Przyrost wagi niemowlaka w pierwszym roku życia

Minął zaledwie rok życia Twojego dziecka i na pewno zauważasz, że przyrost wagi niemowlaka a także wzrost jego ciała są niezwykłe. Tutaj wyjaśniamy wszystko, co powinnaś wiedzieć o tych ważnych zmianach rozwojowych.
Przyrost wagi niemowlaka w pierwszym roku życia
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Przyrost wagi niemowlaka i jego wzrost w pierwszym roku życia są bez wątpienia niewiarygodne. W chwili urodzenia noworodki ważą średnio 3 kilogramy, a dochodząc do dwunastego miesiąca życia osiągają 10 lub 11 kilogramów.

W tym okresie dzieci doświadczają wielu fizycznych zmian. Chociaż ich rozwój praktycznie dopiero się rozpoczyna, będzie to etap, w którym zauważymy, jak ich waga i postura zmieniają się w przyspieszony sposób.

Biorąc to pod uwagę, poniżej szczegółowo opisujemy dekalog najważniejszych zasad wraz ze wszystkimi informacjami, które powinnaś wiedzieć miesiąc po miesiącu na temat masy ciała Twojego maleństwa. Dzięki niemu będziesz mogła lepiej monitorować, czy jedzenie przyjmowane przez niemowlę jest zgodne z zaleceniami pediatrów. Będziesz też pewna, czy przyrost wagi niemowlaka i jego ogólny stan zdrowia mieszczą się w parametrach zalecanych przez lekarzy.

Przyrost wagi niemowlaka miesiąc po miesiącu

Okres maksymalnego wzrostu człowieka rozpoczyna się w momencie, kiedy ukończy cztery miesiące i trwa aż do końca pierwszego roku życia. Od narodzenia dziecka do wieku dwunastu miesięcy jego waga się potroi.

Istnieją jednak zmiany zachodzące z miesiąca na miesiąc i nie ma stałego wzoru przybierania na wadze, który by się sprawdzał u wszystkich dzieci. Czasami w niektórych miesiącach dziecko może stracić na wadze, zamiast przybrać i jest to zupełnie normalne.

Dlatego bardziej przydatne będzie spojrzeć na przyrost wagi niemowlaka w zgrupowanych przedziałach czasowych. W ten sposób możesz mieć dokładniejszy obraz ich rozwoju.

Karmienie piersią

Waga w pierwszym tygodniu życia

W pierwszych dniach życia dziecka nie zaobserwujesz wzrostu, a raczej zmniejszenie wagi noworodka. Zmiana ta średnio może osiągać około 10% masy ciała zarejestrowanej przy urodzeniu. Niektórzy rodzice mogą się tym nawet wystraszyć, ale tak naprawdę jest to zupełnie normalna sytuacja.

Ta ciekawostka ma dwa powody. Po pierwsze, eliminację moczu i smółki, pierwszych odchodów dziecka, które nagromadziły się w jego ciele podczas ciąży. Po drugie, żołądek noworodka mierzy tylko około 5 centymetrów; w związku z tym ilość spożywanych pokarmów jest ograniczona.

Masa urodzeniowa dziecka wróci około 15 dnia po urodzeniu. Od tego momentu będziesz obserwować stopniowy przyrost wagi niemowlaka.

Co się dzieje w pierwszym miesiącu?

W pierwszym miesiącu życia dziecka jego przyrost masy ciała ocenia się na 20 gramów dziennie. Jest to możliwe dzięki temu, że dziecko stopniowo powiększa rozmiar żołądka, ponieważ je więcej, co z kolei wiąże się ze wzrostem produkcji mleka u matki.

“Moment maksymalnego wzrostu człowieka przypada na okres między czwartym a dwunastym miesiącem życia.”

Cotygodniowe przyrosty w gramach między drugim a piątym miesiącem

Od drugiego miesiąca życia będziesz rejestrować tygodniowy przyrost wagi niemowlaka obliczony na około 130 gramów. Coś około 20 lub 15 gramów dziennie lub około 600 gramów na miesiąc.

Ten okres jest bardzo ważny, ponieważ pożywienie niemowląt jest dostarczane wyłącznie z mlekiem matki lub, w przypadku jego braku, poprzez sztuczne karmienie.

Rozpoczął się szósty miesiąc i dziecko zaczyna gromadzić tłuszcz

Szósty miesiąc życia dziecka może być jednym z najpiękniejszych pod względem wyglądu fizycznego. Po części dlatego, że od piątego miesiąca dziecko zaczyna odkładać kalorie. Na początku szóstego miesiąca życia osiąga maksymalny procent tłuszczu.

Ponownie jest to całkowicie normalne. Oczywiście mówimy o dziecku, które było karmione prawidłowo i odpowiednio do jego potrzeb. W tym czasie dziecko zaczyna otrzymywać nowe pokarmy, które uzupełniają dietę. Jeśli chodzi o przyrost wagi niemowlaka w tym okresie, szacuje się, że do dziewiątego miesiąca będzie przybierał aż 500 gramów miesięcznie.

Ważenie dziecka

Od dziewięciu miesięcy do pierwszej imprezy urodzinowej

To wygląda prawie jak przygotowanie do uroczystego zdjęcia ze swoich pierwszych urodzin: dziecko naturalnie spowalnia przybieranie na wadze. Będzie to etap, w którym przyrost wagi niemowlaka wyniesie mniej gramów, a konkretnie będzie to 200-250 gramów na miesiąc. Jednak cały proces wzrostu osiągnie swój roczny cel. Jego waga, w porównaniu z pierwszymi dniami po narodzeniu, potroi się.

Na koniec pamiętaj, że dobre odżywianie, odpowiedni wypoczynek i cała miłość, którą masz, by ofiarować ją dziecku, będą głównymi czynnikami dla jego wzrostu. Jeśli zauważysz, że coś wykracza poza normalne parametry lub wpływa na dobro dziecka, nie wahaj się skonsultować tego z pediatrą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.