Zmuszanie dzieci do jedzenia - dlaczego nie powinniśmy tego robić?

Zmuszanie dzieci do jedzenia - dlaczego nie powinniśmy tego robić?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2018

Zmuszanie dzieci do jedzenia wszystkiego co znajduje się na talerzu to zjawisko, które rodzice zaczęli praktykować już od dawna. Jest bardzo popularne nawet w dzisiejszych czasach. Zastanówmy się, czy to słuszne działanie. Czy aby dziecko szanowało pożywienie i nie chodziło głodne należy je zmuszać do jedzenia?

Eksperci jednoznacznie zgadzają się z tezą, że zmuszanie dzieci do jedzenia jest kategorycznie niewłaściwym zachowaniem ze strony rodziców. Jak każda istota ludzka, dzieci wiedzą kiedy chce im się jeść oraz kiedy są już nasycone i należy przestać.

Zmuszanie dzieci do jedzenia – konsekwencje

Jeśli będziemy naciskać, aby dzieci dokończyły jeść wszystko, co znajduje się na talerzu, nie będą zwracać uwagi na sygnały, które daje im ich własne ciało.Będą tylko ślepo wykonywać nasze rozkazy. Julio Basulto, dietetyk, specjalista od żywienia i autor kilku książek mówi: “Nie możemy nalegać, aby nasze dzieci zjadły coś, czego nie chcą, bardziej niż chcą lub szybciej niż mogą.” Jeśli nie przestaniemy ich zmuszać – uzyskamy negatywne wyniki.

Z drugiej strony ważne jest, by wziąć pod uwagę, że dzieci są dziećmi. Są mniejsze od nas, a co za tym idzie – ich dieta będzie inna niż nasza. Przede wszystkim, gdy są młodsze ich żołądek jest mniejszy, dlatego nie możemy oczekiwać, że mogą zjeść taką samą porcję jak nasza.

Dziecko je posiłek

Każdy z nas wierzy, że poprzez zmuszanie dzieci do jedzenia robi coś stosownego i zalecanego. Nawet jeśli dzieci tego nie lubią. Drugim przypadkiem jest, gdy oczekujemy by po prostu dokończyły jeść wszystko, co znajduje się na talerzu. Jednak to nie jest w porządku.

Zmuszanie dzieci do jedzenia może spowodować, że faktycznie zaczną go unikać, nawet gdy będą miały na nie ochotę. Z drugiej strony, jeśli dziecko je dlatego, że sprawia mu to przyjemność, będzie jadło więcej, niż tego potrzebuje. W takim wypadku może to doprowadzić do nadwagi, a później nawet do otyłości.

Jakich typowych zachowań powinniśmy unikać?

  • Grożenie dzieciom zakazem aktywności, którą lubią.
  • Sprawianie, że poczują się źle i nieswojo.
  • Kłamanie.
  • Wywieranie na nie presji.
  • Zastraszanie.
  • Psychologiczne maltretowanie.

Co możemy zrobić, aby zaczęły jeść?

  1. Daj im czas: Każda osoba ma indywidualny sposób jedzenia i własne tempo. Oboje z rodziców mają prawdopodobnie także różne prędkości spożywania posiłków. Ważne jest, aby to to zrozumieć, a nie naciskać na dziecko. Szanowanie czasu podczas posiłku sprawi, że będą czuły się komfortowo i bardziej spokojniej w trakcie jedzenia.
  2. Nowe dania oferuj w małych ilościach: Dzieci powinny się dostosowywać i przyzwyczajać do nowości małymi krokami. Jeśli podamy zbyt dużo nowych smaków podczas jednego posiłku trudniej im będzie je przyswoić, rozróżnić, a co za tym idzie również polubić. Lepsze efekty przyniesie, jeśli nowe składniki będziemy dodawać pomału i sukcesywnie. Pamiętajmy, że nie należy zmuszać dzieci do jedzenia czegokolwiek, jeśli nie polubią tego za pierwszym razem.
  3. Unikaj zakłóceń: Czas posiłku powinien być przeznaczony wyłącznie na jedzenie. Lepiej jest, by unikać w tym czasie oglądania telewizji, obecności gier w pobliżu czy jakiejkolwiek zabawy. Dzięki temu dzieci mogą się skupić wyłącznie na jedzeniu.

Jak dodatkowo zachęcić dziecko do jedzenia?

  1. Spożywaj posiłki z całą rodziną: Ważne jest, aby dzieci nabyły nawyku jedzenia w tym samym czasie, gdy jedzą inni. Ich konsumpcja przy stole, gdzie są wszyscy razem, poprawi ich relacje z otoczeniem i przyniesie więcej przyjemności z jedzenia. Pamiętaj, że dzieci podczas okresu dorastania chcą się czuć ważne i być częścią tego, co robią inni, a przede wszystkim Ty.
  2. Daj im przykład: Jeśli oczekujesz, by Twoje dziecko jadło wszystko – powinieneś robić to samo. Jeśli próbujesz nakarmić je czymś, czego Ty nie lubisz – trudno żeby ono tego spróbowało. Musisz pokazać dziecku, że to co mu dajesz jest smaczne i Ty też to lubisz.
  3. Unikaj zaniepokojenia, gdy podajesz coś nowego: Powinno to wyglądać naturalnie. W przeciwnym razie dziecko zauważy, że coś jest nie tak. Będzie to dla niego alarm, co spowoduje, że stanie się bardziej czujne. Może to zwiększyć prawdopodobieństwo, że odmówi nowego dania.
  4. Unikaj słodyczy i innych przekąsek przed posiłkami: Jeśli pozwolimy na to przed obiadem lub kolacją, dziecko może stracić apetyt na główne dania. Na przykład, jeśli przygotujesz coś, co nie należy do jego ulubionych dań, będzie mu łatwiej odmówić, gdyż już wcześniej coś zjadło.
Córka, która karmi swoją mamę

Pamiętaj, że każdy potrzebuje czasu na przyswojenie sobie nowych rzeczy. Szanowanie zasad dziecka może wzmocnić relację między wami, a nawet Was do siebie zbliżyć. Zapewni również narzędzia i sposoby, dzięki którym będziesz w stanie zaproponować mu lepszą, zdrowszą dietę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.