Macierzyństwo w dojrzałym wieku – czy jest bezpieczne?

Dowiedz się, czy odkładanie macierzyństwa na późniejsze lata życia wiąże się z ryzykiem.
Macierzyństwo w dojrzałym wieku – czy jest bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2019

W ostatnich latach wiele kobiet odkłada ciążę na późniejszy etap życia. Ale czy macierzyństwo w dojrzałym wieku jest bezpieczne, czy jednak wiąże się z poważnymi zagrożeniami?

Kobiety z różnych powodów decydują się zostać matkami na późniejszym etapie życia. W efekcie, coraz więcej z nas ma dzieci po trzydziestce a nawet czterdziestce. Dowiedz się jak podjąć dezycję o tym, czy macierzyństwo w dojrzałym wieku jest dobrym wyborem dla Ciebie.

Odkładanie decyzji o zajściu w ciążę na później może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i Twojego, i dziecka. Dowiedz się co należy przemyśleć i jakie ryzyko wciąć pod uwagę decydując się na ciążę w późniejszych latach życia.

Czym właściwie jest macierzyństwo w dojrzałym wieku?

Szacuje się, że jedna na 10 par decyduje się na zostanie rodzicami w późniejszych latach życia. Termin ten stosuje się do tych przypadków, w których kobieta zachodzi w ciążę po 35. roku życia.

Taki wybór niestety zwiększa szanse na to, że pacjentce będą dolegały schorzenia i komplikacje takie jak stan przedrzucawkowy, cukrzyca ciążowa i poronienie. Tak więc przyszłe mamy po 35. roku życia wymagają obserwacji i częstych kontroli lekarskich.

Macierzyństwo w dojrzałym wieku: ryzyko

Zdrowe kobiety zazwyczaj nie doświadczają problemów związanych z zajściem w ciążę i jej przebiegiem nawet gdy są już po 35. roku życia. Jednakże są również pacjentki, które muszą zmierzyć się z powikłaniami niebezpiecznymi i dla nich samych, i dla ich dzieci.

Macierzyństwo w dojrzałym wieku to często świadoma decyzja rodziców w pełni gotowych na podjęcie obowiązków.
Oto lista najczęściej występujących groźnych komplikacji jakie niesie ze sobą macierzyństwo w dojrzałym wieku.

Wysokie ciśnienie krwi

Około 10% przyszłych mam doświadcza na którymś etapie ciąży problemów z nadciśnieniem. Natomiast szansa na pojawienie się tego rodzaju problemów wzrasta z wiekiem – zwłaszcza wtedy, gdy kobieta przekroczy 35-40. rok życia.

Przedwczesny poród

Szacuje się, że spośród ciąż kobiet w wieku ponad 40 lat, 9% kończy się przedwczesnym porodem. Powodem tego zjawiska jest głównie ograniczona zdolność macicy do utrzymania płodu.

Zmiany w obrębie chromosomów

Macierzyństwo w dojrzałym wieku niesie ze sobą także ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Wraz z tym jak ludzkie ciało się starzeje, komórki jajowe kobiet tracą zdolność do podziału. To może prowadzić do pojawienia się problemów genetycznych.

Najczęściej występującym problemem genetycznym który pojawia się w wyniku ciąż w późniejszym wieku, jest zespół Downa. To schorzenie polega na niepełnosprawności umysłowej, problemach z sercem i innych trudnościach ze zdrowiem dziecka.

Cukrzyca ciążowa

Oczywiście ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej dotyczy każdej ciąży, ale w przypadku kobiet w wieku 38 lat i więcej jest ono dwukrotnie wyższe.

Ten problem wynika ze związanych z ciążą zmian, które obniżają wydajność insuliny i podnoszą stężenie cukru we krwi.

Inne nieprawidłowości

Macierzyństwo w dojrzałym wieku niesie ze sobą także inne ryzykowne sytuacje takie jak łożysko przodujące, poronienie, ciąża mnoga, stan przedrzucawkowy, obrzęk i niedowaga noworodka.

