Współżycie podczas połogu: czy jest w pełni bezpieczne?

Współżycie podczas połogu: czy jest w pełni bezpieczne?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia, 2019

W trakcie pierwszych czterdziestu dni po porodzie świeżo upieczeni rodzice muszą okazać sobie nawzajem zrozumienie. Należy pamiętać, że współżycie podczas połogu nie powinno mieć miejsca ze względu na stan zdrowia mamy.

Rodzice często uprawiają seks podczas pierwszych sześciu tygodni życia dziecka. Niektórzy uważają, że czterdzieści dni abstynencji to zbyt długi okres i nie będą w stanie wytrzymać bez stosunku. Jednak kobieta, która dopiero co urodziła dziecko, potrzebuje czasu, by wrócić do pełni sił. Współżycie podczas połogu niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw.

Połóg odnosi się do okresu po porodzie, w trakcie którego całkowicie zmienia się fizjologia kobiety. Jej układ rozrodczy i hormony wracają do normy. To czas, gdy ciało kobiety wraca do siebie po trudach ciąży. Właśnie dlatego odpoczynek i brak przemęczania się odgrywają tak ważną rolę. Zarówno cięcie cesarskie, jak i poród naturalny prowadzą do rozdarć pochwy. Organizm musi mieć czas, by je wyleczyć.

Pamiętaj, że odpoczynek odgrywa kluczową rolę, jeśli chcesz by Twój układ rozrodczy wrócił do całkowitej sprawności. Nie zapominaj, że przez dziewięć miesięcy w Twoim ciele żył inny człowiek. Nie powinnaś ignorować tego okresu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć, do czego może prowadzić współżycie podczas połogu.

Współżycie podczas połogu i związane z nim ryzyko

Krwotok

Po porodzie siłami natury pochwa jest bardzo wrażliwa. Z tego powodu każde dotknięcie lub pocieranie jej ścian może doprowadzić do obfitego krwawienia.

Infekcja

Penetracja pochwy w trakcie pierwszych sześciu tygodni po porodzie niesie bardzo duże ryzyko dla nowych mam. Współżycie podczas połogu zwiększa prawdopodobieństwo złapania infekcji grzybiczej lub bakteryjnej.

Mężczyzna i kobieta leżący na łóżku - współżycie podczas połogu

Kolejna ciąża

W kolejną ciążę możesz zajść już podczas połogu, chociaż nie zdarza się to zbyt często. Wiele osób uważa, że nie ma na to szans – to mit. Dlatego też musisz zachować ostrożność.

Otwarcie rany po cięciu cesarskim

Współżycie podczas połogu jest niesamowicie niebezpieczne dla kobiet po cięciu cesarskim. Ucisk i skurcze brzucha mogą doprowadzić do otwarcia rany po cięciu cesarskim. Dlatego abstynencja seksualna w takim przypadku to konieczność.

Bolesny stosunek

Współżycie podczas połogu następuje zbyt szybko po porodzie i kanał rodny może nie mieć wystarczająco dużo czasu, by wrócić do optymalnego stanu. To z kolei może prowadzić do odczuwania dużego bólu. Dzieje się tak, ponieważ tkanki nadal mogą być spuchnięte.

Kobieta odczuwa ból i niewygodę zamiast upragnionej przyjemności. Może również cierpieć z powodu opisanych już problemów. Jak widzisz, kobieta musi mieć czas na całkowity powrót do sił, bez względu na to, czy rodziła siłami natury, czy też miała robioną cesarkę. Jedynie Twój lekarz obserwując proces zdrowienia będzie w stanie zdecydować czy możesz współżyć czy jeszcze nie.

Cierpliwość i dbanie o ciało uchroni Cię przed wieloma problemami i zapobiegnie pogorszeniu stanu zdrowia. Niektóre kobiety mają duży apetyt seksualny nie tylko podczas ciąży, ale także połogu. Czasem z tego powodu mogą wierzyć, że nadszedł czas na powrót do aktywnego życia seksualnego.

Oczywiście ich partnerzy mogą mieć ochotę na seks, co dodatkowo motywuje parę do podjęcia współżycia. Mimo tego zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni zachować cierpliwość i na pierwszym miejscu stawiać zdrowie świeżo upieczonej mamy.

Połóg odnosi się do okresu po porodzie, w trakcie którego całkowicie zmienia się fizjologia kobiety. Jej układ rozrodczy i hormony wracają do normy.

Co możesz robić podczas połogu?

Podczas połogu razem z partnerem powinniście przestrzegać kilku wskazówek. Poniższe rady pomogą Wam przetrwać ten okres abstynencji seksualnej:

  • Wypróbuj alternatywne metody współżycia, na przykład seks oralny. To zawsze jakaś opcja. Jednak lekarze często zalecają powstrzymanie się od seksu oralnego w przypadku kobiet. Mężczyźni nie mają takich przeciwwskazań.
  • Bądźcie ze sobą i wspierajcie się w każdej sytuacji. Mamy podczas połogu mogą być w niezbyt dobrym stanie fizycznym i emocjonalnym. Dzieje się tak z powodu zmian hormonalnych.
Mężczyzna przytulający smutną kobietę

Musisz mieć świadomość ryzyka związanego z seksem podczas połogu. Sama podejmiesz decyzję, czy chcesz zadbać o siebie i dać swojemu ciału czas na powrót do formy, czy też lepiej narażać własne zdrowie.

Porozmawiaj z partnerem, abyście oboje byli świadomi ewentualnych niebezpieczeństw. Pamiętaj, że Twój stan wywiera wpływ na życie całej rodziny, a zwłaszcza nowego dziecka. Optymalny stan zdrowia mamy jest niezwykle ważny, zwłaszcza podczas pierwszych miesięcy życia maluszka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.