Ile godzin snu rodzice tracą, gdy pojawia się dziecko

Ile godzin snu rodzice tracą, gdy pojawia się dziecko
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2019

Wiele osób zastanawia się, ile godzin snu rodzice tracą, gdy nowy członek dołącza do ich rodziny. Ostatnio opublikowane badania ujawniły tę zaskakującą liczbę.

Wraz z podjęciem się wyzwania, jakim jest rodzicielstwo, sen staje się niezwykle cennym towarem.

Przez pierwsze miesiące życia dziecka zmęczeni rodzice, z podkrążonymi oczami i niedokończonymi obowiązkami domowymi to dość częsty widok.

Dzieje się tak dlatego, że niemowlę nie ustaliło jeszcze swojego rytmu dobowego. Musi przyzwyczaić się do 24-godzinnego cyklu życia, którym rządzą światło dnia i ciemność nocy.

Jak myślisz – ile godzin śpią rodzice, gdy w ich domu pojawia się niemowlę? A raczej, ile godzin snu rodzice tracą?

Zanim skupimy się na tym, ile godzin snu rodzice tracą zastanówmy się, dlaczego sen jest tak ważny dla dorosłych i dzieci.

Korzyści z odpoczynku sennego

Według badań naukowych ludzie muszą spać co najmniej 7 godzin każdej nocy. Oto niektóre z zalet zapewnienia naszemu ciału zasłużonego, odpowiednio długiego odpoczynku:

  • Pomaga unikać chorób: kiedy śpimy, układ odpornościowy się regeneruje. W ten sposób lepiej bronimy się przed zagrożeniami zdrowotnymi.
  • Zapobiega chorobom serca: podczas odpoczynku sennego ciśnienie krwi znacznie się zmniejsza. Ponadto tętnice są oczyszczane z tłuszczów i cukrów.
  • Poprawia wydajność sportową i energię seksualną: wynika to z prostego faktu, że sen umożliwia odbudowę mięśni po drobnych naderwaniach powstałych podczas ćwiczeń. Podobnie odpoczynek pozwala na odnowienie energii seksualnej.
  • Zwalcza stres: podczas odpoczynku umysł zostaje uwolniony od ciężaru rutyny: pracy, długów i zobowiązań. Tak więc, po przebudzeniu, osoba czuje się bardziej „odciążona”, a nawet bardziej kreatywna, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów.
  • Pomaga przestrzegać zdrowej diety: gdy nie odpoczywamy prawidłowo, wytwarza się mniejsza ilość hormonu zwanego leptyną. Odpowiada on między innymi za zmniejszanie łaknienia.
Ile godzin snu rodzice tracą gdy pojawia się dziecko

Konsekwencje nieprawidłowego odpoczynku

Z drugiej strony brak dobrej jakości wypoczynku ma bezpośredni wpływ na ogólne samopoczucie osoby. Najczęstsze skutki zdrowotne są następujące:

  • Zły humor
  • Niska wydajność intelektualna i fizyczna
  • Nieprawidłowe odżywianie
  • Zmęczenie w ciągu dnia
  • Mniejsza ochrona przed zarazkami i bakteriami

Jak długo dziecko powinno spać?

Pytanie, ile godzin snu rodzice tracą wydaje się bezsensowne, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że niemowlęta w wieku poniżej 6 miesięcy śpią od 16 do 20 godzin dziennie.

Niemniej rodzice, istotnie, śpią gorzej, ponieważ niemowlęta co kilka godzin budzą się, by otrzymać pożywienie i poczuć bliskość matki.

Logicznie, powoduje to, że matka budzi się, aby nakarmić dziecko piersią. Ogólnie rzecz biorąc powoduje to sytuację, w której ojciec także nie może spokojnie przespać całej nocy.

Jednak niektóre badania dowodzą, że w pierwszych miesiącach życia dziecka to właśnie kobiety tracą więcej odpoczynku niż mężczyźni.

Niemowlęta w wieku poniżej 6 miesięcy śpią od 16 do 20 godzin dziennie. Niemniej rodzice, istotnie, śpią gorzej, ponieważ niemowlęta co kilka godzin budzą się, by otrzymać pożywienie i poczuć bliskość matki.

Po sześciu miesiącach nawyki snu dziecka normują się i dostosowują do reszty rodziny. Od tego momentu najpewniej zauważysz, że dziecko na ogół przesypia pięć, sześć, a nawet siedem godzin w nocy.

Gdy dziecko dorasta, coraz rzadziej budzi się w nocy, by poprosić o jedzenie. Kiedy dziecko osiąga wiek około jednego roku, przesypia od 11 do 14 godzin dziennie.

Mama śpi z dzieckiem

Ile godzin snu rodzice tracą wraz z pojawieniem się dziecka?

Kilka lat temu, podczas VII University Conference of Advances in Pediatric Sleep Medicine na Uniwersytecie w Walencji, kierownik oddziału pediatrycznego i zaburzeń snu szpitala Quirón Valencia, Gonzalo Pin, ujawnił niepokojący fakt.

Według badań przeprowadzonych przez tego naukowca i członka Europejskiego Instytutu Jakości Snu, rodzice tracą około 700 godzin snu w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia ich dziecka.

To jest średnio 2 godziny na dobę.

Rodzice tracą około 700 godzin snu w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia ich dziecka.

Tak więc, jeśli weźmiemy pod uwagę najczęściej zalecane 8 godzin snu co noc, oznacza to utratę 25% odpoczynku sennego. Tak, rodzice tracą jedną czwartą swojego snu przez pierwszy rok życia ich dziecka. Zaskakujące, prawda?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to bardziej widoczne u matek, ponieważ zazwyczaj to one odpowiadają za karmienie dziecka za każdym razem, gdy tylko się ono obudzi.

Dlatego to matki są najbardziej dotknięte obniżeniem jakości odpoczynku w nocy, kiedy oceniamy, ile godzin snu rodzice tracą na tym etapie życia.

Możemy zatem stwierdzić, że rodzicielstwo jest pięknym, ale wyczerpującym doświadczeniem.

Dobra rada, by doświadczać tego w najlepszy możliwy sposób polega na rozdzielaniu obowiązków między partnerów. W ten sposób codzienne zadania nie stają się ciężarem nie do zniesienia, a to ile godzin snu rodzice tracą nie stanowi aż tak dużego problemu.

Oczywiście, warto też spróbować zdrzemnąć się za każdym razem, gdy dziecko śpi.

To może Cię zainteresować ...
Korzyści z odpoczynku – dlaczego przerwa dla mamy jest tak ważna
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Korzyści z odpoczynku – dlaczego przerwa dla mamy jest tak ważna

Znanych jest wiele korzyści z odpoczynku zarówno dla dzieci, jak i matek. W jaki sposób wypracować nawyk regenerującego odpoczynku?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.