Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci – objawy i rozpoznanie

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci – objawy i rozpoznanie

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2018

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci ma wiele charakterystycznych objawów, ale mimo tego czasem możesz go nie rozpoznać. Znając jego symptomy będziesz w stanie odpowiednio zareagować. Należy koniecznie jak najszybciej udać się do lekarza.

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci bywa trudne do zdiagnozowania, bo maluchy mogą nie mieć objawów typowych dla dorosłych. Utrata apetytu, mdłości i wymioty to nie jedyne wskazówki, które mogą Cię naprowadzić na właściwy trop.

Postawienie diagnozy wcale nie jest takie proste. Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci są podobne do symptomów innych chorób, na przykład zakażenia przewodu pokarmowego, zatrucia pokarmowego lub zaburzeń układu oddechowego.

Wymienione wyżej objawy występują jedynie w 33% przypadków. Dlatego też musisz zachować czujność, gdy pojawią się symptomy ostrzegawcze.

Czym jest zapalenie wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego zazwyczaj ma miejsce w wyniku zatrzymania treści pokarmowej w wyrostku. Może do niego dojść z powodu twardych stolców, infekcji lub zapalenia węzłów chłonnych w jelitach.

Jeśli wyrostek pęknie, stan dziecka znacząco się pogarsza. W takim przypadku bakterie z wyrostka dostają się do jamy brzusznej, co może wywołać bardzo poważną infekcję. U noworodków w wieku od dnia narodzin do 30. dnia życia wykryto kilka przypadków, który były bardzo groźne. Diagnoza w 80% została postawiona podczas autopsji.

Chłopiec siedzący na toalecie, trzymający się za brzuch

Ze względu na fakt, że objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci mogą nie być łączone bezpośrednio z tym schorzeniem, kluczową kwestią jest zasięgnięcie porady lekarskiej. Od 20% do 30% przypadków u dzieci kończy się pęknięciem wyrostka.

Po pęknięciu infekcja błyskawicznie rozprzestrzenia się po całym ciele. Dochodzi do zapalenia otrzewnej, bardzo poważnej choroby, która może okazać się śmiertelna.

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci – jak je rozpoznać?

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci wcale nie występuje aż tak często. Właśnie dlatego jego objawy bywają często mylone z innymi chorobami. Z tego powodu należy zwracać baczną uwagę na bóle brzucha, które stanowią jeden z najczęstszych symptomów.

Ból związany z zapaleniem wyrostka robaczkowego rozpoczyna się zazwyczaj w okolicy pępka, a po kilku godzinach przenosi się w prawą część podbrzusza i prawy dół biodrowy. Po pierwsze należy określić natężenie bólu. Jeśli dziecko odczuwa ból, ale nadal się bawi, je i śmieje, prawdopodobnie nie dzieje się nic niebezpiecznego.

Jeśli dziecko uskarża się na duży ból, który nie pozwala na normalne funkcjonowanie, należy natychmiast udać się na pogotowie. Czasem dziecko może odczuwać ból promieniujący na prawą nogę ze względu na przenoszące się bodźce bólowe.

“Zapalenie wyrostka robaczkowego zazwyczaj ma miejsce w wyniku zatrzymania treści pokarmowej w wyrostku. Może do niego dojść z powodu twardych stolców, infekcji lub zapalenia węzłów chłonnych w jelitach.”

Sygnały ostrzegawcze

Ból brzucha to nie jedyny sygnał, na jaki należy zwrócić uwagę. Inne objawy to:

  • Ból brzucha: Bólowi brzucha mogą towarzyszyć wymioty krwią. Ślady krwi mogą również być obecne w stolcu.
  • Wymiotowanie zielonym płynem: Może to być żółć, oznaka skrętu kiszek lub blokady w żołądku lub jelitach. W takim przypadku masz do czynienia z bardzo poważnym schorzeniem.
  • Wzdęty brzuch: Może go wywołać zapalenie wyrostka robaczkowego, ale i inne choroby.
  • Ból podczas naciskania na brzuch: A zwłaszcza ból podczas odrywania dłoni po uciśnięciu. Zazwyczaj oznacza to, że otrzewna, błona, która wyściela jamę brzuszną, znajduje się w stanie zapalnym.
  • Leżenie w pozycji płodowej: Ma miejsce, gdy dziecko uskarża się na ból brzucha i kładzie się na boku z nogami podciągniętymi do klatki piersiowej.
  • Problemy z zachowaniem poprawnej postury podczas chodzenia: Dziecko uskarża się na ból brzucha i nie może chodzić lub chodzi zgięte.
Leżący na boku chłopiec z termometrem w ustach i mama przykładająca mu rękę do czoła

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci leczy się usuwając chirurgicznie wyrostek. Jeśli wyrostek nie pękł, dziecko dostanie antybiotyki, by zmniejszyć infekcję, a następnie zostanie on usunięty. Jeśli wyrostek pękł, to oprócz jego usunięcia będzie trzeba oczyścić otrzewną.

Kiedy bakterie związane z zapaleniem wyrostka robaczkowego znikną, będzie trzeba dokonać większej operacji. Jej celem jest upewnienie się, że bakterie z wyrostka nie dotrą do innych części brzucha i nie wywołają poważnej infekcji.

Dzieci, których wyrostek pękł, muszą zostać dłużej w szpitalu. Trzeba im podawać antybiotyki dożylnie, bo ryzyko wystąpienia infekcji jest bardzo wysokie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.