Herpangina u niemowląt - czym jest i jak z nią walczyć?

Herpangina u niemowląt - czym jest i jak z nią walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia, 2018

Herpangina u niemowląt jest łagodnym stanem spowodowanym przez kontakt z wirusem. Może dotknąć każdego jednak najczęściej zapalenie to spotyka dzieci poniżej 5 roku życia które uczęszczają do szkoły, przedszkola lub jeżdżą na obozy.

Herpangina to bardzo popularny typ anginy wywołany przez wirus grupy Coxsackie. Warto dodać, że jest on zakaźny i dość szybko się rozprzestrzenia.

Mimo wszystko nie należy przejmować się już z góry, ponieważ większość zapaleń wraca do normy w ciągu tygodnia bez żadnych komplikacji.

Nie myślę o potrzebach dzieciństwa tak silnych, jak potrzeba ochrony przez mojego ojca.

-Zygmunt Freud-

Herpangina – symptomy

Kiedy jest się już zarażonym wirusem, proces zaczyna się gwałtownie. Towarzyszą mu na przykład gorączka oraz ból brzucha. Objawy które mogą wystąpić u dziecka mogą być podobne do klasycznej dławicy piersiowej.

U niemowląt można zauważyć następujące objawy herpanginy:

  • Ból brzucha, gardła, głowy i szyi
  • Stan zapalny gruczołów limfatycznych
  • Trudności z połykaniem
  • Utrata apetytu
  • Wymioty
  • Ślinienie się
Małe dziecko płacze

Małe owrzodzenia w tylnej części jamy ustnej i gardła zaczynają pojawiać się około 2 dni po zakażeniu. Z reguły są jasnoszare i często mają czerwoną obwódkę. Wrzody zwykle goją się w przeciągu 7 dni.

Herpangina – jak zapobiegać?

Podobnie jak wiele innych wirusów herpangina jest zakaźna. Oznacza to, że dość łatwo przenosi się z jednej osoby na drugą. Pamiętaj że jeśli Twoje dziecko choruje, ważne jest aby podjąć środki ostrożności. W ten sposób zapobiegnie się jego rozprzestrzenianiu.

Choroba występuje najczęściej między czerwcem a wrześniem.

Należy pamiętać, że ryzyko zakażenia u małych dzieci jest wysokie, szczególnie w lecie. Infekcja jest przenoszona drogą powietrzną ale rozprzestrzenia się również poprzez dotyk ciała lub przedmiotów.

Bardzo trudne jest zapobieganie zakażeniom u dzieci. Ochrona dziecka przed takimi czynnikami jak zanieczyszczenie jest praktycznie niemożliwym zadaniem. Ponadto większość ludzi zaraża się wirusem bez żadnych objawów.

Jeśli zauważyłaś przypadek opryszczki u dziecka unikaj posyłania go do przedszkola aż powróci do zdrowia. W międzyczasie maluszek powinien odpocząć w domu.

Pamiętaj również o częstym myciu rąk w ciągu dnia gdy dziecko jest chore. Wycieraj także powierzchnie z którymi dziecko miało kontakt.

Co powoduje zakażenie?

Jak przy każdej anginie wirus jest przyczyną 60-75% przypadków opryszczki u niemowląt. Zwykle jest to spowodowane przez wirus A. grupy Coxsackie. Jednak może być również wywołana przez wirus Coxsackie grupy B, Enterovirus 71 i Echovirus.

Herpangina jest wysoce zaraźliwym wirusem, który łatwo przenosi się z osoby na osobę, szczególnie w szkołach i ośrodkach opieki nad dziećmi. Zazwyczaj zarazki przenoszone są poprzez bezpośredni kontakt lub drogą kropelkową poprzez kichnięcie lub kaszel zakażonej osoby.

Ponadto wirus może żyć przez kilka dni na powierzchniach i przedmiotach takich jak blaty i zabawki.

Doktor miś

Jak leczyć zakażenie?

By walczyć z herpanginą u niemowląt we właściwy sposób należy udać się z wizytą do lekarza. Oceni on stan małego pacjenta i określi najlepsze leczenie farmakologiczne w celu opanowania objawów. W ten sposób stopniowo uwolnimy się od wirusa.

Jeśli utrzymane zostanie stałe leczenie i zostaną podjęte dodatkowe środki (dobra dieta, odpoczynek itp.) objawy powinny zniknąć w ciągu 7 dni.

Plan leczenia będzie zależał od wielu czynników w tym wieku pacjenta, objawów i tolerancji na niektóre leki.

Zakażenie to jest rodzajem infekcji wirusowej, dlatego też antybiotyki nie są skutecznym sposobem leczenia. Zamiast tego lekarz może zalecić:

  • Ibuprofen lub acetaminofen. Leki te złagodzą dyskomfort i obniżą gorączkę dziecka.
  • Miejscowe środki znieczulające. Niektóre leki znieczulające takie jak lidokaina mogą złagodzić ból gardła i inne dolegliwości związane z opryszczką w jamie ustnej.
  • Zwiększenia spożycia płynów. Ważne jest aby dziecko spożywało dużo płynów podczas kuracji, zwłaszcza wody i zimnego mleka. Ponadto nie należy podawać dzieciom cytrusów i gorących napojów ponieważ mogą one spowodować pogorszenie ich stanu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.