Czopki u dzieci: co powinieneś wiedzieć na ich temat?
Czopki to szczególny format leków. Ponieważ są one nieco niewygodne w stosowaniu, nie stanowią opcji pierwszego wyboru. Mimo to lekarze nadal zalecają je w pewnych sytuacjach, zwłaszcza w przypadku dzieci. Oto kilka faktów, które powinieneś wiedzieć o stosowaniu czopków u dzieci.
Czym są czopki?
Czopki są szczególnym formatem leków. Są to zasadniczo stałe lub półstałe środki farmakologiczne, które rozpuszczają się w temperaturze ludzkiego ciała. Z tego powodu są przeznaczone do podawania doodbytniczego, czyli należy je wprowadzić do organizmu przez odbyt.
Kiedy się stosuje czopki?
Nie wszystkie leki są dostępne w tym formacie. Ze względu na dyskomfort, jaki czasami powodują i ich ogólne wady, lekarze zwykle ograniczają ich stosowanie do określonych sytuacji.
Możesz użyć czopków w przypadku problemów zdrowotnych zlokalizowanych w konkretnych miejscach ciała, takich jak hemoroidy . Mogą być one również stosowane przy problemach w innych rejonach organizmu. Ich najbardziej rozpowszechnione zastosowania dotyczą dzieci cierpiących na schorzenia takie jak:
- Wymioty, co oznacza, że dziecko nie może przyjmować leku doustnie, bo go zwraca natychmiast.
- Trudności w połykaniu.
- Sytuacje awaryjne, takie jak drgawki.
- Gorączka.
- Sporadyczne zaparcia (tutaj radą jest dobrze znany czopek glicerynowy).
Stosowanie czopków u dzieci
Do każdego pojedynczego czopka zwykle dołączone są instrukcje stosowania od producenta. Mimo to zazwyczaj należy wykonać kilka typowych kroków:
- Umyj ręce przed podaniem czopka.
- Czopek powinien być twardy. Jeśli jest zbyt miękki, włóż go do lodówki na pół godziny lub umieść pod strumieniem zimnej wody w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
- Połóż dziecko na boku. Dolna noga powinna być wyprostowana, a górna zgięta w kierunku pępka.
- Włóż czopek do odbytu dziecka, delikatnie naciskając palcem. Wbrew powszechnemu przekonaniu, czopek należy wkładać najpierw tępą stroną, a nie ostrą. Zapewni to, że zostanie dobrze włożony i nie wyjdzie na zewnątrz tak łatwo.
Gdy czopek znajdzie się na swoim miejscu, przytrzymaj przez kilka sekund pośladki dziecka. Następnie dziecko będzie musiało leżeć przez 10-15 minut, aby dać lekarstwu czas na prawidłowe wchłonięcie i uniknąć jego niechcianego wydalenia.
Środki ostrożności, które należy wziąć pod uwagę
Jak każdy lek, taki i każdy czopek ma datę ważności. Ważne jest, aby przed użyciem sprawdzić, czy nie termin przydatności nie upłynął.
Każdy producent wskaże środki, jakie należy podjąć w celu jego ochrony przed zniszczeniem. Czasami trzeba przechowywać takie czopki w lodówce, a innym razem wystarczy przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu.
I na koniec, ze względu na szczególne zastosowanie, zawsze ważne jest, aby używać go ostrożnie, aby nie zaszkodzić dziecku. Oczywiście, aby czopek działał prawidłowo, musimy dać mu czas na pracę i upewnić się, że dziecku nie wysunie się on z odbytu.
Podsumowując…
Czopki u dzieci, chociaż coraz rzadziej stosowane, nadal są najodpowiedniejszym sposobem podawania leków w niektórych przypadkach, takich jak wymioty i drgawki.
Biorąc pod uwagę ich specyfikę, ważne jest, aby wiedzieć, jak je przechowywać i prawidłowo stosować. Na koniec należy zauważyć, że najbardziej wiarygodne instrukcje będą zawsze tymi, które zostały podane przez producentów poszczególnych czopków.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Supositorios | EnFamilia. (n.d.). Retrieved February 17, 2020, from https://enfamilia.aeped.es/temas-salud/supositorios
- Los supositorios en niños: todo lo que hay que saber – Criar con Sentido Común. (n.d.). Retrieved February 17, 2020, from https://www.criarconsentidocomun.com/los-supositorios-en-ninos-todo-lo-que-hay-que-saber/
- Instrucciones para la administración de supositorios. (n.d.). Retrieved February 17, 2020, from https://www.aboutkidshealth.ca/Article?contentid=992&language=Spanish