Witamina D – znaczenie dla zdrowia dziecka

Witamina D – znaczenie dla zdrowia dziecka

Ostatnia aktualizacja: 04 lipca, 2018

Twoje dziecko stale rośnie, zarówno pod względem fizycznym, jak i mentalnym. Dlatego dziś chcemy opowiedzieć o tym, jakie znaczenie dla jego zdrowia ma witamina D.

Witamina D jest kluczowa dla osiągnięcia dobrego zdrowia i zrównoważonego rozwoju dziecka.

Jest bardzo przydatna, bo poprawia przyswajanie ważnych minerałów, w tym wapnia. Wzmacnia także zęby i kości. Witamina D działa jak hormon i ma wiele funkcji. Pomaga utrzymać prawidłowe działanie naczyń krwionośnych i mózgu.

Ta prowitamina doskonale wpływa na serce, układ immunologiczny i układ oddechowy.

Należy pamiętać, że ciało ludzie jest w stanie samo naturalnie produkować witaminę D. Dochodzi do tego, jeśli spędzamy dużo czasu na słońcu (we właściwych godzinach) i na zewnątrz.

Dlaczego należy przyjmować witaminę D pod kontrolą lekarską?

Ta prowitamina odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz kostnego.

Ilość witaminy D, jaką należy spożyć, jest wyraźnie określona. Jej stężenie różni się w zależności od źródła jej pochodzenia. Jest wytwarzana sztucznie, ale także znajduje się w produktach spożywczych.

Dlatego przed suplementacją witaminy D należy zawsze zasięgnąć porady pediatry. Nierozsądne dawkowanie witaminy D może wpłynąć negatywnie na jakość życia Twojego dziecka:

  • Niedobór witaminy D wywoływać biegunkę oraz choroby nerek i wątroby.
  • Może zmniejszać mineralizację kości i doprowadzić do ich kruchości.
  • Może doprowadzić do krzywicy.
  • Może przyczyniać się do wystąpienia raka skóry w wyniku zbyt długiego wystawienia na działanie promieni słonecznych.

Witamina D – jakie pokarmy ją zawierają

Jajka w pudełku, w tle trzepaczka - witamina D i jej źródła

Istnieje kilka przepysznych pokarmów bogatych w witaminę D. Oto niektóre z nich:

  • Jogurt
  • Ryby
  • Sok pomarańczowy
  • Mleko
  • Płatki zbożowe
  • Sery
  • Jajka (żółtka)

Twoje dziecko będzie się świetnie rozwijało, jeśli będzie jadło wymienione wyżej rzeczy.

W każdym pokarmie znajduje się inna ilość witaminy D. Warto zwiększać lub zmniejszać porcje i dopasowywać je do wieku dziecka.

Dodatkowe informacje

Owsianka z truskawkami z włożoną łyżką

Z pewnością kiedyś zastanawiałaś się, czym właściwie są witaminy. Są to substancje obecne w pożywieniu, które umożliwiają rozwój organizmu.

Wszystkie witaminy mają określone działanie, na przykład:

  • Witamina D zawarta w mleku wspomaga rozwój zębów i kości. Jest również obecna w płatkach zbożowych, rybach, wątrobie i jajkach. Dlatego też te pokarmy powinny znajdować się w diecie Twojego dziecka.
  • Mleko, wątroba, pomarańcze i warzywa z zielonymi liśćmi i natkami stanowią dobre źródło witaminy A. Zwłaszcza marchewki, które doskonale poprawiają wzrok.
  • Witamina C wspomaga proces zdrowienia. Znajdziesz ją w cytrusach, czerwonej papryce, brokułach i kiwi.
  • Witamina B jest potrzebna do utrzymania odpowiedniego poziomu energii. Aby dostarczyć ją swojemu dziecku wybieraj mięso, jajka, owoce morza i pełne ziarna zbóż.

Światło słoneczne

Natura dostarcza nam wszystkim wielu korzyści. Światło słoneczne odgrywa w naszym życiu bardzo istotną rolę, dlatego też lekarze zalecają wystawianie noworodków na jego działanie od 20 do 30 minut dziennie.

Polecane godziny ekspozycji dziecka na światło słoneczne to 7:00 – 10:00 i 16:00 – 18:00. Ilość czasu, który dziecko może spędzać na słońcu jest inna dla każdego malucha.

Dzieci poniżej 6. miesiąca życia nie powinny przebywać bezpośrednio na słońcu, bo może to uszkodzić ich delikatną skórę. W tym wieku zapotrzebowanie na witaminę D jest w całości pokrywane przez spożywanie mleka mamy.

Zarówno dzieci, jak i dorośli, mogą cierpieć z powodu niedoboru witaminy D. Aby tego uniknąć należy stosować zrównoważoną dietę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kahwati LC., Palmieri Weber R., Pan H., Gourlay M., et al., Vitamin D, calcium, or combined supplementation for the adults: evidence report and systematic review for the US preventive services task force. JAMA, 2018. 319 (15): 1600-1612.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.