Małowodzie i spowodowane przez nie dalsze komplikacje

Dowiedz się czegoś o powikłaniach spowodowanych przez małowodzie z naszego dzisiejszego artykułu. Termin ten odnosi się do sytuacji, w której gdy dziecko w łonie matki nie ma wystarczającej ilości płynu owodniowego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.
Małowodzie i spowodowane przez nie dalsze komplikacje
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy słyszałaś kiedyś o powikłaniach powodowanych przez małowodzie? Specjaliści z dziedziny ginekologii używają tego terminu w odniesieniu do niskich poziomów płynu owodniowego.

Ten płyn jest niezbędny, aby dzieci mogły żyć i rozwijać się prawidłowo w macicy matki. Jest to swego rodzaju warstwa ochronna wokół ich ciała. Dodatkowo pomaga też w prawidłowym rozwoju ich mięśni, narządów oddechowych i układu pokarmowego.

Płyn owodniowy zaczyna powstawać już w 12 dni po poczęciu. W rzeczywistości jego skład zmienia się wraz z rozwojem płodu. Z czasem dzieci zaczynają się samodzielnie poruszać za pomocą płynu owodniowego. Dlatego ważne jest, aby utrzymać go na zdrowym poziomie.

Jeśli ilość tego płynu jest zbyt wysoka lub zbyt niska, dzieci mogą mieć problemy z prawidłowym wzrostem i rozwojem. Jeśli jest go zbyt mało, stan taki określany jest jako małowodzie. Z drugiej strony, jeśli poziom płynu owodniowego jest zbyt wysoki, nazywa się to wielowodziem.

„Płyn owodniowy jest płynem, który otacza zarodek i pozwala na rozwój płodu wewnątrz worka owodniowego. Pozwala także płodowi poruszać się wewnątrz macicy bez zbytniego dostosowywania się do jego ciała. Dodatkowo płyn owodniowy zapewnia pewnego rodzaju wsparcie hydrauliczne. ”
– José Luis García i Claudia García –

Dowiedz się czegoś o powikłaniach spowodowanych przez małowodzie z naszego dzisiejszego artykułu. Termin ten odnosi się do sytuacji, w której gdy dziecko w łonie matki nie ma wystarczającej ilości płynu owodniowego. Zapraszamy do lektury – wystarczy, że poświęcisz raptem kilka minut, aby dowiedzieć się wszystkiego na ten ciekawy temat.

Co to jest małowodzie i skąd możesz wiedzieć, że występuje ono także u Ciebie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, małowodzie polega na tym, że wokół rozwijającego się płodu nie ma wystarczającej ilości płynu owodniowego. Jego poziom mierzy się różnymi metodami, z których jedną z najpopularniejszych jest badanie USG.

Możesz się mu poddać na różnych etapach ciąży. Może się także okazać, że będziesz potrzebować kilku tego rodzaju badań, aby właściwie kontrolować i leczyć ten problem.

Co może powodować zbyt małe ilości płynu owodniowego?

Małowodzie, czyli zbyt niski poziom płynu owodniowego, może być spowodowane przez kilka czynników. Do najpopularniejszych z nich należą między innymi:

Kobieta w ciąży
  • Zaburzenia fizjologiczne po stronie organizmu matki, takie jak stan przedrzucawkowy, oddzielenie łożyska i wysokie ciśnienie krwi.
  • Skutki uboczne innych leków przyjmowanych przez kobiety w ciąży. W rzeczywistości niektóre z nich mogą być nawet spowodowane przez zwykłe z pozoru niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
  • Ciąża przedłużona lub po terminie porodu. Innymi słowy, jest to ciąża trwająca powyżej 40 tygodni.
  • Płód cierpi na dowolny problem związany ze słabym rozwojem układu wydalniczego, szczególnie dróg moczowych.
  • Problemy ze wzrostem i rozwojem płodu w macicy. Ten stan jest znany jako wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu (oryg. Intrauterine Growth Restriction – IUGR).
  • Zmiany w rozwoju chromosomów.

Jakie są oznaki powikłań powodowanych przez małowodzie?

Zasadniczo małowodzie nie jest stanem powodującym jakieś szczególne objawy lub dolegliwości, które można z łatwością wykryć. Jednak matki mogą myśleć, że mają powikłania tego typu, jeśli na przykład mają wrażenie, że ich dziecko nagle się porusza.

Kolejną oznaką powikłań powodowanych przez małowodzie jest słaby wzrost macicy w porównaniu do normalnej, średniej wielkości.

Jakie są konsekwencje powikłań wywoływanych przez małowodzie?

Jeśli wykryjesz powikłania spowodowane małowodzie w pierwszej połowie ciąży, to najpoważniejsze ryzyko, jakie się z nim wiąże to między innymi:

  • Wady wrodzone dziecka. Małowodzie może mieć poważne konsekwencje przy narodzinach, takie jak ucisk narządów dziecka i urazy prenatalne.
  • Zwiększona szansa na poronienie lub śmierć płodu.
Badanie USG

Jeśli małowodzie zostanie zdiagnozowane w drugiej połowie ciąży, niektóre negatywne konsekwencje z nim związane to na przykład:

  • Spowolniony wzrost wewnątrz macicy. W efekcie tego mogą wystąpić nieprawidłowości w rozwoju narządów dziecka.
  • Zwiększona szansa na przedwczesny poród.
  • Komplikacje podczas porodu. Na przykład możesz mieć problem w postaci ucisku pępowiny lub wydalania smółki. Ponadto może być konieczne przeprowadzenie cięcia cesarskiego.

Leczenie małowodzia

Małowodzie na szczęście poddaje się leczeniu. Poniżej prezentujemy Ci najpopularniejsze metody uporania się z tym problemem:

  • Amnioinfuzja podczas porodu. Aby to zrobić, specjalista ginekolog wprowadzi surowicę do jam wewnątrzmacicznych przez cewnik. Dzięki tej technice może on pomóc w podniesieniu poziomu płynu owodniowego. Dodatkowo dekompresuje w ten sposób pępowinę. Dlatego dzięki temu zmniejszy to Twoje szanse na konieczność przeprowadzenia cięcia cesarskiego.
  • Zastrzyki w postaci płynów lub amniopunkcja. Jest to zabieg podobny do poprzedniej procedury, ale lekarz przeprowadza go jeszcze przed porodem. Ważne jest, aby wyjaśnić w tym miejscu, że płyn, który wstrzykuje ginekolog, przetrwa w organizmie kobiety tylko około tygodnia. Jest to środek tymczasowy, który pomaga lekarzom sprawdzić stan zdrowia dziecka i pacjentki oraz upewnić się, że dziecko rozwija się normalnie.
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu matki. Podawanie płynów dożylnie (w postaci kroplówek) lub picie większej ilości wody pomaga również zwiększyć ilość płynu owodniowego w macicy.

Ważne jest, aby wiedzieć, jakie poziomy płynu owodniowego są normalne, aby dziecko mogło w pełni rosnąć i się rozwijać się. Pamiętaj, że ten płyn jest domem Twojego dziecka na wiele tygodni i musi być tak dobrej jakości, jak to tylko możliwe.

Jeśli uważasz, że masz małowodzie, powinnaś porozmawiać z lekarzem, aby sprawdzić, jakie testy i badania są potrzebne do zdiagnozowania tego stanu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.