Ile godzin snu rodzice tracą, gdy pojawia się dziecko

Ile godzin snu rodzice tracą, gdy pojawia się dziecko
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2019

Wiele osób zastanawia się, ile godzin snu rodzice tracą, gdy nowy członek dołącza do ich rodziny. Ostatnio opublikowane badania ujawniły tę zaskakującą liczbę.

Wraz z podjęciem się wyzwania, jakim jest rodzicielstwo, sen staje się niezwykle cennym towarem.

Przez pierwsze miesiące życia dziecka zmęczeni rodzice, z podkrążonymi oczami i niedokończonymi obowiązkami domowymi to dość częsty widok.

Dzieje się tak dlatego, że niemowlę nie ustaliło jeszcze swojego rytmu dobowego. Musi przyzwyczaić się do 24-godzinnego cyklu życia, którym rządzą światło dnia i ciemność nocy.

Jak myślisz – ile godzin śpią rodzice, gdy w ich domu pojawia się niemowlę? A raczej, ile godzin snu rodzice tracą?

Zanim skupimy się na tym, ile godzin snu rodzice tracą zastanówmy się, dlaczego sen jest tak ważny dla dorosłych i dzieci.

Korzyści z odpoczynku sennego

Według badań naukowych ludzie muszą spać co najmniej 7 godzin każdej nocy. Oto niektóre z zalet zapewnienia naszemu ciału zasłużonego, odpowiednio długiego odpoczynku:

  • Pomaga unikać chorób: kiedy śpimy, układ odpornościowy się regeneruje. W ten sposób lepiej bronimy się przed zagrożeniami zdrowotnymi.
  • Zapobiega chorobom serca: podczas odpoczynku sennego ciśnienie krwi znacznie się zmniejsza. Ponadto tętnice są oczyszczane z tłuszczów i cukrów.
  • Poprawia wydajność sportową i energię seksualną: wynika to z prostego faktu, że sen umożliwia odbudowę mięśni po drobnych naderwaniach powstałych podczas ćwiczeń. Podobnie odpoczynek pozwala na odnowienie energii seksualnej.
  • Zwalcza stres: podczas odpoczynku umysł zostaje uwolniony od ciężaru rutyny: pracy, długów i zobowiązań. Tak więc, po przebudzeniu, osoba czuje się bardziej „odciążona”, a nawet bardziej kreatywna, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów.
  • Pomaga przestrzegać zdrowej diety: gdy nie odpoczywamy prawidłowo, wytwarza się mniejsza ilość hormonu zwanego leptyną. Odpowiada on między innymi za zmniejszanie łaknienia.
Ile godzin snu rodzice tracą gdy pojawia się dziecko

Konsekwencje nieprawidłowego odpoczynku

Z drugiej strony brak dobrej jakości wypoczynku ma bezpośredni wpływ na ogólne samopoczucie osoby. Najczęstsze skutki zdrowotne są następujące:

  • Zły humor
  • Niska wydajność intelektualna i fizyczna
  • Nieprawidłowe odżywianie
  • Zmęczenie w ciągu dnia
  • Mniejsza ochrona przed zarazkami i bakteriami

Jak długo dziecko powinno spać?

Pytanie, ile godzin snu rodzice tracą wydaje się bezsensowne, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że niemowlęta w wieku poniżej 6 miesięcy śpią od 16 do 20 godzin dziennie.

Niemniej rodzice, istotnie, śpią gorzej, ponieważ niemowlęta co kilka godzin budzą się, by otrzymać pożywienie i poczuć bliskość matki.

Logicznie, powoduje to, że matka budzi się, aby nakarmić dziecko piersią. Ogólnie rzecz biorąc powoduje to sytuację, w której ojciec także nie może spokojnie przespać całej nocy.

Jednak niektóre badania dowodzą, że w pierwszych miesiącach życia dziecka to właśnie kobiety tracą więcej odpoczynku niż mężczyźni.

Niemowlęta w wieku poniżej 6 miesięcy śpią od 16 do 20 godzin dziennie. Niemniej rodzice, istotnie, śpią gorzej, ponieważ niemowlęta co kilka godzin budzą się, by otrzymać pożywienie i poczuć bliskość matki.

Po sześciu miesiącach nawyki snu dziecka normują się i dostosowują do reszty rodziny. Od tego momentu najpewniej zauważysz, że dziecko na ogół przesypia pięć, sześć, a nawet siedem godzin w nocy.

Gdy dziecko dorasta, coraz rzadziej budzi się w nocy, by poprosić o jedzenie. Kiedy dziecko osiąga wiek około jednego roku, przesypia od 11 do 14 godzin dziennie.

Mama śpi z dzieckiem

Ile godzin snu rodzice tracą wraz z pojawieniem się dziecka?

Kilka lat temu, podczas VII University Conference of Advances in Pediatric Sleep Medicine na Uniwersytecie w Walencji, kierownik oddziału pediatrycznego i zaburzeń snu szpitala Quirón Valencia, Gonzalo Pin, ujawnił niepokojący fakt.

Według badań przeprowadzonych przez tego naukowca i członka Europejskiego Instytutu Jakości Snu, rodzice tracą około 700 godzin snu w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia ich dziecka.

To jest średnio 2 godziny na dobę.

Rodzice tracą około 700 godzin snu w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia ich dziecka.

Tak więc, jeśli weźmiemy pod uwagę najczęściej zalecane 8 godzin snu co noc, oznacza to utratę 25% odpoczynku sennego. Tak, rodzice tracą jedną czwartą swojego snu przez pierwszy rok życia ich dziecka. Zaskakujące, prawda?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to bardziej widoczne u matek, ponieważ zazwyczaj to one odpowiadają za karmienie dziecka za każdym razem, gdy tylko się ono obudzi.

Dlatego to matki są najbardziej dotknięte obniżeniem jakości odpoczynku w nocy, kiedy oceniamy, ile godzin snu rodzice tracą na tym etapie życia.

Możemy zatem stwierdzić, że rodzicielstwo jest pięknym, ale wyczerpującym doświadczeniem.

Dobra rada, by doświadczać tego w najlepszy możliwy sposób polega na rozdzielaniu obowiązków między partnerów. W ten sposób codzienne zadania nie stają się ciężarem nie do zniesienia, a to ile godzin snu rodzice tracą nie stanowi aż tak dużego problemu.

Oczywiście, warto też spróbować zdrzemnąć się za każdym razem, gdy dziecko śpi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.