i w spokoju cieszyć się tym cudownym czasem. Warto mieć świadomość, co może zaszkodzić dziecku i czego nie należy robić w ciąży.

Mama w ciąży wlewająca mleko do płatków - czego nie należy robić w ciąży

1. Unikaj surowych pokarmów, które mogą być źródłem bakterii mogących wywołać infekcję. Lekarze nie polecają jedzenia takich surowych pokarmów jak niepasteryzowane sery, soki owocowe, jajka, ryby czy mięso.

2. Nie pij alkoholu. Chociaż jest to jedna z pierwszych zasad, o jakiej informują lekarze, należy zawsze mieć się na baczności. Specjaliści zalecają unikanie nawet najmniejszych ilości alkoholu. Badania wykazały, że zawiera on toksyczne substancje, które wywołują szkody w mózgu dziecka.

3. Zmniejsz spożycie kofeiny. Spożywanie nadmiernej ilości kofeiny w ciąży może szkodzić dziecku. Pamiętaj, że kofeina znajduje się w różnych napojach.

4. Nie czyść kuwety. Czyszcząc kuwetę możesz zarazić się powszechnie znaną infekcją – toksoplazmozą. Może ona wywoływać na przykład przedwczesny poród, upośledzenie wzrostu oraz uszkodzenie oczu i mózgu płodu.

5. Unikaj sztucznych słodzików. Niektóre badania dowodzą, że ich spożywanie nie niesie za sobą niebezpieczeństwa, ale lepiej używać np. miodu. Słodziki zawierają aspartam, sukralozę i acesulfam K, które mogą wywoływać komplikacje w trakcie porodu.

6. Nie wykonuj intensywnych ćwiczeń. Jedna z rzeczy, których nie należy robić w ciąży, to wykonywanie intensywnych ćwiczeń. Ruch nie jest zabroniony, jednak niektórych ćwiczeń powinno się unikać. Intensywna aktywność może źle wpłynąć na dziecko, ale ćwiczenia o niskiej intensywności, jak na przykład joga dla mam lub spacerowanie, nie stanowią zagrożenia. Unikaj takich aktywności jak podnoszenie ciężarów, przysiady, brzuszki i sporty kontaktowe.

7. Uważaj na saunę i jacuzzi. Musisz zmniejszyć czas spędzany w wysokich temperaturach, bo mogą one wywierać niekorzystny wpływ na dziecko. Należy unikać kąpieli w zbyt gorącej wodzie, ciepłych koców i zbyt długiego przebywania na słońcu.

8. Nie żuj gumy. Ten nawyk może doprowadzić do uszkodzenia zębów, które są wrażliwe w trakcie ciąży.

W 2010 r. lekarze z Nowej Zelandii stwierdzili, że wykonywanie ćwiczeń fizycznych w ciąży poprawia wagę dziecka.

Rzeczy, które należy robić w ciąży

Oprócz rzeczy, których nie należy robić w ciąży, istnieje wiele podpowiedzi, które mogą poprawić Twój stan. Być może znasz już niektóre z nich, ale na wszelki wypadek wymienimy kilka pomysłów:

  • Wykonuj ćwiczenia dna miednicy. Najlepiej zacząć od robienia znanych ćwiczeń mięśni Kegla, które pomogą kontrolować mięśnie dna miednicy.
Trzy kobiety w ciąży siedzące na dmuchanych piłkach i trenerka siedząca na krześle
  • Noś biustonosz. Przybieranie na wadze może powodować uciążliwy ból pleców, a dobry stanik może go zmniejszyć.
  • Ciesz się ciążą. To niepowtarzalny moment i chociaż możesz cierpieć z powodu nieprzyjemnych objawów, nie zmniejsza to jego wyjątkowości.
  • Odżywiaj się zdrowo. Dowiedz się, jakie pokarmy możesz spożywać w ciąży i w jakiej ilości. Wiele z nich może zaszkodzić dziecku.
  • Rozmawiaj z lekarzem. To najlepszy doradca. Konsultuj z nim wszelkie problemy i wątpliwości, jakie Cię nachodzą.

Kobieta w ciąży powinna dokładnie myć ręce po dotykaniu surowych pokarmów.

Powinnaś być świadoma czego nie należy robić w ciąży oraz poznać sposoby, które ułatwiają przejście przez ten etap. Czasem ze zwykłej niewiedzy możesz zrobić coś, co zaszkodzi Twojemu zdrowiu lub zdrowiu Twojego dziecka. Lepiej dmuchać na zimne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mata, F; Chulvi, I; Roig, J; Heredia, J; Isidro, F; Benítez, J; del Castillo G. Prescripción del ejercicio físico durante el embarazo. Rev Andaluza Med del Deport. 2010; 3 (2):68-79.
  • Umpierrez, Eleuterio. (2014). Consumo de alcohol, cocaína y cafeína en el embarazo: efectos sobre el embarazo y el niño.
  • Valenzuela, A. El café y sus efectos en la salud cardiovascular ey en la salud materna. Rev Chil Nutr 2010; 37 (4): 514-523. [En línea].
  • Recomendaciones de la OMS sobre atención prenatal para una experiencia positiva del embarazo. Resumen de orientación. Organización Mundial de la Salud.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.