Dieta podczas ciąży: czy jest bezpieczna?

Czy przeszła Ci przez myśl dieta podczas ciąży? Chociaż nie jest to zalecane postępowanie, są pewne wyjątki, a stosowanie diety pod ścisłym nadzorem lekarza jest bezpieczne.
Dieta podczas ciąży: czy jest bezpieczna?
Silvia Zaragoza

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Silvia Zaragoza.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Około 45 procent kobiet w ciąży ma nadwagę, co stwarza zwiększone ryzyko powikłań. Z tego powodu być może rozważałaś utratę wagi. Jednak dieta podczas ciąży jest ogólnie odradzana. Chcesz wiedzieć dlaczego? Czy to bezpieczne dla Ciebie i Twojego przyszłego dziecka?

Najlepiej będzie oczywiście zaplanować ciążę i wcześniej przejść na dietę. Ale nie zawsze jest to możliwe. Ponadto to normalne, że przybierasz na wadze, kiedy spodziewasz się dziecka. Ten przyrost masy ciała zwykle waha się od pięciu do piętnastu kilogramów. Ale ważne jest monitorowanie przyrostu wagi, aby upewnić się, że nie jest większy.

Jak możesz to osiągnąć? Pomoże Ci w tym dobra dieta podczas ciąży, jak zobaczysz poniżej. To idealny moment, aby zadbać o siebie!

Dieta podczas ciąży a właściwe odżywianie

Potrzeby żywieniowe wzrastają w ciągu tych dziewięciu miesięcy w wyniku zmian hormonalnych i metabolicznych, ponieważ to one umożliwiają dziecku dobry rozwój. Dlatego tak ważne jest ich spełnienie.  

Kwas foliowy, jod i żelazo wyróżniają się wśród niezbędnych składników odżywczych podczas ciąży. Inne, takie jak błonnik i magnez, zmniejszają niektóre objawy. Ważne jest również nawodnienie, więc pij wodę, albo przygotuj zupę lub puree. I obejmują owoce, takie jak arbuz, melon lub ananas.

Zdrowe jedzenie

Jeśli chcesz zachować zdrowie i uniknąć nadmiernego przyrostu masy ciała, oprzyj swoją dietę na warzywach, zwłaszcza zielonych warzywach liściastych. W tym rośliny strączkowe, ryby, białe mięso i jajka.

Orzechy i nasiona są dobrym uzupełnieniem i nie zapomnij o oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia do gotowania! Pamiętaj, aby do głównych posiłków dodać owoce cytrusowe i paprykę. Dlaczego? Ułatwiają wchłanianie żelaza i pomagają zmniejszyć zmęczenie.

A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, omów je z dietetykiem. Wyjaśni Ci on nawet, które produkty nie są zalecane ze względu na ryzyko zatrucia. Obejmuje to tłuste ryby i niepasteryzowane sery. Ponadto skonsultuj ze specjalistą idealne menu na drugi trymestr ciąży.

Właściwa dieta podczas ciąży

Chociaż dieta podczas ciąży jako taka nie jest zalecana, to jednak istnieją pewne wyjątki, które na to pozwalają, o ile stosowanie jej odbywa się pod nadzorem lekarza.

Tylko pod nadzorem lekarza

Od 2009 roku hiszpański Instytut Medyczny zaleca przybieranie na wadze 5-9 kg kobietom ciężarnym. Nie wspomina nic o utracie wagi w trakcie tego okresu. Jednak mamy dowody zarówno na temat korzyści i wad diety.

Z jednej strony dieta podczas ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia makrosomii (masy urodzeniowej powyżej 4-4,5 kg). Pomaga również unikać konieczności cięcia cesarskiego.

Z drugiej strony dziecko może urodzić się z niską masą urodzeniową, szczególnie u kobiet o BMI powyżej 40. Zaobserwowano także zjawisko wytworzenia ciał ketonowych we krwi. Prowadzi to do kwasicy ketonowej, która może doprowadzić nawet do śmierci płodu.

W związku z tym wnioski końcowe są wciąż niejednoznaczne, więc potrzebne są dalsze badania.

Ważne jest również, aby dieta podczas ciąży odbywała się wyłącznie pod okiem profesjonalisty. Dostosuje on Twój schemat odżywiania tak, aby zawierał wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Ponadto będzie sprawdzać, czy Twoja waga się obniża we właściwy sposób.

Dieta podczas ciąży: jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z dietetykiem lub ginekologiem/

Po rozmowie z lekarzem postępuj zgodnie z jego instrukcjami. Oceni on Twój indywidualny przypadek i doradzi Ci odpowiednie ograniczenie kalorii. To kwestia dalszego jedzenia bez żadnych deficytów skłądników odżywczych i upewnienia się, że nie wpływa to negatywnie na Twoje codzienne życie.

Zdrowe produkty

Doradzi Ci nawet, jak złagodzić zjawisko zatrzymania płynów w organizmie i zmęczenie. Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń lub poproś o spotkanie – specjalista chętnie Ci pomoże! Unikaj podejmowania pochopnych decyzji i narażania się na ryzyko.

Zalecamy unikanie rzekomych „cudownych diet”, ponieważ są one oparte o niedobór składników odżywczych. Należy również trzymać się z daleka od spożywania naparów ze względu na potencjalnie negatywne skutki.

Skorzystaj z okazji, aby poprawić swoje nawyki żywieniowe zamiast odchudzać się podczas ciąży

Na koniec pamiętaj o następujących kwestiach:

„Ciąża to czas, aby pomyśleć o swoim stylu życia, nawykach i diecie oraz o tym, jak wpłyną one na Ciebie i Twoje dziecko. Jest to czas, aby zastanowić się, czy chcesz przyjąć zdrowe nawyki, które będą korzystne dla Ciebie i Twojego dziecka w przyszłości. Nigdy nie jest za późno na dokonywanie właściwych wyborów.”
-Światowa Organizacja Zdrowia-

Zamiast stosować restrykcyjną dietę, lepiej jeść po prostu zdrowiej. Zacznij od zmniejszenia spożycia słodkich produktów, ponieważ przyczyniają się one do przybierania na wadze. Zrób to samo ze smażonymi i panierowanymi potrawami.

W ich miejsce staraj się jeść dużo zielonych warzyw liściastych. Staraj się także dodawać do posiłków jak najmniej soli i zastępować ją przyprawami ziołowymi. I na koniec spróbuj jeść różnorodne potrawy i zdrowo gotować.

Krótko mówiąc, chodzi o to, żeby prawie nie przybierać na wadze. Oprócz diety możesz także ćwiczyć. Oczywiście zawsze pod opieką lekarską, idąc do trenera personalnego. Wskaże Ci on pewne rodzaje aktywności, których nie będziesz w stanie wykonać, a Twój trener nauczy Cię też, jak inne wykonywać nieco inaczej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.