Planowany poród: co musisz o nim wiedzieć

Planowany poród: co musisz o nim wiedzieć
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Istnieje wiele powodów, dla których planowany poród może być koniecznością. Jak zobaczymy w tym artykule, wywoływanie porodu ma na celu ochronę zdrowia matki i dziecka oraz uniknięcie komplikacji.

Ogólnie rzecz biorąc, poród zaczyna się naturalnie, gdy nadejdzie właściwy czas. Zaczyna się od skurczów, ponieważ szyjka macicy rozszerza się, by przygotować drogę dla dziecka. Jednak w niektórych przypadkach konieczny jest planowany poród.

Każda kobieta będąca w ciąży powinna być świadoma istnienia tej praktyki i wiedzieć, jakie są zalety i wady wywoływania porodu.

Planowany poród oznacza, że lekarz specjalista używa leków, aby przyspieszyć poród. W tym celu można zastosować oksytocynę lub prostaglandynę. Wybór zależy od stanu szyjki macicy kobiety. Do tego rodzaju procedury przystępuje się zazwyczaj, gdy poród nie następuje naturalnie lub spontanicznie po 40. tygodniu ciąży.

W sytuacji, gdy ciąża przebiega bez problemów lekarze przyspieszają poród tylko wtedy, gdy dziecko nie urodzi się po 40 tygodniach ciąży. W takich przypadkach lekarze mogą stosować różne techniki wywoływania skurczów, by uruchomić proces porodu.

Istnieją jednak przypadki, w których planowany poród jest konieczny, nawet jeśli do końca ciąży pozostał jeszcze czas. Mowa o ciążach wysokiego ryzyka, kiedy interwencja medyczna jest niezbędna do wywołania porodu.

„Ten rodzaj zabiegów zazwyczaj ma miejsce, gdy poród nie następuje naturalnie lub spontanicznie po 40. tygodniu ciąży”.

Tego rodzaju planowany poród może nastąpić w najlepszym momencie dla matki i dziecka, o ile obecny jest cały personel medyczny.

Planowany poród, zaplanowany na konkretną datę jest bardziej powszechny w prywatnej opiece zdrowotnej niż w publicznych instytucjach medycznych.

Lekarz szykuje się do przyjęcia porodu

Powody, by przeprowadzić planowany poród

Istnieje wiele powodów, dla których lekarze mogą zdecydować się na planowany poród. Oto kilka z nich:

 • Gdy istnieje ryzyko infekcji w obrębie macicy. Jest to niebezpieczne dla dziecka i często naraża na ryzyko także matkę.
 • Kiedy odejdą wody płodowe, lekarze czekają, aby zobaczyć, czy poród zacznie się spontanicznie. Jeśli do tego nie dojdzie, mogą zdecydować się go przyspieszyć.
 • Kiedy dziecko jest bardzo duże. W takim przypadku lekarze mogą wywołać poród, aby uniknąć długiego, trudnego porodu i możliwego uszczerbku zdrowia matki i dziecka. Dotyczy to tylko porodu naturalnego.
 • Chociaż różni się od wywołanego porodu naturalnego, cięcie cesarskie także można zaplanować z wyprzedzeniem, aby uniknąć szkód i możliwych komplikacji dla matki i dziecka.

Inne powody, dla których lekarze mogą wywoływać narodziny

Oprócz powyższych przypadków, które są najczęstszymi przyczynami, by przeprowadzić planowany poród, istnieją inne powody, dla których lekarze mogą skłaniać się ku przyspieszeniu porodu.

Rzućmy okiem na niektóre z najbardziej typowych czynników:

 • Planowany poród może być konieczny w sytuacji, gdy łożysko nie funkcjonuje prawidłowo. Jest to znane jako stan przedrzucawkowy i stanowi poważne powikłanie, które może zagrozić życiu matki i dziecka. Stan przedrzucawkowy zmniejsza przepływ krwi do płodu. Może również powodować przewlekłe stany, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa, zastoinowa niewydolność serca lub niewydolność nerek. Wszystkie te czynniki zagrażają zdrowiu matki i dziecka.
 • Innym powodem, dla którego lekarze mogą zdecydować się na wywołanie porodu jest nieprawidłowość w częstości akcji serca dziecka.
 • Wywołanie porodu może być konieczne w przypadku opóźnienia w rozwoju płodu.
 • Gdy worek owodniowy nie pęka, a poród nie rozpoczyna się spontanicznie, lekarze wywołują poród.
 • Poród może być wywołany, jeśli w macicy pozostało bardzo mało płynu owodniowego. Stanowi wtedy alternatywę dla cesarskiego cięcia.
Planowany poród - lekarze i ciężarna kobieta

Jak wywoływany jest poród

Istnieją różne metody wywołania procesu porodu. To, które z nich jest najodpowiedniejsze, zależy od stanu szyjki macicy.

Szyjka macicy musi zmiękczyć się i rozszerzyć, aby zrobić miejsce dla dziecka. Lekarze mogą podać hormony, aby uruchomić ten proces. Inne procedury medyczne mogą również pomóc w przygotowaniu szyjki macicy do porodu.

„Istnieją różne metody wywołania procesu porodu. To, które z nich jest najodpowiedniejsze, zależy od stanu szyjki macicy”.

Do wywołania porodu jest używana oksytocyna. Ten hormon podaje się dożylnie.

Nawet przy pomocy medycznej poród może zająć od 12 do 24 godzin, zanim szyjka macicy całkowicie się rozszerzy w celu przygotowania do narodzin dziecka.

To może Cię zainteresować ...
Produkty spożywcze mogące wywołać poród
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Produkty spożywcze mogące wywołać poród

Wiele osób jest pewnych, że istnieją produkty spożywcze mogące wywołać poród. Wokół tego tematu powstało już wiele mitów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Parto inducido (induction of labour). Volume 58, No. 1, January/February 2013. American College of Nurse-Midwives. 1526-9523/09/$36.00 doi:10.1111/j.1542-2011.2012.00257.x.
 • WHO recommendations for induction of labour. World Health Organization. [Online] Avaiable at: https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/44531/9789241501156_eng.pdf;jsessionid=DA500E2B9D83C4B04C6C5D87CACED591?sequence=1
 • Mozurkewich, Ellen & Chilimigras, Julie & R Berman, Deborah & Perni, Uma & C Romero, Vivian & King, Valerie & Keeton, Kristie. (2011). Methods of induction of labour: A systematic review. BMC pregnancy and childbirth. 11. 84. 10.1186/1471-2393-11-84.
 • Talaulikar, Vikram & Arulkumaran, Sabaratnam. (2015). Induction of labour.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.