I choć faktycznie ryzyko wystąpienia chorób, trudności i powikłań rośnie wraz z wiekiem przyszłej mamy, warto pamiętać o tym, że tak naprawdę większość ciąż kończy się pomyślnym rozwiązaniem. Dzieje się tak dzięki zaawansowaniu medycyny i objęciu mamy i dziecka uważną opieką.

Kiedy tylko to możliwe, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o staraniu się o dziecko. Specjalista pomoże Ci odpowiednio przygotować organizm na wyzwania wiążące się z ciążą.

“Szacuje się, że spośród ciąż kobiet w wieku ponad 40 lat, 9% kończy się przedwczesnym porodem.”

Macierzyństwo w dojrzałym wieku ma także ważne zalety

Nie myśl jednak, że macierzyństwo w dojrzałym wieku ma jedynie wady. Kobiety które podjęły to wyzwanie i przyjęły je mówią, że ich życie jest pełne miłości.

Choć ciąża u kobiety starszej niż 35 lat wiąże się z ryzykiem, macierzyństwo w dojrzałym wieku jest również pięknym doświadczeniem ponieważ:

  • Wiele kobiet podejmuje świadomą decyzję o tym, że chce czekać do późniejszych lat i dopiero wtedy zostać mamą. Jeśli tak właśnie jest, często kobiety te cieszą się dobrym zdrowiem, ćwiczą regularnie i prowadzą zdrowy tryb życia – w tym pilnują zdrowej diety. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do zdrowia mamy i dziecka.
  • Posiadanie dzieci na późniejszym etapie życia ma także korzyści finansowe. Starsze, dojrzalsze pary są często lepiej przygotowane finansowo na poradzenie sobie z wydatkami, jakie wiążą się z ciążą i wychowywaniem dziecka.
Pary, które decydują się na dziecko, zazwyczaj bardzo go chcą.

  • Pary które decydują się na dziecko dość późno zazwyczaj bardzo go chcą. Są to dzieci wyczekiwane. Tak więc maluszki są kochane a rodzice zajmują się nimi z radością i miłością.
  • Osoby w późniejszych latach życia są często bardziej stabilne emocjonalnie i mentalnie.
  • Osoby które opóźniają nieco rodzicielstwo nie czują, że coś je w życiu ominęło. Zazwyczaj mają czas by korzystać z życia w pełni przed podjęciem zobowiązań rodzicielskich.
  • Eksperci podkreślają, że kobiety po 35. oraz 40. roku życia rozumieją lepiej swoje ciała. To pozwala im lepiej o siebie zadbać. Takie przyszłe mamy zwracają uwagę na żywienie, ćwiczenia i zdrowie.

A więc macierzyństwo w dojrzałym wieku wiąże się także z szeregiem korzyści. To, co ma największe znaczenie to natomiast realizm i trzeźwa ocena sytuacji. Należy dobrze przemyśleć decyzję o podjęciu roli ojca i matki w późniejszych latach życia.

Jeśli zdecydujecie się na dziecko, na pewno stworzycie szczęśliwą rodzinę. Będziecie w stanie poświęcić czas na dziecko z pełnym zaangażowaniem.

O czym warto zawsze pamiętać?

Podsumowując, macierzyństwo w dojrzałym wieku może nieść ze sobą ryzyko – to prawda. Faktycznie szansa na to, że pojawią się komplikacje jest większa. Jednakże odpowiednia dieta, średnio intensywne ćwiczenia i odpowiednia opieka lekarska potrafią zrobić wielką różnicę. Pamiętaj także o tym, by skonsultować się z dobrym specjalistą i porozmawiać o wszystkich ewentualnych wątpliwościach.

To może Cię zainteresować ...
Ciąża po 30 roku życia jest bezpieczna
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Ciąża po 30 roku życia jest bezpieczna

Ciąża po 30 roku życia możne przebiegać bez większych problemów, jeśli odpowiednio zadbasz o swoje zdrowie i bezpieczeństwo dziecka.


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.