Etapy rozwoju dziecka w pierwszym roku życia

Etapy rozwoju dziecka w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia mogą przysparzać wiele radości rodzicom. W tym artykule poznasz najważniejsze z nich.
Etapy rozwoju dziecka w pierwszym roku życia
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jak wyglądają etapy rozwoju dziecka w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia? Jakie kamienie milowe mogą osiągnąć każdego miesiąca? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym ważnym momentom w rozwoju Twojego malucha.

Czytaj dalej!

Pierwszy rok w życiu dziecka to ciąg niesamowitych zmian i ewolucji. Od noworodka, które spędzają większość czasu śpiąc, ci malutcy ludzie dokonują ogromnych postępów psychomotorycznych i rozwijają się w niesamowitym tempie.

W ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dzieci uczą się jak nawiązywać relacje ze swoim otoczeniem. Zaczynają doświadczać, kontrolować swoje ciało, swoje ruchy, dostrzegać przedmioty i poznawać swoich rodziców i najbliższe osoby. I co najważniejsze, zaczynają komunikować się za pomocą gaworzenia i kwilenia, a czasami nawet pierwszych słów.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o procesie rozwoju i etapach dorastania, które mają miejsce w pierwszym roku życia dziecka?

Etapy rozwoju w ciągu pierwszego roku życia dziecka

Poniżej w tym artykule przyjrzymy się różnym zdolnościom, które rozwijają się dzieci w pierwszym roku życia. Ale najpierw chcemy przypomnieć, żebyście nie martwili się, jeśli rozwój Twojego dziecka nie pokrywa się w stu procentach z poniższym opisem.

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się i ewoluuje we własnym tempie i może wymagać nieco więcej czasu.

Etapy, które opisujemy poniżej, to także uogólnienia, ponieważ dzieci osiągają etapy rozwoju w swoim własnym czasie. Jeśli więc Twój maluch nie rozwinął jeszcze pewnych umiejętności, po prostu bądź cierpliwy i wspieraj go na każdym kroku

Pierwsze etapy rozwoju w ciągu 12 miesięcy życia dziecka

Etapy rozwoju dziecka - pierwszy rok życia

Etapy rozwoju dziecka w pierwszym roku życia

Pierwszy miesiąc

Niemowlęta komunikują się płacząc, gdy są głodne, mają mokrą pieluszkę, nie czują się wygodnie lub po prostu chcą być przytulane przez rodziców. W tym miesiącu niemowlęta poruszają oczami w stronę twarzy rodziców i w poszukiwaniu światła. Reagują również na głośne dźwięki, rozciągając szeroko ręce i nogi (odruch moro).

Noworodki wykazują również inne mimowolne ruchy (odruchy). Na przykład ssą wszystko, co zbliży się do ich ust. W tym okresie ich stopy zwijają kurczą się, jeśli dotkniesz ich podeszew. Potrafią także otwierać i zamykać pięści.

Drugi miesiąc

Niemowlęta zaczynają się uśmiechać w odpowiedzi na zewnętrzne bodźce, w tym w reakcji na znajome twarze. Mogą ssać kciuki. W tym etapie życia niemowlęta wydają też pierwsze dźwięki, przypominające gaworzenie, aby zwrócić na siebie uwagę.

Trzeci miesiąc

W trzecim miesiącu życia niemowlęta wykazują zainteresowanie bodźcami wzrokowymi, zwłaszcza jasnymi kolorami. Wydają pierwsze gaworzenie. Niemowlęta wykazują zainteresowanie wszystkim, co się wokół nich dzieje. Widzimy, jak zwracają głowy w stronę dźwięków.

Czwarty miesiąc

Niemowlęta zaczynają podnosić głowę do góry i zwracać uwagę na swoje ręce. Chwytają grzechotki lub inne przedmioty, jakie tylko mogą dosięgnąć, i potrząsają nimi. W czwartym miesiącu życia dzieci często się śmieją i zwracają uwagę na obecnych przy nich ludzi (zwłaszcza na uśmiechnięte twarze).

Na tym etapie dzieci nie lubią być same i często płaczą gdy się je zostawi.

