Seks w ciąży bez ograniczeń. Ciesz się życiem i baw się dobrze!

Seks w ciąży bez ograniczeń. Ciesz się życiem i baw się dobrze!
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 20 września, 2018

Fakt, że jesteś w ciąży, nie oznacza, że powinnaś odłożyć na bok swoje życie towarzyskie, intymne, erotyczne, czy prywatne i wszystkie inne przyjemności, które Cię otaczają. To co może Cię zaskoczyć to fakt, że seks w ciąży jest nawet zalecany. Powinnaś tego spróbować i bawić się dobrze!

Pomimo wszystkich fizycznych i hormonalnych zmian, które pojawiają się podczas kolejnych etapów ciąży i szeregu mitów dotyczących tego, czy zaleca się seks w ciąży – większość ekspertów i lekarzy nawet to rekomenduje i potwierdza, że przynosi same korzyści.

Seks w ciąży sprzyja rozwojowi dziecka

Specjaliści uważają, że należy zachować szczególną ostrożność podczas uprawiania seksu w trakcie ciąży w przypadku: ciąż wysokiego ryzyka lub gdy jeden z partnerów ma jakiś problem medyczny, który wyklucza tą przyjemną aktywność.

Uprawianie miłości ze swoim partnerem powoduje wydzielanie oksytocyny, czyli tak zwanego “hormonu miłości”. Jest on odpowiedzialny za zrelaksowanie się i ogólne dobre samopoczucie.

Kolejną korzyścią wynikającą z seksu jest fakt, że może on zwiększyć poczucie własnej wartości. Sprawia, że kobieta czuje się pożądana i dlatego zwiększa jej bezpieczeństwo i pewność siebie. Jest to bardzo istotne w tym momencie, w którym zachodzi wiele zmian cielesnych, które czasami są trudne do zaakceptowania przez przyszłą matkę.

Musisz wiedzieć, że dziecko w żadnym wypadku nie jest narażone podczas seksu. Szyjka macicy pokryta jest gęstą błoną i chociaż orgazm wywołuje niewielkie skurcze macicy, nie powoduje to żadnej szkody dla Twojego maluszka.

Ponadto eksperci zapewniają, że miłość, którą para przekazuje sobie podczas seksu, sprzyja rozwojowi płodu.

Pragnienia seksualne w czasie ciąży

Kobieta i mężczyzna oczekujący na przyjście ich dziecka na świat

W pierwszych miesiącach ciąży, podczas występowania nudności i innych typowych dolegliwości doznawanych przez kobietę w tej fazie, możesz odczuwać obniżenie popędu seksualnego, które prawdopodobnie jest spowodowane wyżej wymienionymi symptomami. W tym czasie dobrze jest porozmawiać ze swoim partnerem w celu poinformowania go o przyczynie braku pożądania seksualnego.

Natomiast, w ostatnich miesiącach ciąży na brak pożądania seksualnego może wpływać wyczerpanie, dodatkowe kilogramy i niepokój o bliskość zbliżającego się terminu porodu.

Są pewne kobiety, które doświadczają wzrostu swojego popędu płciowego. Czują intensywniejsze pragnienie i częściej chcą uprawiać seks w ciąży. Twierdzą również, że doznają bardziej przyjemnych orgazmów.

Uważaj na infekcje przenoszone drogą płciową!

W czasie ciąży kobiety są bardziej podatne na infekcje dróg moczowych i ogólny dyskomfort narządów płciowych.

Aby temu zapobiec, zwróć jeszcze większą uwagę na higienę i poproś partnera, aby zrobił to samo. Jeśli z jakiegoś powodu odczuwasz pewien dyskomfort, porozmawiaj o tym z lekarzem lub położną.

Jeśli nie masz stabilnego partnera lub nie znasz statusu zdrowotnego potencjalnych partnerów seksualnych, lepiej powstrzymać się od narażania na ewentualne niebezpieczeństwo zarówno swojego dziecka, jak i Twojego zdrowia.

Para, która czeka na przyjście na świat swojego malucha

Pozycje seksualne, które możesz praktykować

Podczas ciąży niektóre pozycje seksualne mogą stać się niewygodne i uciążliwe. Rozmiar brzucha uniemożliwia na przykład pozycję misjonarską.

Sugeruje się zatem wykorzystanie kreatywności, aby znaleźć nowe i ekscytujące sposoby wzajemnego obdarzania się miłością. Gry erotyczne, miłość francuska i intrygująca gra wstępna mogą być równie przyjemne jak sam seks. Możesz także spróbować całkowicie nowych pozycji. Oto kilka propozycji, które my polecamy:

  • Przejmij kontrolę, kładąc się na swoim partnerze. W ten sposób możesz utrzymać i kontrolować rytm. Jest to pozycja, która umożliwia umieszczenie Twoje brzucha na brzuchu partnera i odciążenie Ciebie. Dzięki niej będziesz mogła się płynnie poruszać.
  • Pozycja boczna to totalnie inny sposób przyjemności. Połóż się na boku, odwracając się plecami w kierunku partnera. W tej pozycji występuje niewielkie ryzyko odczuwania dyskomfortu. Odmianą tej pozycji jest oparcie się na rękach i kolanach lub stanie z rękoma opartymi o ścianę.
  • Nie zapomnij cieszyć się seksem, nie trać swojej zmysłowości. Wykorzystaj erotyczne zabawki, bieliznę i wszystkie te rzeczy, które sprawią, że Wasza intymność z partnerem stanie się bardziej satysfakcjonująca i przyjemniejsza niż dotychczas.
To może Cię zainteresować ...
Pojawienie się dziecka wzmacnia relację między rodzicami
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Pojawienie się dziecka wzmacnia relację między rodzicami

Pojawienie się dziecka nie musi oznaczać nadejścia kryzysu między rodzicami. Wręcz przeciwnie – to moment, który definiuje relację rodziców i wzmac...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arbués, E. R., & León, M. R. (2013). Características y evolución del patrón sexual de la mujer embarazada. Enfermería Global, 12(4), 362-370. https://revistas.um.es/eglobal/article/view/eglobal.12.4.181521
  • Byrd JE, Hyde JS, DeLamater JD, Plant EA. (1998). Sexuality during pregnancy and the year postpartum. J Fam Pract. 1998 Oct; 47(4):305-8.
  • González Labrador, I., & Miyar Pieiga, E. (2001). Sexualidad femenina durante la gestación. Revista cubana de medicina general integral, 17(5), 497-501. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252001000500015
  • Richard P. (1984). Sexualidad durante el embarazo. Clin Obstet Ginecol Norteam 1984;3:904-16.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.