Seks w ciąży bez ograniczeń. Ciesz się życiem i baw się dobrze!

Seks w ciąży bez ograniczeń. Ciesz się życiem i baw się dobrze!
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 20 września, 2018

Fakt, że jesteś w ciąży, nie oznacza, że powinnaś odłożyć na bok swoje życie towarzyskie, intymne, erotyczne, czy prywatne i wszystkie inne przyjemności, które Cię otaczają. To co może Cię zaskoczyć to fakt, że seks w ciąży jest nawet zalecany. Powinnaś tego spróbować i bawić się dobrze!

Pomimo wszystkich fizycznych i hormonalnych zmian, które pojawiają się podczas kolejnych etapów ciąży i szeregu mitów dotyczących tego, czy zaleca się seks w ciąży – większość ekspertów i lekarzy nawet to rekomenduje i potwierdza, że przynosi same korzyści.

Seks w ciąży sprzyja rozwojowi dziecka

Specjaliści uważają, że należy zachować szczególną ostrożność podczas uprawiania seksu w trakcie ciąży w przypadku: ciąż wysokiego ryzyka lub gdy jeden z partnerów ma jakiś problem medyczny, który wyklucza tą przyjemną aktywność.

Uprawianie miłości ze swoim partnerem powoduje wydzielanie oksytocyny, czyli tak zwanego “hormonu miłości”. Jest on odpowiedzialny za zrelaksowanie się i ogólne dobre samopoczucie.

Kolejną korzyścią wynikającą z seksu jest fakt, że może on zwiększyć poczucie własnej wartości. Sprawia, że kobieta czuje się pożądana i dlatego zwiększa jej bezpieczeństwo i pewność siebie. Jest to bardzo istotne w tym momencie, w którym zachodzi wiele zmian cielesnych, które czasami są trudne do zaakceptowania przez przyszłą matkę.

Musisz wiedzieć, że dziecko w żadnym wypadku nie jest narażone podczas seksu. Szyjka macicy pokryta jest gęstą błoną i chociaż orgazm wywołuje niewielkie skurcze macicy, nie powoduje to żadnej szkody dla Twojego maluszka.

Ponadto eksperci zapewniają, że miłość, którą para przekazuje sobie podczas seksu, sprzyja rozwojowi płodu.

Pragnienia seksualne w czasie ciąży

Kobieta i mężczyzna oczekujący na przyjście ich dziecka na świat

W pierwszych miesiącach ciąży, podczas występowania nudności i innych typowych dolegliwości doznawanych przez kobietę w tej fazie, możesz odczuwać obniżenie popędu seksualnego, które prawdopodobnie jest spowodowane wyżej wymienionymi symptomami. W tym czasie dobrze jest porozmawiać ze swoim partnerem w celu poinformowania go o przyczynie braku pożądania seksualnego.

Natomiast, w ostatnich miesiącach ciąży na brak pożądania seksualnego może wpływać wyczerpanie, dodatkowe kilogramy i niepokój o bliskość zbliżającego się terminu porodu.

Są pewne kobiety, które doświadczają wzrostu swojego popędu płciowego. Czują intensywniejsze pragnienie i częściej chcą uprawiać seks w ciąży. Twierdzą również, że doznają bardziej przyjemnych orgazmów.

Uważaj na infekcje przenoszone drogą płciową!

W czasie ciąży kobiety są bardziej podatne na infekcje dróg moczowych i ogólny dyskomfort narządów płciowych.

Aby temu zapobiec, zwróć jeszcze większą uwagę na higienę i poproś partnera, aby zrobił to samo. Jeśli z jakiegoś powodu odczuwasz pewien dyskomfort, porozmawiaj o tym z lekarzem lub położną.

Jeśli nie masz stabilnego partnera lub nie znasz statusu zdrowotnego potencjalnych partnerów seksualnych, lepiej powstrzymać się od narażania na ewentualne niebezpieczeństwo zarówno swojego dziecka, jak i Twojego zdrowia.

Para, która czeka na przyjście na świat swojego malucha

Pozycje seksualne, które możesz praktykować

Podczas ciąży niektóre pozycje seksualne mogą stać się niewygodne i uciążliwe. Rozmiar brzucha uniemożliwia na przykład pozycję misjonarską.

Sugeruje się zatem wykorzystanie kreatywności, aby znaleźć nowe i ekscytujące sposoby wzajemnego obdarzania się miłością. Gry erotyczne, miłość francuska i intrygująca gra wstępna mogą być równie przyjemne jak sam seks. Możesz także spróbować całkowicie nowych pozycji. Oto kilka propozycji, które my polecamy:

  • Przejmij kontrolę, kładąc się na swoim partnerze. W ten sposób możesz utrzymać i kontrolować rytm. Jest to pozycja, która umożliwia umieszczenie Twoje brzucha na brzuchu partnera i odciążenie Ciebie. Dzięki niej będziesz mogła się płynnie poruszać.
  • Pozycja boczna to totalnie inny sposób przyjemności. Połóż się na boku, odwracając się plecami w kierunku partnera. W tej pozycji występuje niewielkie ryzyko odczuwania dyskomfortu. Odmianą tej pozycji jest oparcie się na rękach i kolanach lub stanie z rękoma opartymi o ścianę.
  • Nie zapomnij cieszyć się seksem, nie trać swojej zmysłowości. Wykorzystaj erotyczne zabawki, bieliznę i wszystkie te rzeczy, które sprawią, że Wasza intymność z partnerem stanie się bardziej satysfakcjonująca i przyjemniejsza niż dotychczas.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arbués, E. R., & León, M. R. (2013). Características y evolución del patrón sexual de la mujer embarazada. Enfermería Global, 12(4), 362-370. https://revistas.um.es/eglobal/article/view/eglobal.12.4.181521
  • Byrd JE, Hyde JS, DeLamater JD, Plant EA. (1998). Sexuality during pregnancy and the year postpartum. J Fam Pract. 1998 Oct; 47(4):305-8.
  • González Labrador, I., & Miyar Pieiga, E. (2001). Sexualidad femenina durante la gestación. Revista cubana de medicina general integral, 17(5), 497-501. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252001000500015
  • Richard P. (1984). Sexualidad durante el embarazo. Clin Obstet Ginecol Norteam 1984;3:904-16.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.