Wyczerpanie wywołane nadmierną czujnością

Wyczerpanie wywołane nadmierną czujnością

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2018

„Dlaczego czujesz się wyczerpana? Przecież tylko dbasz o swoje dziecko!”. Jeśli kiedykolwiek usłyszysz od kogoś te słowa, broń się z całej siły, ponieważ według specjalistów wyczerpanie matek jest uzasadnione. Specjaliści określają wyczerpanie matek jako stres wynikający z nadmiernej czujności.

Sytuacja staje się o wiele bardziej skomplikowana, gdy matka próbuje łączyć macierzyństwo z obowiązkami związanymi z pracą. Mimo to wiele matek uważa, że ​​nie mogą „skarżyć się” na swoje wyczerpanie i stres, jeśli zdecydowały się pozostać w domu przez kilka miesięcy lub lat, aby skupić się na wychowaniu dzieci.

To tak, jakby nie miały prawa czuć się wyczerpane. Jakby karmienie, monitorowanie, prowadzenie, nauczanie i kształcenie było niezwykle proste. Jakby wszystkie matki musiały nadzorować swoje dzieci. Ale to nieprawda!

Wcale tak nie jest. W dzisiejszym artykule poruszymy ten niezwykle istotny aspekt macierzyństwa. Nadmierne wyczerpanie i stres matki nigdy nie powinny być ignorowane.

Wyczerpanie z ważnego powodu

Jak wspomnieliśmy na początku, wyczerpanie jest określane jako stres z nadmiernej czujności. Jest to stan nadwrażliwości psychicznej i sensorycznej spowodowany przez bardzo specyficzne bodźce: wykrywanie zagrożeń i niebezpieczeństw.

Matka bawiącego się dziecka - wyczerpanie

Ten nacisk psychologiczny powoduje znaczne wyczerpanie. Ludzie tracą energię, czują się bardziej zmęczeni niż zwykle, a nawet zachowują się bardziej irytująco niż zwykle. Ciekawe jest to, że stres wynikający z nadmiernej czujności dotyczy także żołnierzy i “kontekstu wojennego”.

  • Żołnierz musi być świadomy każdego możliwego zagrożenia, które może się wydarzyć w jego otoczeniu. Musi obserwować, przewidywać i zawsze być czujnym, aby przetrwać i zapewnić bezpieczeństwo swojemu oddziałowi.
  • Kiedy ten stan utrzymuje się przez tygodnie lub miesiące, prowadzi do powstania nadmiernego stresu. Wywołuje on skrajne zmęczenie i wyczerpanie psychiczne.

Wyczerpana niczym żołnierz na froncie

To samo dzieje się z rodzicami. Może się to wydawać ironiczne, ale wcale nie jest. Matki, a także ojcowie, muszą zachować czujność, pamiętać o tym aby na przykład karmić dziecko co trzy godziny.

  • Muszą uspokajać płacz dziecka w nocy. Czasami matki wstają w nocy, aby „sprawdzić, czy wszystko w porządku” lub dlatego, że wydawało im się, że słyszały krzyk, którego w rzeczywistości nie było.
  • Wraz z rozwojem dzieci wzrastają niebezpieczeństwa, a matka musi zwracać uwagę na wszystko. Musi mieć pewność, że jej dziecko nie połknie drobnych przedmiotów, nie spadnie, nie będzie się wspinać, nie przewróci łóżeczka…

Odczuwasz wyczerpanie, ponieważ wszystkie Twoje zmysły działają jak radar bezustannie przez 24 godziny na dobę. Nie chodzi tylko o dbanie o potrzeby dzieci, takie jak karmienie i pielęgnacja.

Chodzi przede wszystkim o presję psychiczną, pragnienie, by wszystko było dobrze, aby dzieci były bezpieczne, szczęśliwe, spokojne… Niewielka nieostrożność może prowadzić do upadku, a nawet do wypadku. Może to stanowić źródło silnego niepokoju.

Wyczerpanie - zmęczona matka trzyma dwoje dzieci

Więc jeśli ktoś krytykuje fakt, że narzekasz na wyczerpanie, broń się. Twoja praca przypomina pracę żołnierza na polu bitwy: musisz zagwarantować bezpieczeństwo temu, kto jest dla Ciebie najcenniejszy, czyli własnemu dziecku.

Jak zmniejszyć poranne wyczerpanie

Bycie matką to zadanie, które trwa 24 godziny na dobę. Jest to coś, co znasz od dawna. Z drugiej strony bycie matką sprawia, że ​​czujesz się szczęśliwa i jest najlepszą rzeczą, jaka kiedykolwiek Ci się przydarzyła.

Wyczerpanie - matka przy kawie

To czas, w którym musisz dać z siebie wszystko. Oto kilka porad, których warto przestrzegać, aby ograniczyć poranne wyczerpanie:

  • Delegowanie zadań. Opieka nad dziećmi jest obowiązkiem obydwojga rodziców. Jeśli jesteś samotną matką, nie wahaj się poprosić rodzinę o pomoc, kiedy tylko możesz.
  • Nie wyolbrzymiaj niebezpieczeństw. Nie wyobrażaj sobie najgorszej rzeczy do tego stopnia, że ​​nie będziesz mogła w nocy spać. Nie myśl o tym, że Twoje dziecko najpewniej wypadło już z łóżeczka lub najpewniej dusi się kocykiem. Uspokój się i wycisz, pozwól sobie na chwilę przerwy.
  • Nie spędzaj całego dnia w domu. Jeśli to możliwe, wychodź ze swoim dzieckiem, spotykaj się ze znajomymi lub nawet zapisuj się na zajęcia, które możesz wykonywać z dzieckiem (np. joga z dziećmi)
  • Dbaj o siebie. Skorzystaj z okazji, aby odpocząć, gdy Twoje dziecko śpi. Kilka minut odpoczynku na sofie ożywi i oczyści Twój umysł.

Nie przejmuj się krytyką. Jeśli czujesz się przytłoczona, masz pełne prawo się skarżyć, a także poprosić o pomoc.

Spróbuj zrobić w ciągu dnia coś, co Cię zrelaksuje i poprawi Ci humor: przeczytaj książkę, wybierz się na spacer… pamiętaj, że pół godziny odpoczynku dziennie nie czyni Cię złą matką.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.