Kiedy niemowlę może napić się wody?

Kiedy niemowlę może napić się wody?

Ostatnia aktualizacja: 31 maja, 2018

Woda jest ważnym składnikiem z punktu widzenia naszego zdrowia, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania i nawadniania organizmu. Pojawia się jednak pytanie: kiedy niemowlę może napić się wody? Jakie są wytyczne, co do odpowiedniego czasu, kiedy można podać dziecku wodę? Specjaliści w dziecinie zdrowia zalecają, aby osoby dorosłe piły łącznie 8 szklanek wody dziennie w celu prawidłowego nawodnienia organizmu.

Siedemdziesiąt procent masy ciała dziecka w wieku od 1 do 24 miesięcy składa się z wody, podczas gdy u dorosłych odsetek ten wynosi 50%. Oznacza to, że dzieci muszą spożywać codziennie wodę w ilości od 10 do 15% ich wagi. Z drugiej strony osoby dorosłe potrzebują jedynie od 2 do 4%. Kiedy więc niemowlę może napić się wody?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemowlęta powinny przyjmować płyny, które dostarczają im niezbędnych składników odżywczych w niewielkich ilościach, aby uniknąć bólu brzucha. Zalecane jest również karmienie piersią do 6 miesiąca życia. Oznacza to, że niemowlę może napić się wody dopiero po osiągnięciu tego wieku.

Pierwszych 6 miesięcy – kiedy niemowlę może napić się wody?

Wraz z mlekiem matki (lub jego substytutem) niemowlęta otrzymują wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dzięki niemu utrzymują też prawidłowe nawodnienie organizmu.

Według pediatry Stephena D. Danielsa nie jest zalecane podawanie dziecku wody przed ukończeniem 6 miesiąca życia. Między innymi może to wpływać na zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych. Ponadto woda pitna podawana przed ukończeniem 6 miesiąca może sprawić, że niemowlę będzie się czuło pełne.

Dziecko pije wodę

To uczucie pełności spowodowane jest wielkością żołądka. Im mniejsza przestrzeń w żołądku, tym mniejsza ilość jedzenia i płynów, które dziecko może spożyć. W takim przypadku substancje odżywcze muszą być podawane w większym skondensowaniu (ale nadal w małych dawkach), aby możliwe było zapewnienie prawidłowego odżywiania.

Ponadto niemowlę, któremu podano wodę przed 6 miesiącem życia może mieć mniejszą ochotę na jedzenie. Może to wywołać także stan znany jako zatrucie wodne, które może prowadzić do drgawek, a nawet śpiączki.

Sytuacja ta może wystąpić z powodu nadmiernego spożycia wody, która rozcieńcza ilość sodu w organizmie. Z tego powodu może nastąpić zaburzenie równowagi elektrolitowej, co powoduje zapalenie tkanek.

Niemowlę może napić się wody, gdy ma 6 miesięcy. Jeśli chce mu się pić, może przyjmować małe łyki wody. Jednak nadmierne ilości wody mogą wywoływać bóle brzucha.

Dzieci powinny codziennie pić wodę w ilości od 10 do 15% ich masy ciała.

7 miesięcy do 1 roku

Od 7 miesiąca życia dzieci mogą zacząć spożywać pokarmy stałe i pić płyny. Podawanie dziecku wody w tym okresie nie szkodzi jego zdrowiu. Dzieci, które są nadal karmione piersią w tym wieku nie potrzebują dodatkowego zaopatrzenia w wodę, nawet jeśli już zaczęły spożywać pokarmy stałe.

Niemniej spożywanie wody wraz z mlekiem matki lub jego substytutem nie powinno im zaszkodzić. Z drugiej strony dzieci, które nie są często karmione piersią (wiele matek robi to tylko rano i wieczorem) powinny zwiększyć spożycie wody w ciągu dnia. Najlepiej zaoferować dziecku wodę i pozwolić mu wypić tyle, ile potrzebuje.

Od 1-3 roku życia

Na tym etapie dzieci powinny spożywać średnio 1,3 litra wody dziennie. Ilość ta obejmuje nie tylko wodę, którą piją, ale także tę zawartą we wszystkich potrawach i napojach, które spożywają. Dla lepszego zrozumienia można zamienić tę ilość na szklanki. Po odjęciu spożywanych posiłków ilość ta jest równoważna łącznie 4 szklankom wody dziennie.

Kiedy niemowlę może napić się wody


Jaki rodzaj wody jest odpowiedni dla dzieci?

  • Woda butelkowana: woda mineralna to najlepsza opcja, ale ważne jest, aby sprawdzić etykietę i upewnić się, że jest odpowiednia dla dzieci. Niemowlę może napić się wody, która ma niską zawartość sodu (poniżej 25 mg/l), fluoru (poniżej 1 mg/l) i azotanu (poniżej 50 mg/l).
  • Woda z kranu: należy ją stosować tylko wtedy, gdy jest zdatna do picia. Najlepiej gotować wodę przez minutę i ostudzić ją przed podaniem.

To normalne, że rodzice troszczą się o dobre samopoczucie dziecka już od momentu narodzin. Nie wolno nam jednak zapominać, że dziecko z pewnością nas powiadomi o każdej potrzebie, abyśmy mogli ją zaspokoić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jeong JN., Effect of pre meal water consumption on energy intake and satiety in non obese young adults. Clin Nutr REes, 2018. 7 (4): 291-296.
  • Hansen R., Hyponatraemic seizure in a 6 month old infant due to water intoxiation. J Paediatr Child Health, 2017. 53 (7): 717-719.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.