Czopki u dzieci: co powinieneś wiedzieć na ich temat?

W niektórych przypadkach czopki u dzieci są nadal najlepszym sposobem podawania leków. W naszym dzisiejszym artykule powiemy Ci wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć.
Czopki u dzieci: co powinieneś wiedzieć na ich temat?

Ostatnia aktualizacja: 06 lipca, 2021

Czopki to szczególny format leków. Ponieważ są one nieco niewygodne w stosowaniu, nie stanowią opcji pierwszego wyboru. Mimo to lekarze nadal zalecają je w pewnych sytuacjach, zwłaszcza w przypadku dzieci. Oto kilka faktów, które powinieneś wiedzieć o stosowaniu czopków u dzieci.

Czym są czopki?

Czopki są szczególnym formatem leków. Są to zasadniczo stałe lub półstałe środki farmakologiczne, które rozpuszczają się w temperaturze ludzkiego ciała. Z tego powodu są przeznaczone do podawania doodbytniczego, czyli należy je wprowadzić do organizmu przez odbyt.

Kiedy się stosuje czopki?

Nie wszystkie leki są dostępne w tym formacie. Ze względu na dyskomfort, jaki czasami powodują i ich ogólne wady, lekarze zwykle ograniczają ich stosowanie do określonych sytuacji.

Możesz użyć czopków w przypadku problemów zdrowotnych zlokalizowanych w konkretnych miejscach ciała, takich jak hemoroidy . Mogą być one również stosowane przy problemach w innych rejonach organizmu. Ich najbardziej rozpowszechnione zastosowania dotyczą dzieci cierpiących na schorzenia takie jak:

Chore dziecko
  • Wymioty, co oznacza, że ​​dziecko nie może przyjmować leku doustnie, bo go zwraca natychmiast.
  •   Trudności w połykaniu.
  •  Sytuacje awaryjne, takie jak drgawki.
  •  Gorączka.
  •  Sporadyczne zaparcia (tutaj radą jest dobrze znany czopek glicerynowy).

Stosowanie czopków u dzieci

Do każdego pojedynczego czopka zwykle dołączone są instrukcje stosowania od producenta. Mimo to zazwyczaj należy wykonać kilka typowych kroków:

  • Umyj ręce przed podaniem czopka.
  •  Czopek powinien być twardy. Jeśli jest zbyt miękki, włóż go do lodówki na pół godziny lub umieść pod strumieniem zimnej wody w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
  •  Połóż dziecko na boku. Dolna noga powinna być wyprostowana, a górna zgięta w kierunku pępka.
  •  Włóż czopek do odbytu dziecka, delikatnie naciskając palcem. Wbrew powszechnemu przekonaniu, czopek należy wkładać najpierw tępą stroną, a nie ostrą. Zapewni to, że zostanie dobrze włożony i nie wyjdzie na zewnątrz tak łatwo.

 Gdy czopek znajdzie się na swoim miejscu, przytrzymaj przez kilka sekund pośladki dziecka. Następnie dziecko będzie musiało leżeć przez 10-15 minut, aby dać lekarstwu czas na prawidłowe wchłonięcie i uniknąć jego niechcianego wydalenia.

Środki ostrożności, które należy wziąć pod uwagę

Jak każdy lek, taki i każdy czopek ma datę ważności. Ważne jest, aby przed użyciem sprawdzić, czy nie termin przydatności nie upłynął.

Dziecko z bólem brzucha

Każdy producent wskaże środki, jakie należy podjąć w celu jego ochrony przed zniszczeniem. Czasami trzeba przechowywać takie czopki w lodówce, a innym razem wystarczy przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu.

I na koniec, ze względu na szczególne zastosowanie, zawsze ważne jest, aby używać go ostrożnie, aby nie zaszkodzić dziecku. Oczywiście, aby czopek działał prawidłowo, musimy dać mu czas na pracę i upewnić się, że dziecku nie wysunie się on z odbytu.

Podsumowując…

Czopki u dzieci, chociaż coraz rzadziej stosowane, nadal są najodpowiedniejszym sposobem podawania leków w niektórych przypadkach, takich jak wymioty i drgawki.

Biorąc pod uwagę ich specyfikę, ważne jest, aby wiedzieć, jak je przechowywać i prawidłowo stosować. Na koniec należy zauważyć, że najbardziej wiarygodne instrukcje będą zawsze tymi, które zostały podane przez producentów poszczególnych czopków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.