Ile godzin snu potrzebuje dziecko na każdym etapie rozwoju

Ile godzin snu potrzebuje dziecko na każdym etapie rozwoju
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 28 maja, 2018

Jako rodzice powinniśmy wiedzieć, ile godzin snu potrzebuje dziecko każdej nocy w zależności od jego wieku. Ta wiedza pomoże nam uniknąć negatywnych konsekwencji i pułapek, które zastawia na nas niedobór snu.

Dzieci często cierpią na zaburzenia snu, szczególnie jeśli nie uczymy ich stosowania dobrej rutyny, która ułatwia zasypianie. Ile godzin snu potrzebuje dziecko każdej nocy? O tym powiemy w dzisiejszym artykule.

Ile godzin snu potrzebuje dziecko?

Zapewnienie wystarczającej liczby godzin snu korzystnie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny. Zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej w Journal of Clinical Sleep Medicine (JCSM) odnośnie tego, ile godzin snu potrzebuje dziecko w zależności od swojego wieku są następujące:

4 miesiące do 1 roku

Noworodek na ogół potrzebuje od 16 do 17 godzin snu dziennie. Może spać nawet do 9 godzin w nocy. Niemowlęta w tym wieku również często drzemią w ciągu dnia, aby zapewnić sobie dodatkowe godziny snu, których potrzebują.

Wraz z rozwojem Twoje dziecko będzie potrzebować mniej snu. Do czasu, gdy osiągnie roczek powinno spać około 11 godzin na dobę i 3 godziny w ciągu dnia.

Od 1 do 3 lat

Gdy dziecko ma roczek lub 2 lata, powinno spać od 10 do 14 godzin dziennie.

Między 2 a 3 rokiem życia można ograniczyć drzemki. W pierwszych latach życia dziecka podstawowe znaczenie ma przesypianie co najmniej 10 godzin dziennie.

60% hormonów wzrostu dziecka uwalniane jest podczas pierwszej godziny snu.

Od 4 do 5 lat

Na tym etapie rozwoju dziecko śpi od 10 do 12 godzin na dobę.

Od tego momentu drzemki nie są już koniecznością, chyba że dziecko jest szczególnie zmęczone. Niemniej krótki odpoczynek po obiedzie nie zaszkodzi. W tym wieku Twoje dziecko musi mieć zapewnione wystarczająco dużo snu, aby efektywnie uczyć się w szkole.

6 lat i więcej

W miarę, jak Twoje dziecko staje się starsze, musi spać mniej. Dzieci w wieku od 6 do 8 lat potrzebują od 11 do 12 godzin, a w wieku od 10 do 12 lat zwykle wystarcza 10 godzin.

Nastolatki w wieku 13 lat i więcej muszą spać od 8 do 10 godzin każdej nocy.

Ile godzin snu potrzebuje dziecko na każdym etapie rozwoju

Korzyści z wystarczająco długiego snu

Sen jest niezbędnym czynnikiem w rozwoju dzieci i nastolatków. Zapewnianie wystarczającej liczby godzin snu sprawa, że ​​dzieci mają wystarczająco dużo energii, aby nadążyć za codziennymi czynnościami i szkolnymi zajęciami.

Oto kilka zalet odpowiednio długiego nocnego wypoczynku:

 • Większa zdolność do koncentracji
 • Lepsza kontrola emocjonalna
 • Lepsze zachowanie
 • Lepsza jakość życia
 • Większa zdolność uczenia się

Konsekwencje niedoboru snu

Tak jak wystarczająca ilość snu ma wiele zalet, niedobór snu ma negatywne konsekwencje dla dzieci. Poziom energii i efektywność nauki to tylko dwa czynniki, które zazwyczaj ulegają pogorszeniu z powodu niedoboru snu.

Oto niektóre z konsekwencji niedoboru snu u dzieci:

 • Dzieci, które śpią krócej niż powinny na ogół mają gorsze stopnie w szkole.
 • Rozwój umiejętności językowych jest powolniejszy.
 • Śpiąc mniej, dzieci tracą część swojego snu REM. Ta faza snu jest podstawą do tworzenia wspomnień i pozwala dziecku zapamiętać to, czego nauczyło się w ciągu dnia. Faza REM jest również niezbędna do regeneracji mózgu.
 • Brak snu może wpływać na układ odpornościowy dziecka, narażając go na przeziębienia, grypę i inne choroby zakaźne.
 • Dzieci, które śpią zaledwie 5 godzin na dobę są dwukrotnie bardziej narażone na otyłość w wieku dorosłym.
Ile godzin snu potrzebuje dziecko na każdym etapie rozwoju

Jak zapewnić dziecku dobry sen

Rodzice powinni wiedzieć, ile godzin snu potrzebuje dziecko, a także pomóc mu wyrobić dobre nawyki, które pomogą pozbyć się problemów z zasypianiem.

Oto kilka porad, jak możesz zadbać o dobry sen Twojego dziecka:

 • Ważne jest, aby dzieci spały w wygodnym łóżku, w pomieszczeniu o słabym oświetleniu i właściwej temperaturze.
 • Staraj się nie zapraszać gości, nie grać w gry ani nie słuchać głośnej muzyki po tym, jak Twoje dziecko pójdzie spać, aby nie zakłócać mu snu.
 • Unikaj spożywania napojów z kofeiną po południu.
 • Wprowadź dobrą wieczorną rutynę, sprzyjającą łatwemu zasypianiu.
 • Każdego dnia budź swoje dziecko o tej samej porze. Zachęć je, aby zasnęło, nawet jeśli nie możesz ułożyć go do snu.

Teraz, kiedy już wiesz, ile godzin snu potrzebuje dziecko w zależności od jego wieku, podejmij odpowiednie działania, aby pomóc mu zasnąć i należycie odpocząć. W końcu zbyt mała ilość snu ma wiele negatywnych konsekwencji. Dzięki wyżej wymienionym wskazówkom możesz uniknąć trudności dzisiaj i w przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.