Choroba Leśniowskiego-Crohna - specjalna dieta dla dzieci

Choroba Leśniowskiego- Crohna jest ciężką i nieuleczalną chorobą układu pokarmowego. Dowiedz się jaką dietę powinno stosować chore dziecko.
Choroba Leśniowskiego-Crohna - specjalna dieta dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2021

Choroba Leśniowskiego-Crohna może pojawiać się już u najmłodszych dzieci. Niezwykle ważne jest, aby przestrzegały one ściśle określonej diety, która pomoże złagodzić jej nieprzyjemne objawy. Ta dieta będzie zależeć od tego, w jakiej fazie zaostrzenia choroby znajdują się dzieci, aby zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym.

Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się czegoś więcej na ten temat!

Choroba Leśniowskiego-Crohna a specjalna dieta dla dzieci

Dorośli i dzieci z chorobą Leśniowskiego-Crohna muszą przestrzegać ściśle określonej diety. Takie postępowanie pomoże złagodzić bolesne i dokuczliwe objawy oraz uniknąć epizodów zaostrzenia choroby.

Dlatego jeśli twoje dziecko cierpi na tę chorobę, koniecznie poświęć kilka minut na przeczytanie poniższego artykułu. Podpowiemy ci, co musisz wiedzieć o wyjątkowych potrzebach żywieniowych twojego chorego malucha.

 

Jaką specjalną dietę powinny przestrzegać dzieci z chorobą Leśniowskiego-Crohna?  Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Co to jest choroba Leśniowskiego- Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna to rodzaj przewlekłej zapalnej choroby jelit. Chociaż jej dokładne pochodzenie pozostaje tajemnicą, przypisuje się je kilku czynnikom. Występuje częściej u młodych dorosłych, ale może również wpływać na dzieci.

Stanowi ona przewlekły, nieswoisty proces zapalny skupiony na ścianach przewodu pokarmowego. Zapalenie może dotyczyć każdego jego odcinka, lecz najczęściej lokalizuje się w końcowej części jelita cienkiego oraz początkowej części jelita grubego. Jest to choroba nieuleczalne, ale odpowiednia dieta może łagodzić jej objawy.

Jakie są objawy choroby Leśniowskiego-Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna charakteryzuje się zapaleniem błon śluzowych określonego obszaru jelita. Może powodować wrzodziejące zmiany w okolicy jelita cienkiego i grubego, a jej pojawienie się jest nieprzewidywalne.

Objawia się naprzemiennymi epizodami o dłuższym lub krótszym czasie trwania, podczas których aktywność choroby stabilizuje się. Choroba Leśniowskiego-Crohna może powodować bardzo intensywne i nieprzyjemne objawy i powikłania, które wpływają na jakość życia pacjenta, zwłaszcza podczas zaostrzeń choroby.

Główne objawy, które mogą wystąpić u dzieci z chorobą Leśniowskiego-Crohna, dotyczą jelit i obejmują:

  • Bardzo silny ból brzucha.
  • Częste wypróżnienia, przewlekła biegunka.
  • Urazy w okolicy odbytu (pęknięcia, przetoki, ropnie).
  • Silne zmęczenie.
  • Brak apetytu i utrata masy ciała, co często zbiega się z przypadkami zaostrzeń – organizm nie jest w stanie czerpać składników odżywczych z pożywienia.

Właściwa dieta dla dzieci z chorobą Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna u dziecka

Badania epidemiologiczne wykazały, że niektóre pokarmy mają właściwości ochronne i osłaniające jelito. Jednocześnie spożywanie niektórych drażniących pokarmów zwiększa częstotliwość zaostrzeń tej choroby.

Wiele badań wykazało, że mleko matki jest czynnikiem chroniącym przed pojawieniem się choroby Leśniowskiego-Crohna u najmłodszych dzieci.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, możesz przeczytać następujący artykuł: Mleko kobiece i jego dobroczynne działanie. 

Dobroczynność mleka matki ma związek z dużą zawartością immunoglobuliny i przeciwciał. Organizmy matek wytwarzają te substancje i przekazują je swoim dzieciom jako formę ochrony. Mleko matki zawiera również oligosacharydy, które sprzyjają rozwojowi bakterii korzystnych dla jelit – mleko jest swoistym prebiotykiem.

Wytyczne żywieniowe dla dzieci z chorobą Leśniowskiego-Crohna są różne. To, co pacjent powinien, a czego nie powinien jeść, zależy od tego, czy jest w okresie bezobjawowym, czy też doświadcza stanu zaostrzenia choroby.

Wytyczne dietetyczne w okresie remisji lub w okresie bezobjawowym zależą też od specyfiki dziecka i jego preferencji.

Pokarmy, których dzieci powinny unikać:

  • Żywność wytwarzająca gazy. Na przykład jarmuż i inne surowe ciężkostrawne warzywa, kalafior, produkty pełnoziarniste, napoje gazowane i rośliny strączkowe ze skórą – fasola, fasolka szparagowa.
  • Przetworzone wędliny, parówki i szynki.
  • Masło, mleko i sery z dużą ilości laktozy.
  • Żywność zawierająca sorbitol i inne słodziki: cukierki, guma do żucia, napoje dietetyczne.

