Dlaczego tak ważny jest czas tylko dla siebie

Kiedy na świecie pojawia się dziecko priorytety kobiet ulegają zmianie. Ale to nie znaczy, że bycie matką jest Twoją jedyną rolą w życiu. Dzisiaj powiemy Ci, dlaczego czas tylko dla Ciebie jest tak istotny.
Dlaczego tak ważny jest czas tylko dla siebie
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Ważne jest, aby pamiętać, że kiedy poświęcasz czas tylko dla siebie, nie czyni Cię to złą matką.

Nie ma wątpliwości, że życie zmienia się radykalnie wraz z pojawieniem się noworodka. Każda kobieta, która doświadczyła macierzyństwa, zna uczucie lęku, wątpliwości i wszechogarniającą potrzebę ochrony dziecka. Czasami jednak zapominamy, że nie jesteśmy tylko matkami. Jesteśmy też kobietami.

Rola matek w społeczeństwie

Przez całe życie budujemy w sobie przekonania, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wiadomości, które otrzymujemy z mediów, ludzi wokół nas i naszych rodzin… Wszystkie te rzeczy pozostawiają w nas ślad i wpływają na sposób, w jaki postrzegamy świat.

To prawda, że ​​mentalność zbiorowa się zmienia. Jednak wywodzimy się z bardzo patriarchalnej koncepcji rodziny oraz roli kobiet i jest ona nadal obecna.

Społeczeństwo nakłada na nas pewne role, które praktycznie zmieniają się w wymagania wobec matek. Społeczeństwo oczekuje, że matki będą pracowite i niezależne, ale także bezinteresowne i zdolne do poświęceń.

W rzeczywistości wygląda to tak, jakby matki musiały się zaprzeczać swojemu istnieniu jako kobiety, kiedy w ich życiu pojawia się dziecko. Te pojęcia są tak samo niesprawiedliwe, jak i sprzeczne ze sobą.

Ważny jest czas tylko dla siebie

Poczucie winy, kiedy poświęcasz czas tylko dla siebie

To prawda, że ​​matki odgrywają fundamentalną rolę w rozwoju fizycznym i emocjonalnym swoich dzieci. To głównie one dają im miłość, żywią je i chronią.

Jednak ta koncepcja doprowadziła do publicznej krytyki matek, które oprócz macierzyństwa pełnią też inne role. Kobiety, które decydują się poświęcić trochę czasu, by zadbać o siebie czy własny rozwój są często niesprawiedliwie osądzane.

Biorąc pod uwagę ten fakt, wiele kobiet odczuwa duszące poczucie winy, gdy decydują się wyjść na godzinę, by poćwiczyć jogę lub napić się kawy i zostawić swoje dzieci z kimś innym. Czują się, że są nieodpowiedzialne i zaniedbują rodzinę delegując lub czyniąc innych współodpowiedzialnymi za swoje dzieci… nawet jeśli tą osobą jest ojciec dziecka.

Czas oderwać się od tych wymagań względem samych siebie, które są tak dalekie od prawdy. Nie ma powodu, dla którego matki powinny żyć w izolacji. Bycie mamą nie jest zaprzeczeniem lub tłumieniem w sobie istoty ludzkiej, którą byłaś wcześniej. Raczej powinno być ono wzbogacające.

Dlaczego tak ważny jest czas tylko dla siebie?

Prawdopodobnie po dniu spędzonym w pracy oraz wykonując inne obowiązki pozostaje Ci niewiele czasu na zajmowanie się dziećmi. Być może często czujesz, że każdą wolną chwilę powinnaś poświęcić dzieciom, a nie skupiać się na sobie.

Ważne jest jednak, aby matki umiały znaleźć równowagę między różnymi dziedzinami swojego życia. Nadmierne poświęcanie się macierzyństwu może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Po pierwsze, stopniowo, brak czasu tylko dla Ciebie prowadzi do poczucia frustracji i niechęci. Podobnie, uczucia te mogą negatywnie wpłynąć na Twoje relacje z dziećmi, a nawet z partnerem. Możesz nawet mieć poczucie, że zabrano Ci wolność.

Jednocześnie zapominanie o sobie obniża poczucie własnej wartości i może przyczyniać się do powstawania problemów emocjonalnych. Ponadto, co jest niezmiernie istotne, Wasze dzieci muszą widzieć Was szczęśliwych, odnoszących sukcesy i zadowolonych z życia.

Nie zapominaj jednak, że jesteś ich głównym wzorem do naśladowania i obserwując Ciebie uczą się, jak powinno wyglądać życie.

Szczęśliwe mamy

Na koniec powinnaś pamiętać, że pewnego dnia Twoje dzieci dorosną i będą żyć własnym życiem. Co się stanie, gdy spędzisz lata opierając całą swoją tożsamość na opiece nad dziećmi? Wtedy może dopaść Cię poczucie straty i pustki, które często prowadzą nawet do depresji.

Zawsze pamiętaj, że w interesie Twoich dzieci jest, by widziały swoich rodziców szczęśliwych i dojrzałych emocjonalnie.

Równowaga między byciem matką a byciem kobietą

  • Odzyskaj swój czas i przestrzeń. Pomimo napiętego harmonogramu znajdź czas tylko dla siebie i zajmij się sobą. Weź kąpiel, poczytaj książkę, idź na spacer… Zrób coś, co sprawia Ci przyjemność, i daje Ci szczęście.
  • Deleguj zadania. Nie masz obowiązku zajmować się wszystkim sama. Pozwól, aby Twoi bliscy Cię wspierali i naucz się odmawiać wykonywania niektórych obowiązków.
  • Dbaj o swoje relacje z partnerem. Kiedy najmłodsi śpią, wykorzystaj ten czas na rozmowę z partnerem i wspólnie z nim spędzaj czas.
  • Dbaj o przyjaźnie, pielęgnuj swoje hobby i zainteresowania. Poświęć czas na te części swojego życia i ciesz się nimi, kiedy tylko możesz. Tak jak macierzyństwo, są one częścią Twojego życia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.