Mózg podczas ciąży - co się w nim dzieje?

Mózg podczas ciąży - co się w nim dzieje?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2018

Cześć mamo. Zmienię Twój mózg. Chcę porozmawiać z Tobą o wpływie ciąży na Twój mózg. Moja obecność na zawsze zmieni Twój sposób myślenia i odczuwania. Zacznę od samego początku. Cofnijmy się więc do momentu, w którym się spotkaliśmy mamo.

Pierwszą rzeczą, która się dzieje, jest to, że hormon o nazwie progesteron zalewać Twoje ciało, mamo. Twoje piersi stają się wrażliwe, a Twój mózg się staje się odprężony. Na początku zauważysz, że często czujesz się śpiąca, chcesz częściej odpoczywać i zjeść więcej niż zwykle.

Jestem powodem tych hormonów, które stymulują miejsca w twoim mózgu odpowiedzialne za pragnienie i głód. Powiedzmy, że nadszedł moment, gdy muszę coś zjeść! Oznacza to, że będziesz musiała wytworzyć większą objętość krwi, aby mieć pewność, że otrzymam wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Śpiące niemowlę położyło rączkę na dłoni mamy

Nie martw się, to normalne, że Twoja butelka na wodę jest zawsze w Twoich rękach, i że musisz co chwile korzystać z łazienki. Jest to prawdopodobnie ten sam powód, dla którego Twój mózg ma apetyt na dane pokarmy lub czujesz się obrzydzenie wąchając pewne zapachy.

Ponieważ nie chcesz jeść niczego, co mogłoby mnie skrzywdzić, wiele rzeczy będzie Cię brzydzić. Czasami poczujesz mdłości. Nie przejmuj się, tak wygląda pierwszy trymestr. Zmiany te są normalnymi skutkami ciąży.

Powinnaś wiedzieć, że Twój progesteron zwiększa się dziesięciokrotnie pomiędzy drugim a czwartym miesiącem ciąży. Jego działanie jest tak samo silne jak leków przeciwlękowych, taki jak Valium. Pomyśl tylko, Twój mózg jest zalany środkiem uspokajającym. A więc zrelaksuj się – chcę tylko, żebyś chroniła nas od stresu.

Kobieta w ciąży - dziecko w brzuchu

Po czterech miesiącach

Od czwartego miesiąca ciąży, mniej więcej, Twój mózg przyzwyczai się do zmian hormonalnych. Prawdopodobnie teraz możesz jeść normalnie i możesz czuć nawet więcej głodu. Świadome i podświadome części Twojego mózgu będą skupione na tym, co dzieje się w Twoim łonie, w moim domu. Tu jest wspaniale, mamo, twój brzuch to bardzo przytulne miejsce. Lubię słuchać bicia twojego serca i czuć ciepło.

Ale nie bądź zbyt wygodna, mamo! Chcę, żebyś wiedziała, że jestem tutaj. Tak więc począwszy od piątego miesiąca prawdopodobnie zaczniesz odczuwać pęcherzyki gazu w jamie brzusznej. Możesz pomyśleć, że to typowe wzdęcia, który możemy dostać po posiłku, ale tak nie jest.

Twój mózg już wie, że się ruszam. Zaczniesz być świadoma mojej obecności. Twój mózg się zmienił i poprawił Twój zmysł węchu; sprawia to, że jesteś częściej odczuwasz głód lub pragnienie. Wiesz dlaczego? Z powodu miłości.

Już mnie poznajesz. Czujesz moje małe kopniaki, wiesz, kiedy się poruszam. Założę się, że nie możesz się doczekać, aby mnie potrzymać i spojrzeć na mnie. Tata i inni ludzie wokół ciebie prawdopodobnie również będą chcieli poczuć moje ruchy i słuchać bicia mojego serca przez brzuch.

Uspokajający wpływ progesteronu na Twój mózg

Wzrost poziomu estrogenów pomaga nam zwalczać hormony stresu, podczas gdy ja jestem w Tobie, mamo. Czy wiesz, że zarówno moje ciało, jak i łożysko, które mnie chroni, produkują tak dużo kortyzolu (hormonu stresu), że pod koniec ciąży Twoje ciało będzie nim wypełnione, tak jakbyś wykonywała wyczerpujące ćwiczenia fizyczne.

Jednak te hormony nie sprawią, że poczujesz się zestresowana, a przynajmniej nie w typowy sposób. To, co naprawdę robią, to pomagają Ci być świadomym tego: co jesz, czy jesteś w bezpiecznym miejscu i czy wszystko wokół Ciebie jest w porządku.

Hormony pomagają Ci skupić się na sobie i na mnie oraz na trosce o nas oboje. Rozmiar i struktura Twojego mózgu również może się zmienić. Twój mózg może się trochę skurczyć w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ciąży i aż do porodu.

Mamo, zmniejszyłem Twój mózg! Ale nie martw się o to, to też wróci do normy. On teraz ciężko pracuje starając się kontrolować mój prawidłowy rozwój. Oznacza to, że nie tracisz umiejętności, ale zyskujesz nowe. A zanim przyjdę na świat, Twój mózg wróci do swojej normalnej wielkości.

Śmiejące się dziecko sprawia, że mózg mamy jest spokojny

W miarę zbliżania się terminu

Gdy będzie już blisko moich narodzin, zaczniesz się bardzo martwić o mnie. Będziesz się zastanawiać jak możemy przetrwać wielki moment, który nas czeka. Obydwoje mamy nadzieję, że wyjdziemy bezpieczni i zdrowi.

Będziesz w stanie wysokiej gotowości. Będziesz poruszać się z uwagą, stawiając ostrożnie kroki. Urodzę się, kiedy będę gotowy, mamo. Nie oczekuj, że będę trzymał się twojego harmonogramu.

Kiedy odejdą Ci wody, Twój mózg zaleje się oksytocyną, powodując skurcz macicy. Poziom progesteronu (hormonu, który nas uspokoił) spadną. Oksytocyna i dopamina płynąca przez Twoje ciało, stworzą nowe połączenia neuronalne w Twoim mózgu.

A potem wyjdę i spotkasz się ze mną po raz pierwszy. Będziesz tak wyczerpana, że możesz nie być do końca świadoma tego co się dzieje. Ale Twój mózg będzie gotowy, by mnie kochać. Jak tylko mnie wyczujesz mój zapach, dotkniesz i spojrzysz na mnie, będziesz w stanie odróżnić mnie od jakiegokolwiek innego dziecka z zadziwiającą dokładnością.

Siła i wola, aby się o mnie zatroszczyć, będą zakorzenione w Twoim mózgu na zawsze. Poczujesz, że możesz zatrzymać poruszającą się ciężarówkę swoim ciałem, aby mnie chronić. Nic nas teraz nie powstrzyma.

Prawdopodobnie będziesz miała lepszą pamięć przestrzenną. Jednym z efektów ciąży jest to, że staniesz się bardziej elastyczna, bardziej wydajna i odważniejsza – teraz i do końca swojego życia. Twój mózg przygotował cię, by mnie kochać i trzymać mnie przy sobie.

To jest to, mamo, to jest na zawsze. Mam nadzieję, że teraz rozumiesz, jak to jest, że tak bardzo kochamy siebie nawzajem. Wygląda na magię, prawda? Czy to nie wspaniale, że możemy razem wzajemnie się rozwijać?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.