Herpangina u niemowląt - czym jest i jak z nią walczyć?

Herpangina u niemowląt - czym jest i jak z nią walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia, 2018

Herpangina u niemowląt jest łagodnym stanem spowodowanym przez kontakt z wirusem. Może dotknąć każdego jednak najczęściej zapalenie to spotyka dzieci poniżej 5 roku życia które uczęszczają do szkoły, przedszkola lub jeżdżą na obozy.

Herpangina to bardzo popularny typ anginy wywołany przez wirus grupy Coxsackie. Warto dodać, że jest on zakaźny i dość szybko się rozprzestrzenia.

Mimo wszystko nie należy przejmować się już z góry, ponieważ większość zapaleń wraca do normy w ciągu tygodnia bez żadnych komplikacji.

Nie myślę o potrzebach dzieciństwa tak silnych, jak potrzeba ochrony przez mojego ojca.

-Zygmunt Freud-

Herpangina – symptomy

Kiedy jest się już zarażonym wirusem, proces zaczyna się gwałtownie. Towarzyszą mu na przykład gorączka oraz ból brzucha. Objawy które mogą wystąpić u dziecka mogą być podobne do klasycznej dławicy piersiowej.

U niemowląt można zauważyć następujące objawy herpanginy:

  • Ból brzucha, gardła, głowy i szyi
  • Stan zapalny gruczołów limfatycznych
  • Trudności z połykaniem
  • Utrata apetytu
  • Wymioty
  • Ślinienie się
Małe dziecko płacze

Małe owrzodzenia w tylnej części jamy ustnej i gardła zaczynają pojawiać się około 2 dni po zakażeniu. Z reguły są jasnoszare i często mają czerwoną obwódkę. Wrzody zwykle goją się w przeciągu 7 dni.

Herpangina – jak zapobiegać?

Podobnie jak wiele innych wirusów herpangina jest zakaźna. Oznacza to, że dość łatwo przenosi się z jednej osoby na drugą. Pamiętaj że jeśli Twoje dziecko choruje, ważne jest aby podjąć środki ostrożności. W ten sposób zapobiegnie się jego rozprzestrzenianiu.

Choroba występuje najczęściej między czerwcem a wrześniem.

Należy pamiętać, że ryzyko zakażenia u małych dzieci jest wysokie, szczególnie w lecie. Infekcja jest przenoszona drogą powietrzną ale rozprzestrzenia się również poprzez dotyk ciała lub przedmiotów.

Bardzo trudne jest zapobieganie zakażeniom u dzieci. Ochrona dziecka przed takimi czynnikami jak zanieczyszczenie jest praktycznie niemożliwym zadaniem. Ponadto większość ludzi zaraża się wirusem bez żadnych objawów.

Jeśli zauważyłaś przypadek opryszczki u dziecka unikaj posyłania go do przedszkola aż powróci do zdrowia. W międzyczasie maluszek powinien odpocząć w domu.

Pamiętaj również o częstym myciu rąk w ciągu dnia gdy dziecko jest chore. Wycieraj także powierzchnie z którymi dziecko miało kontakt.

Co powoduje zakażenie?

Jak przy każdej anginie wirus jest przyczyną 60-75% przypadków opryszczki u niemowląt. Zwykle jest to spowodowane przez wirus A. grupy Coxsackie. Jednak może być również wywołana przez wirus Coxsackie grupy B, Enterovirus 71 i Echovirus.

Herpangina jest wysoce zaraźliwym wirusem, który łatwo przenosi się z osoby na osobę, szczególnie w szkołach i ośrodkach opieki nad dziećmi. Zazwyczaj zarazki przenoszone są poprzez bezpośredni kontakt lub drogą kropelkową poprzez kichnięcie lub kaszel zakażonej osoby.

Ponadto wirus może żyć przez kilka dni na powierzchniach i przedmiotach takich jak blaty i zabawki.

Doktor miś

Jak leczyć zakażenie?

By walczyć z herpanginą u niemowląt we właściwy sposób należy udać się z wizytą do lekarza. Oceni on stan małego pacjenta i określi najlepsze leczenie farmakologiczne w celu opanowania objawów. W ten sposób stopniowo uwolnimy się od wirusa.

Jeśli utrzymane zostanie stałe leczenie i zostaną podjęte dodatkowe środki (dobra dieta, odpoczynek itp.) objawy powinny zniknąć w ciągu 7 dni.

Plan leczenia będzie zależał od wielu czynników w tym wieku pacjenta, objawów i tolerancji na niektóre leki.

Zakażenie to jest rodzajem infekcji wirusowej, dlatego też antybiotyki nie są skutecznym sposobem leczenia. Zamiast tego lekarz może zalecić:

  • Ibuprofen lub acetaminofen. Leki te złagodzą dyskomfort i obniżą gorączkę dziecka.
  • Miejscowe środki znieczulające. Niektóre leki znieczulające takie jak lidokaina mogą złagodzić ból gardła i inne dolegliwości związane z opryszczką w jamie ustnej.
  • Zwiększenia spożycia płynów. Ważne jest aby dziecko spożywało dużo płynów podczas kuracji, zwłaszcza wody i zimnego mleka. Ponadto nie należy podawać dzieciom cytrusów i gorących napojów ponieważ mogą one spowodować pogorszenie ich stanu.
To może Cię zainteresować ...
Uchronić dziecko przed przeziębieniem podczas deszczowej pogody
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Uchronić dziecko przed przeziębieniem podczas deszczowej pogody

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uchronić dziecko przed przeziębieniem podczas deszczowej pogody. Dowiedz się, co robić, aby dziecko nie wychło...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.