Efekty cesarskiego cięcia w społeczeństwie

Kobiety z bardzo wąską miednicą, 100 lat temu, nie przeżyłyby porodu. Teraz to robią i tym samym przekazują swoje geny, kodujące wąską miednicę, swoim córkom.
Efekty cesarskiego cięcia w społeczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Stwierdzenie to złożył Philipp Mitteroecker, jeden z kilku naukowców badających ewolucyjne efekty cesarskiego cięcia na ciała kobiet. Badanie to nie stara się krytykować cięcia cesarskiego jako interwencji medycznej, wyjaśnia ekspert. Ma raczej pokazać, że wywarło to wpływ na ewolucję.

Zanim istniało cesarskie cięcie, geny odpowiedzialne za wąską miednice nie były przenoszone z matki na córkę, ponieważ obie umarłyby w procesie porodu. Teraz, dzięki cesarskim cięciom, kobiety z małymi miednicami są w stanie rodzić i przekazywać swoje geny swoim córkom. Dzisiaj poznamy ewolucyjne efekty cesarskiego cięcia.

W związku z tym badanie opublikowane w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences stwierdza, że regularna praktyka tej procedury ma wpływ na ewolucję człowieka.

Ewolucyjne efekty cesarskiego cięcia na ciała kobiet

Blizna po cesarskim cięciu - efekty cesarskiego cięcia

Według naukowców, liczba przypadków w których dziecko nie może się zmieścić w kanale rodnym, wzrosła. W latach 60, 30 na 1000 dzieci nie mogło się zmieścić w kanale rodnym. Dziś liczba ta wzrosła do 36 na 1000.

Austriaccy naukowcy przeprowadzający te badania uważają, że ten trend może być kontynuowany, ale nie do tego stopnia, że naturalne urodzenie stanie się przestarzałe.

“Bez tej nowoczesnej interwencji medycznej, takie problemy często były śmiertelne i to, z ewolucyjnej perspektywy, dobór naturalny”. Takie oświadczenie złożył także Mitteroecker, członek Wydziału Biologii Teoretycznej Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Ewolucyjne skutki wąskich talii i dużych dzieci

Naukowcy odpowiedzialni za to ostatnie śledztwo zadali sobie pytanie, dlaczego ludzka talia nie rozszerzyła się przez te wszystkie lata. Głowa ludzkiego dziecka jest duża, jeśli porównamy ją do innych naczelnych. Dlatego proces rodzenia jest trudniejszy niż na przykład dla szympansów.

Badacze opracowali model matematyczny wykorzystujący dane dostarczone przez Światową Organizację Zdrowia i inne ważne badania dotyczące noworodków.

To, co znaleźli – zapewnia artykuł opublikowany przez BBC – było siłami przeciwstawnymi mocy ewolucji. Z jednej strony istnieje tendencja, by noworodki były większe i zdrowsze.

Jednak z drugiej strony, jeśli dzieci staną się zbyt duże, utkną podczas w kanale rodnym podczas porodu. W przeszłości doprowadziłoby to do śmierci matki i dziecka. Dlatego geny kobiety nie przeszłyby na następne pokolenie.

“Jedną ze stron tej selektywnej siły jest mianowicie trend w kierunku mniejszych dzieci – zniknął on z powodu cesarskiego cięcia “ – powiedział dr Mitteroecker.

Sugerując się danymi badacze postulują, że cesarskie cięcie ma podwójny efekt ewolucyjny. Po pierwsze, wzrost liczby kobiet których ciała nie pozwolą na poród naturalny.

W tym samym czasie nastąpił wzrost liczby narodzin większych i zdrowszych dzieci. To pokolenie ma większą szansę na przeżycie i rosnącą siłę i zdrowie.

Radość matki zaczyna się gdy nowe życie zamieszka w jej łonie, kiedy po raz pierwszy słyszy się bicie małego serca a figlarny kopniak przypomina jej, że nigdy nie jest sama.
-Autor nieznany-

Cesarskie cięcie: Rosnąca popularność

Kobieta w ciąży

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1985 r. eksperci ds. zdrowia na całym świecie zgadzają się, że poród przez cesarskie cięcie z konieczności, nie powinien przekraczać 10-15% wszystkich porodów.

Jednak w wielu krajach cesarskie cięcia są nawet liczniejsze niż naturalne porody. Ten sposób rodzenia jest coraz częściej stosowany zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.

WHO zdaje sobie sprawę, że cesarskie cięcia powinny zawsze być wykonywane jeżeli zajdzie taka potrzeba. Nigdy nie należy ograniczać dostępności do tego zabiegu jedynie ze względu na pozostanie w określonym przedziale procentowym.

Gdy jest to uzasadnione z medycznego punktu widzenia, cesarskie cięcia są skuteczne w zapobieganiu śmiertelności.

Jednak wydaje się, że ta metoda nie niesie żadnych korzyści dla kobiet lub ich dzieci, gdy wykonuje się ją gdy nie ma ku temu medycznego uzasadnienia.

Podobnie jak w przypadku każdej innej operacji, cięcia cesarskie są związane z ryzykiem, długo i krótkoterminowym. Efekty zabiegu mogą trwać latami i wpływać na życie matki i dziecka, a także i na przyszłe ciąże.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.