Drugi ważny etap rozwoju w  pierwszym roku życia dziecka

Małe dziecko z mamą

Piąty miesiąc

Niemowlęta częściej gaworzą i lubią słuchać swojego głosu. Bawią się dźwiękami, które wydają i cieszą je ich własne okrzyki. U niektórych dzieci w piątym miesiącu życia mogą pojawić się pierwsze zęby .

Niemowlęta w tym okresie mogą zacząć chwytać swoje stopy i palce u stóp. Zaczynają rozróżniać różne kolory – bawią je kolorowe zabawki.

Szósty miesiąc

Leżąc twarzą w dół, z pomocą mogą całkowicie usiąść i obrócić się samodzielnie twarzą w drugą stronę. Niemowlęta chwytają butelki z mlekiem rękami i mogą przenosić przedmioty z jednej ręki do drugiej.
Wyciągają ręce, aby zakomunikować, że chcą, aby ktoś je podniósł. Niemowlęta zaczynają wykazywać też zainteresowanie wkładaniem swoich stóp do ust.

Trzeci istotny etap rozwojowy w pierwszym roku życia dziecka

Etapy rozwoju dziecka w pierwszym roku życia

Siódmy miesiąc życia

Niemowlęta mogą samodzielnie siedzieć bez wsparcia. Mają większą zwinność manualną w swoich rękach i mogą manipulować dowolnym przedmiotem czy zabawką. Niemowlęta zaczynają wymawiać swoje pierwsze przypadkowe sylaby i udają że mówią. Na tym etapie nauka wymowy przebiega znacznie szybciej.

Ósmy miesiąc

Niemowlęta zaczynają okazywać zwiększony strach i zaniepokojenie wokół nieznajomych, a nawet mogą płakać w obecności nowych osób. W pozycji leżącej mogą samodzielnie przewrócić się na plecy czy brzuch i cieszyć się zabawą na podłodze.

Czwarty etap rozwojowy w pierwszym roku życia dziecka. Etapy rozwoju dziecka w pierwszym roku życia

Dziewiąty miesiąc

Niemowlęta lubią samodzielnie chwytać swoje zabawki i rzucać nimi w ramach eksperymentów. Mogą siedzieć same bez pomocy do około 15 minut. Niektóre dzieci zaczynają raczkować i samodzielnie się przemieszczać w tym okresie życia. Jednak nie wszystkie dzieci to robią tak szybko i jest to całkowicie normalne.

Dziecko się bawi

Dziesiąty miesiąc

Niemowlęta mogą zacząć samodzielnie wstawać, chwytając się mebli, rodziców lub otaczających je przedmiotów. Zaczynają wymawiać swoje pierwsze słowa, którymi często są „mama” i „tata”. W tym wieku dzieci lubią hałasować i odkrywać nowe dźwięki, uderzając we wszystko co mają w zasięgu wzroku.

Niemowlęta zaczynają machać rękami do innych osób, w tym nieznajomych pogłębia się ich rozwój emocjonalny.

Piąty etap rozwoju w pierwszym roku życia dziecka

Raczkowanie


Etapy rozwoju dziecka w pierwszym roku życia

Jedenasty miesiąc życia

Niemowlęta zaczynają uczyć się wymawiać więcej nowych słów i odpowiednio ich używać w danej sytuacji. Teraz rozumieją znaczenie słów takich jak „daj mi”, „więcej” i „nie”.

Niemowlęta zaczynają samodzielnie chodzić, trzymając się mebli lub rąk osoby dorosłej. Dlatego bardzo ważne jest, aby upewnić się, że wszelkie niebezpieczne lub delikatne czy kruche przedmioty pozostają poza zasięgiem. Warto zabezpieczyć kontakty, ostre przedmioty czy krawędzie, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.

Wnioski dotyczące rozwoju w pierwszym roku życia dziecka

To są niektóre z ważnych etapów rozwoju, które mają miejsce podczas pierwszego roku życia dziecka. Ale to nie znaczy, że wszystkie dzieci osiągają każdy kamień milowy w tym samym czasie. Niektóre  mogą wydarzyć się miesiąc wcześniej lub miesiąc później niż podano powyżej i jest to również całkowicie normalne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.