Zła dieta dzieci - jakie może nieść poważne konsekwencje?

Zła dieta dzieci - jakie może nieść poważne konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 25 grudnia, 2018

Zła dieta dziecka może nieść poważne konsekwencje, które obejmują poważne choroby o trwałych i niszczących skutkach.

Zrównoważona dieta jest częścią zdrowego stylu życia i zmniejsza ryzyko wielu chorób w późniejszym wieku. Zła dieta jest jednym z czynników, które mają kluczowe znaczenie wpływające na zdrowia dzieci. Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za dostarczanie im niezbędnych składników odżywczych i budowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

Zapobiegać, nie leczyć: co to znaczy zła dieta u dzieci i jak można uniknąć jej konsekwencji?

Konsensus wśród lekarzy mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zrównoważona dieta obejmująca wszystkie grupy żywnościowe w dzieciństwie może zapewnić ochronę przez całe życie przed pewnymi chorobami.

Tymczasem złe nawyki przejmowane od rodziców we wczesnym dzieciństwie mogą pozostać z nami przez całe nasze życie.

Jeśli dzieci odmawiają spożywania owoców, warzyw lub ryb, rodzice powinni szukać innych sposobów na wprowadzenie tych składników  do ich diety.

Dzięki zdrowej, zrównoważonej i zróżnicowanej diecie w naszych wczesnych latach życia kształtujemy nasz metabolizm jako dorośli.

Powolny rozwój, słaba koncentracja i zmęczenie to tylko niektóre z konsekwencji złej diety u dzieci. Na przykład maluchy, które nie otrzymują odpowiednich składników odżywczych, często mają więcej problemów z czytaniem lub uczeniem się.

Niedożywione dzieci często mają choroby skóry i włosów. Problemy z widzeniem i opóźniony rozwój umysłowy i fizyczny są częstymi konsekwencjami deficytów składników pokarmowych, a także cyklicznymi nawrotami choroby.

Przyrost masy ciała i jej utrata

Niezależnie od tego, czy dzieci jedzą za dużo czy za mało, głodzenie wywołuje poważne konsekwencje w całym ciele.

Jednym z następstw jest dramatyczny przyrost masy ciała lub utrata wagi. Inne efekty często obserwowane w późniejszym okresie życia obejmują wysokie ciśnienie krwi, osteoporozę, chorobę nerek i choroby serca.

Wysoki poziom cholesterolu i niektóre rodzaje nowotworów są również bardziej prawdopodobne u osób odżywiających się nieprawidłowo.

Dziecko stojące na wadze

Niedobór żelaza

Niedobór żelaza jest deficytem pokarmowym, który może prowadzić do anemii. Jej wpływ na rozwój intelektualny dzieci jest nieodwracalny. Ogranicza zdolność do analizy i zrozumienia, a także hamuje rozwój inteligencji.

Słabość mięśni

Słabość mięśni lub miastenia to kolejna konsekwencja, którą niesie za sobą zła dieta. Dzieci z tym stanem mogą być letargiczne i blade, przestać rosnąć za wcześnie i często płakać.

“Brak nadzoru rodzicielskiego nad tym, co dzieci jedzą, jest jedną z przyczyn złej diety u dzieci.”

Otyłość dziecięca

Szybki przyrost masy ciała u dzieci utrudnia ich poruszanie się i zabawę. Może również powodować zaburzenia hormonalne, cukrzycę, wysoki poziom cholesterolu, nieprawidłowy wzrost kości, powikłania oddechowe i choroby wątroby.

Brak nadzoru rodzicielskiego nad tym, co dzieci jedzą, jest jedną z przyczyn złej diety u dzieci.

Kiedy dzieciom smakują pakowane, gotowe posiłki, przetworzone mięso, tłuste fast foody, napoje gazowane, słodycze i smażone smakołyki, konsekwencje tego odżywiania są widoczne bardzo szybko.

Nadmiar węglowodanów, białka lub tłuszczu w diecie dziecka może również powodować problemy dla ich zdrowia. Znalezienie właściwego balansu jest w tej kwestii kluczowe.

Nadmiar lub niedobór białka

Białko jest niezbędne do wzrostu włókien mięśniowych. Jednak w nadmiarze, białko może przeciążać nerki i wątrobę, które są odpowiedzialne za eliminację toksyn z organizmu.

Nadmiar wapnia może narastać, gdy organizm ma trudności z eliminacją odpadów. Prowadzi to do bolesnych kamieni nerkowych. Zbyt dużo wapnia może również zmniejszyć wchłanianie innych składników mineralnych z naszej diety.

Tymczasem niedobór białka może powodować inne problemy, takie jak wyczerpanie, atrofia mięśni, zmęczenie, osłabienie i ospałość.

Nadmiar lub niedobór węglowodanów

W dzieciństwie nadmierne spożycie węglowodanów może powodować cukrzycę i choroby serca oraz oczywiście otyłość. Zbyt dużo cukru przyczynia się do powstawania różnych ubytków zdrowotnych, wahań nastroju, trudności z koncentracją i nadpobudliwości.

Z drugiej strony dzieci, które nie mają wystarczającej ilości węglowodanów, mogą czuć się zmęczone i ospałe. Węglowodany są paliwem dla naszego ciała: odpowiednia ilość daje nam energię, której potrzebujemy, by normalnie funkcjonować.

Dziewczynka płacząca nad warzywami

Tłuszcze żywieniowe: jaka jest ich odpowiednia ilość i rodzaj

Dieta z nadmiarem tłuszczu może prowadzić do zwiększenia masy ciała. Brak niezbędnych tłuszczów może jednak powodować deficyty witaminy A, D, E i K, drażliwość, brak koncentracji i ospałość.

Niedobory witamin prowadzą również do problemów z tarczycą, zmęczenia, niedokrwistości, szkorbutu i krzywicy. Rodzice powinni zwracać uwagę na takie objawy jak zmęczenie, skurcze, bóle głowy, zaburzenia nastroju i zmniejszenie zdolności umysłowej.

Konsekwencje złej diety u dzieci mogą być trwałe. Zróżnicowana i zbilansowana dieta jest kluczem do długiego i zdrowego życia.

Chociaż nakłanianie dzieci do spożywania pokarmów bogatych w składniki odżywcze z różnych grup może być walką, jest jednak nieodzowne dla ich przyszłego rozwoju.

To może Cię zainteresować ...
Pyszne posiłki dla dziecka od 6 do 9 miesiąca życia
Jesteś MamąPrzeczytaj na Jesteś Mamą
Pyszne posiłki dla dziecka od 6 do 9 miesiąca życia

Kiedy Twój maluch kończy 6 miesięcy, nadchodzi czas na eksperymenty kulinarne. Oto pięć przepisów na pyszne posiłki dla dziecka.  • Seravalle G., Grassi G., Obesity and hypertension. Pharmacol Res, 2017. 122: 1-7.
  • Wu G., Dietary protein intake and human health. Food Funct, 2016. 7 (3): 1251-65.