Pokarmy, które należy uwzględnić w diecie dziecka

  • Ryby morskie bogate w kwasy omega- 3. Nienasycone kwasy omega- 3 mają działanie ochronne u chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Według badań mają skuteczne działanie przeciwzapalne.
  • Ryby, czerwone mięso i chuda wieprzowina.
  • Awokado i oliwa z oliwek, oraz inne pokarmy, bogate w witaminę E. Ten składnik odżywczy pomaga utrzymać nawilżenie wewnętrznych błon śluzowych przewodu pokarmowego.
  • Papaja, mango, marchew i dynia, ponieważ zawierają beta-karoten – chorzy często cierpią na jego niedosyt
  • Można podawać substancje probiotyczne i prebiotyczne, takie jak jogurt i kefir, tylko jeśli dzieci mogą je tolerować.

Wytyczne dietetyczne podczas zaostrzeń choroby

Kiedy dzieci doświadczają zaostrzeń objawów, ważne jest, aby zmodyfikować ich dietę w zależności od poziomu dyskomfortu. Zwykle dieta w tych chwilach powinna być bogata w kalorie, niskotłuszczowa i bogata w białko.

Powinna być również bogata w błonnik rozpuszczalny, witaminy, substancje przeciwzapalne, nawilżające i lekkostrawne.

Poniżej znajdują się bardziej szczegółowe zalecenia:

  • Unikaj podawania dziecku pokarmów bogatych w nierozpuszczalny błonnik spożywczy. Lepiej jest postawić na jasne pieczywo pszenne niż pełnoziarniste. U większości chorych nieprzyjemne objawy mogą powstać po zjedzeniu  pełnoziarnistych płatków zbożowych, skórek owoców i skórki fasoli.
  • Trzymajcie się z dala od pokarmów bogatych w tłuszcze zwierzęce i nasycone: masło, śmietanę, smażone czerwone mięso, wędliny, ciasta, sery – są one ciężkostrawne.
  • Utrzymuj dietę bezglutenową i bez laktozy, szczególnie w przypadku ostrych biegunek.
  • Spożywaj pokarmy, które zawierają rozpuszczalny błonnik w małych ilościach: galaretka z pigwy, gotowane lub grillowane jabłka i gruszki, gotowana marchewka.
  • Pomóż dziecku utrzymać nawodnienie dzięki dużej ilości wody, bulionowi warzywnemu lub doustnym elektrolitom.

Wytyczne żywieniowe dla dzieci z chorobą Leśniowskiego-Crohna: powikłania żywieniowe

Dzieci z chorobą Leśniowskiego – Crohna mogą mieć niedowagę lub doświadczać opóźnień w rozwoju fizycznym. Często zdarza się, że mają niedobory niektórych składników odżywczych i witamin. W rezultacie mogą cierpieć na problemy, takie jak anemia i niska gęstość mineralna kości.

Warto skonsultować się z dietetykiem i wykonać adekwatne badania.

Dlatego, jeśli waga twojego dziecka jest dużo poniżej normy, pamiętaj o następujących zaleceniach:

  • Zamiast pić tylko mleko, dzieciom lepiej jest spożywać koktajle zawierające owoce i płatki owsiane.
  • Do owoców dodaj jogurt, jeśli twoje dziecko go toleruje oraz nasiona, pestki i orzechy.
  • Dodawaj olej z oliwy do posiłków dziecka – pozwoli on dostarczyć kalorii, nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin.
  • Uwzględnij pokarmy o konsystencji pasty, które często są łatwiejsze do tolerowania- puree z ziemniaków, batatów, dyni.
  • Dodawaj domowe sosy do mięsa i ryb, ale upewnij się, że nie zawierają mleka, dużej ilości sera ani śmietanki.

Choroba Leśniowskiego-Crohna to skomplikowana i ciężka choroba. Jej objawy mogą różnić się w zależności od każdego dziecka, a także od fazy choroby, w jakiej się znajduje. Dlatego zawsze ważna jest konsultacja z profesjonalistą oraz dietetykiem klinicznym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Catarina Moreira A., Amil Dias J., Mera Félix M., Pitta-Gros Dias M. (2017). Doença de Crohn da Clínica à Nutriçao. Lisboa, Nestle Portugal.
  • Gasparetto, M., & Guariso, G. (2014). Crohn’s disease and growth deficiency in children and adolescents. World Journal of Gastroenterology: WJG20(37), 13219.
  • Pérez Tárrago, C., Puebla Maestu, A., & Miján De La Torre, A. (2008). Tratamiento nutricional en la enfermedad inflamatoria intestinal. Nutrición hospitalaria23(5), 418-428.
  • Xu, L., Lochhead, P., Ko, Y., Claggett, B., Leong, R. W., & Ananthakrishnan, A. N. (2017). Systematic review with meta-analysis: breastfeeding and the risk of Crohn’s disease and ulcerative colitis. Alimentary pharmacology & therapeutics46(9), 780–789. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28892171
  • Wędrychowicz, A., Zając, A., & Tomasik, P. (2016). Advances in nutritional therapy in inflammatory bowel diseases: Review. World journal of gastroenterology22(3), 1045–1066. https://www.wjgnet.com/1007-9327/full/v22/i3/1045.htm

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.