Jak chronić dziecko na plaży? Poznaj najważniejsze zalecenia!

Od jakiego wieku można zabrać malucha nad morze? Jak chronić dziecko na plaży? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.
Jak chronić dziecko na plaży? Poznaj najważniejsze zalecenia!

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Po ukończeniu 8 miesiąca życia możesz zacząć zabierać malucha na plażę. Specjaliści uczulają jednak na fakt, że dzieci poniżej 3 roku życia są wyjątkowo wrażliwe na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Jak zatem chronić dziecko na plaży?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, kiedy możesz zacząć zabierać malucha na plażę, odpowiedź brzmi: po ukończeniu 8 miesiąca życia. Dzieci młodsze niż 6 miesięcy nie powinny być narażone na bezpośredni kontakt ze słońcem i nie powinno się nakładać im kremów z filtrem.

We wczesnych latach życia skóra dziecka jest bardzo cienka i jej mechanizmy ochronne nie są dostatecznie rozwinięte, jak podają pediatrzy. Eksperci zalecają unikanie ekspozycji na słońce pomiędzy godz. 12 a 17 i stopniowe przyzwyczajanie skóry do niego.

Zawsze powinno się także stosować krem z filtrem, gdy już dziecko osiągnie odpowiedni wiek. Warto mieć na uwadze, że kremy z filtrem należy nakładać zgodnie z zaleceniami i uzupełniać ochronę skóry innymi metodami.

Chłopiec na plaży

Jak chronić dziecko na plaży?

Specjaliści w dziedzinie pediatry radzą chronić skórę przed słońcem w następujący sposób:

  • Nakładaj krem z filtrem 50 przez pierwszych 18 miesięcy życia dziecka.

Ta prosta metoda zmniejsza ryzyko wystąpienia raka skóry o 78 procent.

  • Unikaj wystawiania dziecka na słońce pomiędzy 12 a 17.
  • Jeśli maluch ma jasną karnację, stosuj kremy ochronne z filtrem powyżej 50.
  • Krem ochronny nakładaj 30 minut przed wyjściem z domu i ponawiaj aplikację co dwie godziny.
  • W bardziej nasłonecznionych miejscach warto nakładać dziecku czapeczkę czy kapelusz z szerokim rondem oraz okulary przeciwsłoneczne z atestem.

Ochrona przed słońcem

Niektórzy pediatrzy twierdzą, że ubranie jest najskuteczniejszą metodą ochrony przed promieniowaniem. Warto więc zakładać ubrania zakrywające więcej ciała, ale wykonane z oddychającej bawełny oraz uważać na mokre materiały, gdyż przez nie przenika więcej promieniowania UVB.

Dobrze jest zabierać ze sobą koszulki na zmianę. Na głowę warto zakładać czapkę lub kapelusz z szerokim rondem chroniący szyję, uszy, oczy, czoło i nos. Do tego najlepiej siadać pod parasolem lub w cieniu.

Od pewnego wieku korzystanie z okularów przeciwsłonecznych z atestem może się spodobać dzieciom – dobrze wyglądają i chronią oczy. Metody ochrony należy stosować nie tylko na plaży czy nad basenem, ale także w górach, na śniegu i przy wszelkich aktywnościach na świeżym powietrzu.

Dziecko w okularach

Należy mieć na uwadze, że woda, piasek i śnieg odbijają promienie ultrafioletowe, co potęguje ich działanie. Chronić należy się także w pochmurne dni, gdyż słońce przebija się przez chmury.

Dziecko na plaży. Ważne porady:

  • Unikaj długiej ekspozycji na słońce w okolicach południa.
  • Szukaj cienia lub siadaj pod parasolem.
  • Stosuj wodoodporne kremy z filtrem (jeśli nie są wodoodporne, często powtarzaj aplikację) z filtrem minimum 50.
  • Zakładaj czapkę lub kapelusz.
  • Zakrywaj ciało ubraniem – koszulki z długim rękawem i bermudy to dobry wybór.
  • Zakładaj ciemne okulary z filtrem promieni UV. Chronią one delikatną skórę wokół oczu i zapobiegają także przedwczesnemu rozwojowi zaćmy.
  • Rozsądnie planuj przebywanie na słońcu, stopniowo wydłużając czas ekspozycji na nie.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.