Jak zmiany hormonalne wpływają na skórę po porodzie?

Hormony odgrywają fundamentalną rolę w czasie ciąży i po jej zakończeniu. Dziś porozmawiamy o tym, jak zmiany hormonalne wpływają na skórę po porodzie.
Jak zmiany hormonalne wpływają na skórę po porodzie?

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2021

Skóra po porodzie ulega istotnym modyfikacjom spowodowanych przez zmiany hormonalne związanych z ciążą. W rzeczywistości zmiany skórne są najbardziej widoczne, ponieważ są bardziej eksponowane. Z tego powodu są jednym z objawów, które najbardziej dotykają matki po porodzie. Oto niektóre z tych zmian.

Problemy skórne po porodzie spowodowane przez zmiany hormonalne

Zaburzenia metaboliczne, endokrynologiczne i immunologiczne powodują zmiany na powierzchni skóry. Od suchości, przez pojawienie się miękkich mięśniaków i rogowaceń łojotokowych, po dokuczliwe rozstępy.

Wyraźniejsze cienie pod oczami

W okresie poporodowym poziom zmęczenia kobiety jest tak wysoki, że widzi zmiany w swoim wyglądzie fizycznym. Jednym z nich jest pojawienie się cieni pod oczami. Po porodzie pojawiają się one z powodu zmian hormonalnych, wyczerpania lub intensywnej aktywności, jaką niesie ze sobą nowe życie po ciąży.

Oczywiście skróci się wtedy liczba godzin odpoczynku dla kobiety, wzrośnie jej odpowiedzialność i poziom stresu. Wszystko to przyczynia się w znacznym stopniu do bardziej zmęczonego wyglądu i widocznych cieni pod oczami.

 

Zmiany hormonalne: obecność rozstępów

Kobieta z rozstępami na brzuchu.

Rozstępy mogą pojawić się z powodu zwiększenia rozmiarów i zmian w tkance łącznej skóry. Jest to wynikiem zaburzeń hormonalnych, genetyki i fizycznego rozciągania skóry. Dotykają one 63 procent kobiet w ciąży, głównie między szóstym a siódmym miesiącem.

Charakteryzują się fioletowymi lub różowymi zanikowymi paskami wzdłuż linii napięcia skóry, głównie na brzuchu, piersiach, biodrach, udach i pośladkach. Z biegiem czasu rozstępy stają się bledsze i mniej widoczne, ale nie znikają całkowicie.

Rodzaje rozstępów

Rozstępy powstają z powodu nagłego rozciągania skóry na dowolnej części ciała. Mogą przybierać różne postacie, do których należą:

  • Różowe rozstępy: te, które powstały niedawno, a gdy tkanka skórna pęka, odsłaniają się leżące pod nimi naczynia krwionośne. Są również łatwiejsze w leczeniu ze względu na ich krótką ewolucję. Stałe i codzienne stosowanie kremów nawilżających znacznie pomaga w ich eliminacji.
  • Rozstępy perłowe lub białe: białe rozstępy to już włókniste blizny na powierzchni skóry. Dlatego ich czas trwania jest znacznie dłuższy i wymagają też innego oraz bardziej dedykowanego leczenia.

Przebarwienia, czyli inny sposób, w jaki zmiany hormonalne wpływają na skórę po porodzie

Jedną z najbardziej znanych zmian skórnych, z którą kobiety najczęściej rozmawiają ze swoimi dermatologami po porodzie, są przebarwienia. Plamy te pojawiają się u 90 procent kobiet w ciąży, w większości przypadków w drugiej połowie ciąży.

Przebarwienia przypisywane są kombinacji wielu czynników, takich jak :

Objawiają się nie tylko jako ostuda – czyli przebarwienia na policzkach, czole, grzbiecie nosa i górnej wardze – ale także zwiększa się pigmentacja na genitaliach, pachach, w okolicy pępka i po wewnętrznej stronie ud.

Zmiany hormonalne: melasma

Ostuda (melasma) to bardzo częsty problem skórny spowodowany symetrycznymi, brązowymi plamami na twarzy. Chociaż ciąża jest jedną z głównych przyczyn melasmy, może występować także u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne lub hormony.

Najważniejszym czynnikiem wyzwalającym melasmę jest ekspozycja na światło słoneczne, dlatego występuje ona w takich obszarach jak twarz. W tym sensie ochrona przeciwsłoneczna podczas ciąży jest niezbędna. Innymi słowy, kobiety w ciąży muszą unikać ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe i widzialne, aby zapobiec zaostrzeniom tego stanu.

Na co dzień zaleca się stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania w połączeniu z blokerami światła widzialnego, takimi jak tlenek żelaza. Ponadto filtr przeciwsłoneczny należy ponownie nakładać co dwie godziny w przypadku ciągłej ekspozycji na słońce.

 

Kobieta z melasmą na twarzy.

Zmiany trądzikowe

Często na skórze występuje trądzik ciążowy spowodowany nadmierną aktywnością gruczołów łojowych i zmianami hormonalnymi, które powodują łagodne ogniska. Obecność charakterystycznych zmian w tym zaburzeniu jest zwykle bardziej widoczna w pierwszym i drugim trymestrze.

Dzieje się tak z powodu wzrostu poziomu androgenów, co zwiększa rozmiar gruczołów łojowych skóry i wytwarza więcej sebum. Dlatego zwiększone wydzielanie łoju powoduje zatkanie porów i prowadzi do stanów zapalnych, bakterii i wyprysków.

Trądzik, który rozwija się w czasie ciąży i po porodzie, ma zwykle charakter przejściowy i znika, gdy poziom hormonów się unormalizuje.

Zmiany hormonalne i zmiany skórne po porodzie

Fizjologiczne zmiany zachodzące w czasie ciąży są konsekwencją adaptacji metabolicznych i hormonalnych niezbędnych do podtrzymania rozwijającego się płodu. Leczenie tych łagodnych zmian skórnych ma głównie charakter estetyczny. Młodym matkom należy zapewnić odpowiednią ochronę i zapobieganie niepotrzebnemu stresowi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bieber AK, Martires KJ, Stein JA, Grant-Kels JM, Driscoll MS, Pomeranz MK. Pigmentation and Pregnancy: Knowing What Is Normal. Obstet Gynecol. 2017 Jan;129(1):168-173. doi: 10.1097/AOG.0000000000001806. PMID: 27926637.
  • Bolanca I, Bolanca Z, Kuna K, Vuković A, Tuckar N, Herman R, Grubisić G. Chloasma–the mask of pregnancy. Coll Antropol. 2008 Oct;32 Suppl 2:139-41. PMID: 19140277.
  • Guinot C, Cheffai S, Latreille J, Dhaoui MA, Youssef S, Jaber K, Nageotte O, Doss N. Aggravating factors for melasma: a prospective study in 197 Tunisian patients. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2010 Sep;24(9):1060-9. doi: 10.1111/j.1468-3083.2010.03592.x. Epub 2010 Feb 25. PMID: 20202051.
  • Vázquez M, Sánchez JL. The efficacy of a broad-spectrum sunscreen in the treatment of melasma. Cutis. 1983 Jul;32(1):92, 95-6. PMID: 6349944.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.