Nudności w ciąży oznaką płci dziecka

Nudności w ciąży oznaką płci dziecka

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Istnieje wiele wierzeń i mitów jak z symptomów odczytać płeć dziecka. Mimo, iż żadne z nich nie zostały udowodnione naukowo, wciąż budzą zainteresowanie przyszłych mam. Nudności są charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży. Zazwyczaj ustępują podczas 4. miesiąca (12-16 tydzień). Jednak nie wszystkie przyszłe mamy ich doświadczają. Najczęściej zdarza się to kobietom podczas pierwszej ciąży.

Nudności to nieprzyjemne odczucie silnej potrzeby zwymiotowania. Nie zawsze jednak do tego dochodzi, a głównie jest odczuwalne w rejonie gardła i ust.

Jest to normalny objaw ciąży, więc nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Niestety jest to nieprzyjemna dolegliwość i bywa bardzo uciążliwa, gdyż może nas zaskoczyć o każdej porze.

Przyczyny nudności

  • Zaparcia
  • Czynniki psychologiczne
  • Rozmiar łożyska
  • Wysoki poziom estrogenów
  • Niski poziom witaminy B
  • Poziom hCG czyli hormonów gonadotropiny kosmówkowej

Nie ma więc jednej przyczyny, jednakże nudności zazwyczaj spowodowane są wysoką obecnością hormonów hCG uwalnianych przez łożysko. To właśnie ten hormon przy badaniu krwi określa czy kobieta jest w ciąży.

Nudności doznaje ok. 50-80% przyszłych mam.

Kobieta w ciąży a nudności

Czynniki ryzyka

  • Stres
  • Niepokój
  • Pierwsza ciąża
  • Bóle głowy/migreny
  • Choroby żołądkowo-jelitowe
  • Wrażliwość na zapach czy smak

Badania wskazują, że kobiety zakażone bakteriami Helicobacter pylori narażone są na większe ryzyko skłonności do wymiotów.

Teoria ta przez wielu uznawana jest za spekulację, gdyż na mdłości wpływają więcej niż tylko jeden czynnik.

Wierzenia na temat mdłości

  • Częste ataki nudności wskazują, że spodziewasz się dziewczynki
  • Znikome skłonności do wymiotów sugerują chłopca

Czy nudności wskazują na płeć dziecka?

Ostatnio przeprowadzone zostały badania na około 2 milionach kobiet w ciąży. Szwedzcy naukowcy odkryli, iż poranne nudności jak i wymioty towarzyszyły kobietom rodzące córki.

Wnioski te zostały wyciągnięte po dokładnej analizie przeprowadzonych praktyk. W 56% przypadkach młode mamy doświadczające mdłości rodziły później dziewczynki.

Podczas gdy kobiety z łagodniejszymi objawami wydawały na świat małych chłopców.

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i odnosiło się głównie do kobiet cierpiących na tzw. Niepowściągliwe wymioty ciężarnych, gdzie nudności występowały przez całą dobę przez okres więcej niż 12 tygodni.

Badanie USG dziecka

Poza rutynowymi badaniami wskazującymi płeć, uważa się że sugerują to także skłonności do wymiotów. Mimo, że nie ma na to udokumentowanych i ostatecznych dowodów, wciąż prowadzone są liczne obserwacje z nadzieją na dostarczenie więcej informacji.

Obecnie najbardziej wiarygodnym sposobem poznania płci dziecka są badania ultrasonograficzne, amniopunkcja lub biopsja kosmówki, gdzie pobierane są próbki komórek ze ściany macicy.

Dwa ostatnie przeprowadzane są tylko i wyłącznie w celu określenia płci dziecka,jeśli występuje związany z tym problem lub zagrożone.

Skany ultrasonograficzne (USG) są najbardziej popularnym i najczęściej wykonywanym badaniem wskazującym na chłopca lub dziewczynkę.

Zdarza się, że nie można odczytać płci dziecka, gdyż znajduje się ono w położeniu zakrywającym ich narządy genitalne. Najciężej to określić, gdy dziecko jest całkowicie odwrócone.

Nadmierne skłonności do wymiotów podczas ciąży

Kobiety z tzw. Niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych doświadczają ekstremalnych nudności i wymiotów. Może to spowodować spadek masy ciała aż o 5% a w najcięższych przypadkach doprowadzić do odwodnienia czy hospitalizacji.

Choroba ta zdarza się najczęściej, gdy matka oczekuje bliźniaków.

Zachęcamy do czytania pozostałych artykułów o ciąży i jej przebiegu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.