Wgłobienie u niemowląt: czy wiesz, co to takiego?
Wgłobienie jest najczęstszą przyczyną niedrożności jelit u niemowląt. W niektórych przypadkach może stać się poważną chorobą, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak ją wykryć i leczyć na czas. Dzisiaj opowiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tym problemie zdrowotnym występującym u niemowląt.
Co to jest wgłobienie?
Wgłobienie to obecność przeszkody, czyli niedrożność, która nie pozwala na przejście pokarmu lub płynów przez jelito cienkie lub grube. W tym przypadku blokada występuje, ponieważ jeden kawałek jelita wsuwa się w drugi.
Kiedy tak się dzieje, obszar dostarczający krew i tlen do tej części jelita zostaje ściśnięty. Nieleczone wgłobienie szybko może doprowadzić do zapalenia, krwawienia i obumarcia tej części jelita. Może także wymagać operacyjnego usunięcia.
U kogo najczęściej występuje wgłobienie?
Wgłobienie zwykle występuje między trzecim miesiącem a szóstym rokiem życia. Szczytowy poziom zachorowalności występuje między czwartym a dwunastym miesiącem życia. Spotykamy ją więc głównie u niemowląt, które nie wiedzą jeszcze, jak wyrazić to, co się z nimi dzieje. A to sprawia, że sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana.
Wgłobienie rzadko występuje u niemowląt poniżej pierwszego miesiąca życia. Ponadto choroba ta częściej dotyka chłopców niż dziewczynki.
Jakie są objawy wgłobienia u niemowląt?
Zwykle wgłobienie powoduje nagły, bardzo intensywny ból brzucha, tak jakby dziecko miało kolkę. Dziecko staje się płaczliwe i drażliwe. Bardzo częstym objawem jest podwijanie nóg przez malucha w celu złagodzenia bólu. Ponadto dziecko może być blade na twarzy.
Ten kolkowy ból pojawia się i znika, a następnie powraca po 15 do 20 minutach. Podczas tych bezbolesnych okresów niemowlę często wydaje się apatyczne i wyczerpane. Ponadto może też wymiotować ostatnim spożytym pokarmem.
Charakterystycznym objawem wgłobienia jest tak zwany stolec przypominający dżem z czerwonej porzeczki, ponieważ dziecko może wydalać czerwoną krew i śluz. Jeśli wgłobienie nie zostanie wyleczona, u dziecka może wystąpić wysoka gorączka, trudności w oddychaniu lub słaby puls.
To poważna sytuacja, która wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem.
Diagnoza wgłobienia u niemowląt
Lekarz zdiagnozuje tę patologię na podstawie obrazu klinicznego dziecka i wykonania badania fizykalnego. Może również przeprowadzić pewne badania obrazowe, takich jak USG lub proste prześwietlenie.
rozwoju dzieckaNajbardziej bezpieczną opcją jest podanie dziecku lewatywy lub roztworu soli fizjologicznej i sprawdzenie za pomocą badania obrazowego, czy objawy ustąpiły.
Z drugiej strony w bardziej zaawansowanych lub poważniejszych przypadkach dziecko będzie operowane chirurgicznie. Musimy pamiętać, że jeśli wgłobienie nie zostanie wyleczone na czas, może stać się bardzo poważnym stanem, a nawet zagrażającym życiu.
Co powinieneś wiedzieć, jeśli chodzi o wgłobienie?
Jak już wspomnieliśmy, jest to częsta przypadłość u dzieci w wieku od czterech do dwunastu miesięcy, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę, ponieważ nie mogą nam one jeszcze powiedzieć, co je boli. Będą po prostu płaczliwe i rozdrażnione.
Dlatego najważniejsze, jak zawsze, jest to, że w przypadku pojawienia się u naszego maluszka jakichkolwiek alarmujących oznak, jak najszybciej udajmy się do specjalisty. Lekarz najlepiej będzie wiedział, które badania są niezbędne do postawienia diagnozy i ustalenia najbardziej odpowiedniego leczenia.
To może Cię zainteresować ...