Witamina K i jej znaczenie podczas ciąży

Witamina K jest składnikiem odżywczym, który może być wytwarzany przez bakterie żyjące w jelicie.
Witamina K i jej znaczenie podczas ciąży

Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca, 2021

Witamina K znajduje się głównie w zielonych warzywach liściastych, chociaż może być również wytwarzana endogennie poprzez działanie mikrobioty jelitowej. Dzisiaj przyjrzymy się, jak ważna jest witamina K podczas ciąży.

Witamina K jest składnikiem odżywczym, który może być wytwarzany przez bakterie żyjące w jelicie. Ma zdolność wpływania na krzepnięcie krwi, dlatego eksperci uznają ją za ważny element przy ocenie stanu układu krążenia. Dziś opowiemy Ci nieco więcej o znaczeniu witaminy K podczas ciąży.

Zanim zaczniemy nasz artykuł, musimy jednak zaznaczyć, że w czasie ciąży potrzeby żywieniowe nieznacznie wzrastają. Przede wszystkim niezbędne jest zwiększenie spożycia niektórych witamin i minerałów, aby zapewnić prawidłowy rozwój płodu.

Witamina K i jej kluczowe znaczenie

Jak wspomnieliśmy powyżej, witamina K jest odpowiedzialna za zwiększenie zdolności krwi do krzepnięcia. W normalnych warunkach jest to korzystne, ponieważ przyśpiesza regenerację rany. Jednak w sytuacji leczenia antykoagulantami należy uważać na poziom tego składnika odżywczego.

Zdrowe jedzenie

Jednocześnie witamina ta ma zdolność wspomagania tworzenia tkanek i kości. Według badania opublikowanego w czasopiśmie „Clinical Cases in Mineral and Bone Metabolism?”, regularne zażywanie tego składnika odżywczego może pomóc w zapewnieniu większej gęstości kości. Proces ten może być kluczem do zapobiegania osteoporozie.

Jednak, aby zapobiec utracie gęstości mineralnej kości, najlepiej wykonywać regularne ćwiczenia fizyczne, a także spożywać wapń i witaminę D. Nie wolno nam zapominać, że ten problem jest dość powszechny u kobiet, zwłaszcza po menopauzie.

Źródła witaminy K

Odpowiedni poziom witaminy K w organizmie możemy zapewnić poprzez spożywanie zielonych warzyw liściastych. Na przykład szpinak, jarmuż, boćwina czy warzywa kapustne są źródłem tej substancji odżywczej. Dodatkowo możliwa jest synteza tego pierwiastka w przewodzie pokarmowym dzięki działaniu bakterii jelitowych.

Należy jednak pamiętać, że zmiany w składzie mikrobioty mogą wpływać na zdolność mikroorganizmów do wytwarzania witaminy K. Dlatego najlepiej jest włączyć do regularnej diety zarówno błonnik, jak i probiotyki. Zapewni to dobrą bioróżnorodność bakterii.

Witamina K w ciąży

Witamina K jest szczególnie ważnym składnikiem odżywczym dla kobiet w ciąży. Dzięki swoim właściwościom przeciwzakrzepowym pomaga to zapobiegać krwawieniu u płodu, które mogłoby spowodować poronienie.

Według badań, które pojawiły się w czasopiśmie „Scientific Reports”, korzystne może być zaplanowanie suplementacji witaminy K w ciąży w przypadku niskiego jej poziomu. Jednak obecnie nie jest ona jednym z najczęściej zalecanych suplementów odżywczych podczas ciąży.

Mimo to eksperci zalecają rozważenie zwiększenia jej spożycia w przypadku długotrwałego leczenia antybiotykami. W takiej sytuacji synteza tego związku chemicznego na poziomie jelitowym mogłaby się zmniejszyć, więc należałoby zapewnić dodatkową jego podaż.

Czy nadmiar tego składnika odżywczego jest toksyczny?

Witamina K nie jest klasyfikowana jako toksyczny składnik odżywczy, nawet jeśli jest spożywana w nadmiarze. Jej rozpuszczalność w wodzie oznacza, że jej nadmiar jest łatwo wydalany z moczem.

Zdrowe produkty

Jednak w sytuacjach nadmiernej konsumpcji możliwe jest doznanie uszkodzenia komórek z powodu interakcji w tworzeniu glutationu, silnego przeciwutleniacza. Podobnie w przypadku nadmiernych dawek może wystąpić uszkodzenie wątroby, ponieważ jest to główne miejsce przechowywania tej witaminy.

Ważny składnik odżywczy w ciąży

Jak już zapewne zauważyłaś, witamina K jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym podczas ciąży. Dzięki temu zapobiegamy pojawianiu się u płodu krwotoków, które mogłyby zagrażać jego przeżyciu. To znacznie zmniejsza ryzyko poronień.

Pozostaje jednak wciąż do wyjaśnienia, czy warto usystematyzować suplementację witaminy K w czasie ciąży, ponieważ wyniki badań są nadal niejednoznaczne. Podobnie należy wziąć pod uwagę, że ten pierwiastek może mieć również korzystny wpływ na tworzenie tkanki kostnej u płodu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brown B, Wright C. Safety and efficacy of supplements in pregnancy. Nutrition Reviews. Octubre 2020. 78 (10): 813-826.
  • Centros para el Control y Desarrollo de Enfermedades. Preguntas frecuentes: la vitamina K y la inyección de vitamina K al nacer. U. S. Department of Health and Human Services. Octubre 2019.
  • Fusaro M, Mereu MC, Aghi A, Iervasi G, Gallieni M. Vitamin K and bone. Clin Cases Miner Bone Metab. 2017 May-Aug;14(2):200-206. doi: 10.11138/ccmbm/2017.14.1.200. Epub 2017 Oct 25. PMID: 29263734; PMCID: PMC5726210.
  • Kellie F. J. Vitamin K supplementation during pregnancy for improving outcomes. Cochrane Database System Reviews. Junio 2017. CD10920.
  • National Institutes of Health. Office of Dietary Supplements. Vitamin K. U. S. Department of Health and Human Services. Marzo 2021.
  • Shahrook S, Ota E, Hanada N, Sawada K, Mori R. Vitamin K supplementation during pregnancy for improving outcomes: a systematic review and meta-analysis. Sci Rep. 2018 Jul 30;8(1):11459. doi: 10.1038/s41598-018-29616-y. PMID: 30061633; PMCID: PMC6065418.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.