Jak zmiany hormonalne wpływają na skórę po porodzie?
Skóra po porodzie ulega istotnym modyfikacjom spowodowanych przez zmiany hormonalne związanych z ciążą. W rzeczywistości zmiany skórne są najbardziej widoczne, ponieważ są bardziej eksponowane. Z tego powodu są jednym z objawów, które najbardziej dotykają matki po porodzie. Oto niektóre z tych zmian.
Problemy skórne po porodzie spowodowane przez zmiany hormonalne
Zaburzenia metaboliczne, endokrynologiczne i immunologiczne powodują zmiany na powierzchni skóry. Od suchości, przez pojawienie się miękkich mięśniaków i rogowaceń łojotokowych, po dokuczliwe rozstępy.
Wyraźniejsze cienie pod oczami
W okresie poporodowym poziom zmęczenia kobiety jest tak wysoki, że widzi zmiany w swoim wyglądzie fizycznym. Jednym z nich jest pojawienie się cieni pod oczami. Po porodzie pojawiają się one z powodu zmian hormonalnych, wyczerpania lub intensywnej aktywności, jaką niesie ze sobą nowe życie po ciąży.
Oczywiście skróci się wtedy liczba godzin odpoczynku dla kobiety, wzrośnie jej odpowiedzialność i poziom stresu. Wszystko to przyczynia się w znacznym stopniu do bardziej zmęczonego wyglądu i widocznych cieni pod oczami.
Zmiany hormonalne: obecność rozstępów
Rozstępy mogą pojawić się z powodu zwiększenia rozmiarów i zmian w tkance łącznej skóry. Jest to wynikiem zaburzeń hormonalnych, genetyki i fizycznego rozciągania skóry. Dotykają one 63 procent kobiet w ciąży, głównie między szóstym a siódmym miesiącem.
Charakteryzują się fioletowymi lub różowymi zanikowymi paskami wzdłuż linii napięcia skóry, głównie na brzuchu, piersiach, biodrach, udach i pośladkach. Z biegiem czasu rozstępy stają się bledsze i mniej widoczne, ale nie znikają całkowicie.
Rodzaje rozstępów
Rozstępy powstają z powodu nagłego rozciągania skóry na dowolnej części ciała. Mogą przybierać różne postacie, do których należą:
- Różowe rozstępy: te, które powstały niedawno, a gdy tkanka skórna pęka, odsłaniają się leżące pod nimi naczynia krwionośne. Są również łatwiejsze w leczeniu ze względu na ich krótką ewolucję. Stałe i codzienne stosowanie kremów nawilżających znacznie pomaga w ich eliminacji.
- Rozstępy perłowe lub białe: białe rozstępy to już włókniste blizny na powierzchni skóry. Dlatego ich czas trwania jest znacznie dłuższy i wymagają też innego oraz bardziej dedykowanego leczenia.
Przebarwienia, czyli inny sposób, w jaki zmiany hormonalne wpływają na skórę po porodzie
Jedną z najbardziej znanych zmian skórnych, z którą kobiety najczęściej rozmawiają ze swoimi dermatologami po porodzie, są przebarwienia. Plamy te pojawiają się u 90 procent kobiet w ciąży, w większości przypadków w drugiej połowie ciąży.
Przebarwienia przypisywane są kombinacji wielu czynników, takich jak :
- Zmiany hormonalne.
- Genetyczne predyspozycje.
- Ekspozycja na promienie ultrafioletowe.
Objawiają się nie tylko jako ostuda – czyli przebarwienia na policzkach, czole, grzbiecie nosa i górnej wardze – ale także zwiększa się pigmentacja na genitaliach, pachach, w okolicy pępka i po wewnętrznej stronie ud.
Zmiany hormonalne: melasma
Ostuda (melasma) to bardzo częsty problem skórny spowodowany symetrycznymi, brązowymi plamami na twarzy. Chociaż ciąża jest jedną z głównych przyczyn melasmy, może występować także u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne lub hormony.
Najważniejszym czynnikiem wyzwalającym melasmę jest ekspozycja na światło słoneczne, dlatego występuje ona w takich obszarach jak twarz. W tym sensie ochrona przeciwsłoneczna podczas ciąży jest niezbędna. Innymi słowy, kobiety w ciąży muszą unikać ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe i widzialne, aby zapobiec zaostrzeniom tego stanu.
Na co dzień zaleca się stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania w połączeniu z blokerami światła widzialnego, takimi jak tlenek żelaza. Ponadto filtr przeciwsłoneczny należy ponownie nakładać co dwie godziny w przypadku ciągłej ekspozycji na słońce.
Zmiany trądzikowe
Często na skórze występuje trądzik ciążowy spowodowany nadmierną aktywnością gruczołów łojowych i zmianami hormonalnymi, które powodują łagodne ogniska. Obecność charakterystycznych zmian w tym zaburzeniu jest zwykle bardziej widoczna w pierwszym i drugim trymestrze.
Dzieje się tak z powodu wzrostu poziomu androgenów, co zwiększa rozmiar gruczołów łojowych skóry i wytwarza więcej sebum. Dlatego zwiększone wydzielanie łoju powoduje zatkanie porów i prowadzi do stanów zapalnych, bakterii i wyprysków.
Trądzik, który rozwija się w czasie ciąży i po porodzie, ma zwykle charakter przejściowy i znika, gdy poziom hormonów się unormalizuje.
Zmiany hormonalne i zmiany skórne po porodzie
Fizjologiczne zmiany zachodzące w czasie ciąży są konsekwencją adaptacji metabolicznych i hormonalnych niezbędnych do podtrzymania rozwijającego się płodu. Leczenie tych łagodnych zmian skórnych ma głównie charakter estetyczny. Młodym matkom należy zapewnić odpowiednią ochronę i zapobieganie niepotrzebnemu stresowi.
To może Cię zainteresować ...