Macierzyństwo w dojrzałym wieku – czy jest bezpieczne?

Dowiedz się, czy odkładanie macierzyństwa na późniejsze lata życia wiąże się z ryzykiem.
Macierzyństwo w dojrzałym wieku – czy jest bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2019

W ostatnich latach wiele kobiet odkłada ciążę na późniejszy etap życia. Ale czy macierzyństwo w dojrzałym wieku jest bezpieczne, czy jednak wiąże się z poważnymi zagrożeniami?

Kobiety z różnych powodów decydują się zostać matkami na późniejszym etapie życia. W efekcie, coraz więcej z nas ma dzieci po trzydziestce a nawet czterdziestce. Dowiedz się jak podjąć dezycję o tym, czy macierzyństwo w dojrzałym wieku jest dobrym wyborem dla Ciebie.

Odkładanie decyzji o zajściu w ciążę na później może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i Twojego, i dziecka. Dowiedz się co należy przemyśleć i jakie ryzyko wciąć pod uwagę decydując się na ciążę w późniejszych latach życia.

Czym właściwie jest macierzyństwo w dojrzałym wieku?

Szacuje się, że jedna na 10 par decyduje się na zostanie rodzicami w późniejszych latach życia. Termin ten stosuje się do tych przypadków, w których kobieta zachodzi w ciążę po 35. roku życia.

Taki wybór niestety zwiększa szanse na to, że pacjentce będą dolegały schorzenia i komplikacje takie jak stan przedrzucawkowy, cukrzyca ciążowa i poronienie. Tak więc przyszłe mamy po 35. roku życia wymagają obserwacji i częstych kontroli lekarskich.

Macierzyństwo w dojrzałym wieku: ryzyko

Zdrowe kobiety zazwyczaj nie doświadczają problemów związanych z zajściem w ciążę i jej przebiegiem nawet gdy są już po 35. roku życia. Jednakże są również pacjentki, które muszą zmierzyć się z powikłaniami niebezpiecznymi i dla nich samych, i dla ich dzieci.

Macierzyństwo w dojrzałym wieku to często świadoma decyzja rodziców w pełni gotowych na podjęcie obowiązków.
Oto lista najczęściej występujących groźnych komplikacji jakie niesie ze sobą macierzyństwo w dojrzałym wieku.

Wysokie ciśnienie krwi

Około 10% przyszłych mam doświadcza na którymś etapie ciąży problemów z nadciśnieniem. Natomiast szansa na pojawienie się tego rodzaju problemów wzrasta z wiekiem – zwłaszcza wtedy, gdy kobieta przekroczy 35-40. rok życia.

Przedwczesny poród

Szacuje się, że spośród ciąż kobiet w wieku ponad 40 lat, 9% kończy się przedwczesnym porodem. Powodem tego zjawiska jest głównie ograniczona zdolność macicy do utrzymania płodu.

Zmiany w obrębie chromosomów

Macierzyństwo w dojrzałym wieku niesie ze sobą także ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Wraz z tym jak ludzkie ciało się starzeje, komórki jajowe kobiet tracą zdolność do podziału. To może prowadzić do pojawienia się problemów genetycznych.

Najczęściej występującym problemem genetycznym który pojawia się w wyniku ciąż w późniejszym wieku, jest zespół Downa. To schorzenie polega na niepełnosprawności umysłowej, problemach z sercem i innych trudnościach ze zdrowiem dziecka.

Cukrzyca ciążowa

Oczywiście ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej dotyczy każdej ciąży, ale w przypadku kobiet w wieku 38 lat i więcej jest ono dwukrotnie wyższe.

Ten problem wynika ze związanych z ciążą zmian, które obniżają wydajność insuliny i podnoszą stężenie cukru we krwi.

Inne nieprawidłowości

Macierzyństwo w dojrzałym wieku niesie ze sobą także inne ryzykowne sytuacje takie jak łożysko przodujące, poronienie, ciąża mnoga, stan przedrzucawkowy, obrzęk i niedowaga noworodka.

I choć faktycznie ryzyko wystąpienia chorób, trudności i powikłań rośnie wraz z wiekiem przyszłej mamy, warto pamiętać o tym, że tak naprawdę większość ciąż kończy się pomyślnym rozwiązaniem. Dzieje się tak dzięki zaawansowaniu medycyny i objęciu mamy i dziecka uważną opieką.

Kiedy tylko to możliwe, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o staraniu się o dziecko. Specjalista pomoże Ci odpowiednio przygotować organizm na wyzwania wiążące się z ciążą.

“Szacuje się, że spośród ciąż kobiet w wieku ponad 40 lat, 9% kończy się przedwczesnym porodem.”

Macierzyństwo w dojrzałym wieku ma także ważne zalety

Nie myśl jednak, że macierzyństwo w dojrzałym wieku ma jedynie wady. Kobiety które podjęły to wyzwanie i przyjęły je mówią, że ich życie jest pełne miłości.

Choć ciąża u kobiety starszej niż 35 lat wiąże się z ryzykiem, macierzyństwo w dojrzałym wieku jest również pięknym doświadczeniem ponieważ:

  • Wiele kobiet podejmuje świadomą decyzję o tym, że chce czekać do późniejszych lat i dopiero wtedy zostać mamą. Jeśli tak właśnie jest, często kobiety te cieszą się dobrym zdrowiem, ćwiczą regularnie i prowadzą zdrowy tryb życia – w tym pilnują zdrowej diety. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do zdrowia mamy i dziecka.
  • Posiadanie dzieci na późniejszym etapie życia ma także korzyści finansowe. Starsze, dojrzalsze pary są często lepiej przygotowane finansowo na poradzenie sobie z wydatkami, jakie wiążą się z ciążą i wychowywaniem dziecka.
Pary, które decydują się na dziecko, zazwyczaj bardzo go chcą.

  • Pary które decydują się na dziecko dość późno zazwyczaj bardzo go chcą. Są to dzieci wyczekiwane. Tak więc maluszki są kochane a rodzice zajmują się nimi z radością i miłością.
  • Osoby w późniejszych latach życia są często bardziej stabilne emocjonalnie i mentalnie.
  • Osoby które opóźniają nieco rodzicielstwo nie czują, że coś je w życiu ominęło. Zazwyczaj mają czas by korzystać z życia w pełni przed podjęciem zobowiązań rodzicielskich.
  • Eksperci podkreślają, że kobiety po 35. oraz 40. roku życia rozumieją lepiej swoje ciała. To pozwala im lepiej o siebie zadbać. Takie przyszłe mamy zwracają uwagę na żywienie, ćwiczenia i zdrowie.

A więc macierzyństwo w dojrzałym wieku wiąże się także z szeregiem korzyści. To, co ma największe znaczenie to natomiast realizm i trzeźwa ocena sytuacji. Należy dobrze przemyśleć decyzję o podjęciu roli ojca i matki w późniejszych latach życia.

Jeśli zdecydujecie się na dziecko, na pewno stworzycie szczęśliwą rodzinę. Będziecie w stanie poświęcić czas na dziecko z pełnym zaangażowaniem.

O czym warto zawsze pamiętać?

Podsumowując, macierzyństwo w dojrzałym wieku może nieść ze sobą ryzyko – to prawda. Faktycznie szansa na to, że pojawią się komplikacje jest większa. Jednakże odpowiednia dieta, średnio intensywne ćwiczenia i odpowiednia opieka lekarska potrafią zrobić wielką różnicę. Pamiętaj także o tym, by skonsultować się z dobrym specjalistą i porozmawiać o wszystkich ewentualnych wątpliwościach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.