Gorączka dziecięca, wymioty lub czkawka? Mamy na to sposób!

Gorączka dziecięca, wymioty lub czkawka? Mamy na to sposób!

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca, 2018

Gorączka dziecięca, wymioty i czkawka są jednymi z najczęstszych zagrożeń, z którymi rodzice muszą się uporać, nie tylko w pierwszych miesiącach życia dziecka. Na pewno objawy te będą towarzyszyć podczas innych chorób, które wystąpią u Twojej pociechy w przyszłości. Jeżeli pojawiają się sporadycznie to całkiem normalne, gdyż jest to reakcja organizmu na obcy czynnik.

Chociaż objawy te nie są ze sobą w żaden sposób powiązane, postanowiliśmy, że omówimy je w jednym artykule, gdyż stanowią one główną przyczyną alarmu u zdrowych dzieci. Mimo, że gorączka dziecięca nie może być porównywana z czkawką, ponieważ jak wiadomo pierwsza z nich jest bardziej niebezpieczna niż druga – oba te objawy powinny być odpowiednio kontrolowane, aby nie zaszkodziły zdrowiu dziecka.

Jednym z ich wspólnych aspektów jest to, że nie można im zapobiec. Dziecko dostaje gorączkę po infekcji spowodowanej wirusem lub bakterią, których źródło jest zwykle nieznane. Wymioty są również odpowiedzią na czynnik, który już jest obecny w ciele. Natomiast czkawka to mimowolne ruchy, które naciskają na przeponę i zaczynają się bez wyraźnego powodu. Poniżej dowiemy się jak postępować, gdy nasze dziecko dopadnie gorączka dziecięca, wymioty lub czkawka.

Gorączka dziecięca – znany wróg

Mimo, że gorączka dziecięca nie jest sama w sobie chorobą, jest niebezpiecznym znakiem, że dzieje się coś poważnego. Zwykle występuje u małych dzieci, gdy patogen dostaje się do organizmu.

Płaczące dziecko z powodu podwyższonej temperatury

Gorączka jest symptomem, który należy uważnie monitorować. Dopiero, gdy temperatura wynosi powyżej 37 stopni Celsjusza i nie spada – mówimy o czymś poważniejszym. Na ogół gorączka dziecięca jest spowodowana bardzo powszechnymi infekcjami wirusowymi. Nie są one powodem do niepokoju i zazwyczaj nie wymagają leczenia.

Co należy zrobić, aby gorączka ustąpiła?

W zależności od rodzaju gorączki dziecko może czuć się mniej lub bardziej źle. Aby określić stopień dotkliwości należy zaobserwować jakie inne objawy dyskomfortu towarzyszą naszemu maluchowi.

Zwykle gorączka, która przekracza 38 stopni Celsjusza znika w czasie nie przekraczającym 32 godzin. W wypadku, gdy utrzymuje się dłużej niż 2 dni należy skonsultować się ze specjalistą. Podczas, gdy dziecko gorączkuje postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami:

  • Spróbuj zbić temperaturę ciała domowymi sposobami, takimi jak: wachlowanie, rozebranie dziecka czy też zastosowanie zimnych okładów.
  • Nieustannie monitoruj temperaturę.
  • Podaj minimalną dawkę Paracetamolu zgodnie z zaleceniami lekarskimi.
  • Niektóre matki kąpią swoje dzieci w celu obniżenia temperatury. Ta czynność jest zalecana tylko w przypadku, gdy używasz wody, która jest ciepła lub ma pokojową temperaturę. Nie wolno stosować kąpieli w zimnej wodzie.
  • Zadbaj, by przyjmowało dużo płynów, nie dopuść do odwodnienia.

Wymioty u dzieci

Jest to znak, że w organizmie znajduje się czynnik chorobotwórczy. Chociaż może to być związane z czymś, co wpływa negatywnie na żołądek, jest to naprawdę oznaka wirusa, ostrzeżenie przed bakterią lub ogólnie infekcją. Wymioty u bardzo małych dzieci są problemem dla rodziców, ponieważ jak wiemy jest to objaw czegoś poważniejszego, a maluszki nie mogą wyrazić tego co czują. Ponadto mogą spowodować uduszenie się dziecka.

Mimo, że wymioty nie zawsze świadczą o poważnej chorobie, ważne jest, aby odróżnić kiedy interwencja osoby dorosłej czy też specjalisty jest potrzebna natychmiast. Należy też nie zapomnieć, że dziecko podczas wymiotów potrzebuje naszej pomocy.

Dzieci zazwyczaj czują się znacznie lepiej, gdy zwymiotują. Problem występuje tylko wtedy, gdy trwa to przez długi czas. Na przykład, jeśli dziecko wymiotuje przez więcej niż 2 dni – konieczna jest interwencja lekarza.

Chora dziewczynka, która zwija się z bólu

Jak radzić sobie z wymiotami?

  • Ureguluj harmonogram karmienia.
  • Upewnij się, że dziecko je odpowiednie ilości jedzenia adekwatne do jego wieku.
  • Zapewnij należytą higienę rąk.
  • Pamiętaj, aby wysterylizować wszystkie przedmioty, którą mają kontakt z dzieckiem.
  • Utrzymuj dobrą higienę żywności.
  • Odpowiednio nawadniaj dziecko.
  • Nigdy nie zostawiaj swojego malucha samego w czasie, gdy wymiotuje.
  • Zwróć uwagę na wszystkie inne objawy dyskomfortu, gorączkę, utratę apetytu, ból czy biegunkę.

Czkawka – czy stanowi powód do zmartwienia?

Czkawka jest zwykle przejściowa i zazwyczaj nie jest spowodowana poważniejszym stanem, niepokojącym problemem zdrowotnym, czy też chorobą. Jednakże, gdy trwa dłużej niż powinna – może to być oznaką chorób neurologicznych, żołądkowych lub metabolicznych.

Niemowlę czka z tych samych powodów, co dorośli. Jednak powoduje to u rodziców niepokój, gdyż częsty skurcz małego ciała dziecka nie wydaje się normalny i na pewno nie jest dla niego w żaden sposób przyjemny.

Co zrobić w przypadku czkawki?

Podobnie jak pojawienie się czkawki jest dziwne, tak samo jest jeśli chodzi o metody jej zwalczania. Oznacza to, że nie ma jednego sposobu na jej skuteczne zatrzymanie. Aby pozbyć się czkawki każdy człowiek musi znaleźć odpowiedni dla siebie sposób.

Aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu u dzieci, zalecamy wykonanie następujących czynności:

  • Zapobiegaj zbyt szybkiemu jedzeniu i piciu.
  • Nie wkładaj dziecka do łóżka zaraz po skończeniu spożywania pokarmu.
  • Pozwól, aby regularnie się mu odbijało po jedzeniu.
  • Zapewnij odpowiednie nawodnienie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Consolini, D. Fiebre en lactantes y niños. Manual MSD (Versión para profesionales). [En línea].
  • Consolini, D. Náuseas y vómitos en lactantes y niños. Manual MSD (Versión para profesionales). [En línea].
  • Greenberger, N. Hipo. Manual MSD (Versión para profesionales) [En línea].

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.