Wgłobienie u niemowląt: czy wiesz, co to takiego?

Wgłobienie u niemowląt jest częstym schorzeniem obejmującym niedrożność jelit, która może być bardzo niebezpieczna. Udzielimy Ci tego, co musisz wiedzieć.
Wgłobienie u niemowląt: czy wiesz, co to takiego?

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2021

Wgłobienie jest najczęstszą przyczyną niedrożności jelit u niemowląt. W niektórych przypadkach może stać się poważną chorobą, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak ją wykryć i leczyć na czas. Dzisiaj opowiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tym problemie zdrowotnym występującym u niemowląt.

Co to jest wgłobienie?

Wgłobienie to obecność przeszkody, czyli niedrożność, która nie pozwala na przejście pokarmu lub płynów przez jelito cienkie lub grube. W tym przypadku blokada występuje, ponieważ jeden kawałek jelita wsuwa się w drugi.

Kiedy tak się dzieje, obszar dostarczający krew i tlen do tej części jelita zostaje ściśnięty. Nieleczone wgłobienie szybko może doprowadzić do zapalenia, krwawienia i obumarcia tej części jelita. Może także wymagać operacyjnego usunięcia.

Matka dotykająca brzuszka dziecka opuszkami palców.

U kogo najczęściej występuje wgłobienie?

Wgłobienie zwykle występuje między trzecim miesiącem a szóstym rokiem życia. Szczytowy poziom zachorowalności występuje między czwartym a dwunastym miesiącem życia. Spotykamy ją więc głównie u niemowląt, które nie wiedzą jeszcze, jak wyrazić to, co się z nimi dzieje. A to sprawia, że sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana.

Wgłobienie rzadko występuje u niemowląt poniżej pierwszego miesiąca życia. Ponadto choroba ta częściej dotyka chłopców niż dziewczynki.

Jakie są objawy wgłobienia u niemowląt?

Zwykle wgłobienie powoduje nagły, bardzo intensywny ból brzucha, tak jakby dziecko miało kolkę. Dziecko staje się płaczliwe i drażliwe. Bardzo częstym objawem jest podwijanie nóg przez malucha w celu złagodzenia bólu. Ponadto dziecko może być blade na twarzy.

Ten kolkowy ból pojawia się i znika, a następnie powraca po 15 do 20 minutach. Podczas tych bezbolesnych okresów niemowlę często wydaje się apatyczne i wyczerpane. Ponadto może też wymiotować ostatnim spożytym pokarmem.

Charakterystycznym objawem wgłobienia jest tak zwany stolec przypominający dżem z czerwonej porzeczki, ponieważ dziecko może wydalać czerwoną krew i śluz. Jeśli wgłobienie nie zostanie wyleczona, u dziecka może wystąpić wysoka gorączka, trudności w oddychaniu lub słaby puls.

To poważna sytuacja, która wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem.

 

Diagnoza wgłobienia u niemowląt

Lekarz zdiagnozuje tę patologię na podstawie obrazu klinicznego dziecka i wykonania badania fizykalnego. Może również przeprowadzić pewne badania obrazowe, takich jak USG lub proste prześwietlenie.

Dziecko płaczące z bólu.

Leczenie będzie zależeć od tego, jak długo stan ten był obecny i jaki jest poziom rozwoju dziecka. Najbardziej bezpieczną opcją jest podanie dziecku lewatywy lub roztworu soli fizjologicznej i sprawdzenie za pomocą badania obrazowego, czy objawy ustąpiły.

Z drugiej strony w bardziej zaawansowanych lub poważniejszych przypadkach dziecko będzie operowane chirurgicznie. Musimy pamiętać, że jeśli wgłobienie nie zostanie wyleczone na czas, może stać się bardzo poważnym stanem, a nawet zagrażającym życiu.

Co powinieneś wiedzieć, jeśli chodzi o wgłobienie?

Jak już wspomnieliśmy, jest to częsta przypadłość u dzieci w wieku od czterech do dwunastu miesięcy, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę, ponieważ nie mogą nam one jeszcze powiedzieć, co je boli. Będą po prostu płaczliwe i rozdrażnione.

Dlatego najważniejsze, jak zawsze, jest to, że w przypadku pojawienia się u naszego maluszka jakichkolwiek alarmujących oznak, jak najszybciej udajmy się do specjalisty. Lekarz najlepiej będzie wiedział, które badania są niezbędne do postawienia diagnozy i ustalenia najbardziej odpowiedniego leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Domínguez-Carral J, Puertas-Martín V, Carreras-Sáez I, Maraña-Pérez AI, Escobar-Delgado T, García-Peñas JJ.  (2014). Neurological symptoms in children with intussusception. An Pediatr. 2014 May 1;80(5):293–8.
  • Lucero A Y, Valenzuela B MT, O’Ryan G M. (2004). Perfil epidemiológico y clínico de la invaginación intestinal en lactantes de la Región Metropolitana. Rev Med Chil. 2004 May;132(5):565–72.
  • Jiménez Felipe JH. (2005). Invaginacion intestinal en pediatria. Vol. 12, Revista Mexicana de Cirugía Pediátrica.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.