Hydroterapia dla kobiet w ciąży i płynące z niej liczne korzyści
Hydroterapia dla kobiet w ciąży ma wiele zalet, od rozluźnienia mięśni ciała po złagodzenie dolegliwości typowych dla ciąży.
Hydroterapię od dawna stosuje się w leczeniu różnych problemów zdrowotnych. Hydroterapia dla kobiet w ciąży jest bardzo korzystna, ponieważ pomaga ciężarnym oddychać. Może nawet złagodzić niektóre nieprzyjemne skutki uboczne ciąży.
Regularne ćwiczenia znacznie poprawiają jakość życia kobiet w ciąży. Jeśli Twój lekarz nie zaleci inaczej, hydroterapia dla kobiet w ciąży jest jedną z najlepszych opcji.
Dowiedz się więcej o tym, czym właściwie jest hydroterapia dla kobiet w ciąży!
Czym jest hydroterapia dla kobiet w ciąży?
Woda ma wyjątkowo korzystny wpływ na organizm człowieka. Jest znana z licznych właściwości, między innymi doskonale nawadnia, relaksuje i oczyszcza ciało.
Słowo hydroterapia, według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Vigo, pochodzi od greckiego słowa hydor oznaczającego wodę i therapeia oznaczającego terapię. Razem oznacza to „uzdrowienie przez wodę”.
Hydroterapia polega na wykorzystaniu wody do celów terapeutycznych. Dzięki temu zabiegowi woda pomaga kobietom w ciąży ćwiczyć i się relaksować.
Zalety poddawania się hydroterapii w czasie ciąży
Ponadto aktywność fizyczna nie tylko pomaga matkom, ale także ich dzieciom. Hydroterapia dla kobiet w ciąży daje wiele wspaniałych i ważnych korzyści:
- Słabsze działanie grawitacji.
- Mniejszy nacisk na stawy.
- Ułatwione ruchy stawów i mięśni. Pomaga to zwiększyć elastyczność.
- Zmniejszenie wagi nawet o 90%, dzięki czemu można dużo łatwiej ćwiczyć.
- Zwiększona więź między matką a dzieckiem.
- Mniejszy ból pleców.
- Mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się obrzęków i żylaków podczas ciąży.
- Lepsze krążenie krwi.
- Mniejsze ryzyko urazu płodu.
- Silniejsze mięśnie brzucha.
- Stymulacja produkcji endorfin, dzięki czemu przyszła mama czuje się dobrze.
- Zapobieganie bólom mięśni, zwłaszcza kręgosłupa. Ciągłe zmiany, przez które przechodzi ciało w trakcie ciąży, zwykle powodują bóle w różnych partiach ciała.
- Wzmocnienie i uelastycznienie mięśni miednicy.
- Pomoc dla przepony, która także ulega zmianom w czasie ciąży.
Julh, Andersen, Andersen i Olsen badali korzyści płynące z aktywności w wodzie w czasie ciąży. Według nich „U kobiet, które poddawały się zabiegom hydroterapeutycznym w czasie ciąży, ryzyko urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi było mniejsze. Ponadto mniej prawdopodobny był także przedwczesny poród”.
Zalecenia dotyczące hydroterapii dla ciężarnych
American College of Obstetrician and Gynecology przedstawił listę porad dla przyszłych matek, które chcą korzystać z hydroterapii. Oto niektóre z najważniejszych zaleceń:
- Twój lekarz musi zdecydować, czy hydroterapia jest dla Ciebie dobrą opcją.
- Nie zwiększaj nagle swojej aktywności fizycznej.
- Wykonuj ćwiczenia, które nie sprawiają, że jesteś zbyt zmęczona.
- Utrzymuj tętno na dobrym poziomie.
- Przestań ćwiczyć, jeśli zauważysz efekty uboczne.
- Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu.
- Uważaj, aby Twoja temperatura ciała nie wzrosła.
- Zabiegi hydroterapeutyczne należy wykonywać maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Postępuj jednak zgodnie z zaleceniami lekarza.
Specjaliści nie zalecają korzystania z wanien z hydromasażem i sauny podczas ciąży.
Dlaczego hydroterapia dla kobiet w ciąży jest godna polecenia
Jednym z najczęstszych problemów w czasie ciąży jest uczucie ciężkości. Tymczasem przebywanie w wodzie sprawia, że czujesz się lżejsza. W ten sposób możesz odczuwać rozluźnienie mięśni. Ponadto unoszenie się daje Twojemu ciału więcej swobody, dzięki czemu możesz się łatwiej poruszać.
Co więcej, Twoje stawy stają się bardziej elastyczne i zmniejszają się żylaki. Hydroterapia dla kobiet w ciąży eliminuje również wiele dolegliwości bólowych, które często występują w tym okresie.
Dlatego zarówno hydroterapia, jak i pływanie są świetnymi aktywnościami, godnymi polecenia kobietom w ciąży. Upewnij się jednak, że podążasz za radami lekarza.
Na koniec musimy podkreślić, że hydroterapia dla kobiet w ciąży nie wiąże się z żadnym ryzykiem obrażeń lub upadków. Dlatego możesz rozpocząć ją po trzecim miesiącu ciąży, aż do porodu, o ile opiekuje się Tobą profesjonalista.
Podsumowując, woda może być bardzo skutecznym naturalnym remedium na dolegliwości podczas ciąży. Należy jednak pamiętać, że lekarz musi zatwierdzić wszystkie aktywności podejmowane przez kobietę podczas ciąży. W ten sposób możesz mieć pewność, że nie narażasz zdrowia ani życia Twojego dziecka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fuentes, G. R., & Santos, R. I. (2002). Bases físicas de la hidroterapia. Fisioterapia, 24, 14-21.
- Payá, J. J. M., & Manzano, E. S. M. (2002). Hidroterapia en el embarazo. Dolor lumbar. Revista de fisioterapia, (1), 52-59.
- Pérez, A.A. (2017). Beneficios de las actividades acuáticas durante el embarazo: revisión sistemática. RIAA. Revista de Investigación en Actividades Acuáticas.