Korzyści z karmienia piersią – poznaj je wszystkie!

Korzyści z karmienia piersią – poznaj je wszystkie!

Ostatnia aktualizacja: 23 czerwca, 2018

Korzyści z karmienia piersią zaczynają płynąć od pierwszej godziny życia noworodka. Jest to naukowo udowodniony fakt. Wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć pełnych miesięcy życia oferuje dziecku składniki odżywcze i przeciwciała niezbędne w jego wieku. Wierz lub nie, ale nie ma nic lepszego niż karmienie piersią!

Matka może natychmiast zaspokoić głód swojego dziecka. Nie chodzi jednak jedynie o praktyczne korzyści. Przez ostatnie dziesięciolecia zgromadzono dowody na zdrowotne korzyści z karmienia piersią.

Teraz, po tym jak korzyści z karmienia piersią zostały potwierdzone na drodze setek badań, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z całkowitą pewnością podaje, że karmienie piersią zmniejsza śmiertelność niemowląt i korzystnie wpływa na zdrowie, czego efekty sięgają dorosłości.

W rzeczywistości WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia, a następnie poszerzenie diety dziecka o uzupełniające pokarmy do czasu co najmniej dwóch lat. Tak samo sugerują tysiące pediatrów na świecie, mamusie i babcie. Jest bardzo mało prawdopodobne, że nauka i doświadczenia matek z całego świata są błędne.

Aby matki miały szansę doświadczyć korzyści z karmienia piersią przez pierwszych sześć miesięcy, WHO i UNICEF rekomendują:

  • Zacząć karmić piersią w ciągu pierwszej godziny życia noworodka.
  • Praktykować wyłączne karmienie piersią, to znaczy podawanie dziecku tylko mleka z piersi, bez innych pokarmów i napojów, nawet bez wody.
  • Karmić piersią, gdy dziecko tego zażąda, w dzień lub w nocy.
  • Nie używać butelek ani smoczków.
Korzyści z karmienia piersią - matka i dziecko


Korzyści z karmienia piersią dla matki i dziecka

Karmienie piersią poprawia zdrowie matki na krótszą i dłuższą metę; Może przyczynić się do osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju, w które zaangażowane jest wiele krajów i agencji, szczególnie tych, które dążą do zmniejszenia śmiertelności dzieci i poprawy stanu zdrowia matek.

Korzyści z karmienia piersią nie ograniczają się tylko do danych liczbowych i dowodów naukowych. Obejmują także miłość i przyjemne chwile, które matka dzieli ze swoim dzieckiem – karmienie piersią wymaga spędzania czasu w spokojny sposób.

Ten wspólnie spędzony czas pomaga wzmocnić więź matki z dzieckiem. Kontakt fizyczny jest niezwykle ważny dla noworodków, ponieważ pomaga im poczuć, że są bezpieczne, kochane i otoczone uczuciem.

Matki karmiące piersią na ogół są bardziej pewne siebie i czują się bliżej swoich dzieci.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że karmienie piersią nie gwarantuje, że związek między matką a dzieckiem będzie odpowiedni i odwrotnie – brak karmienia piersią nie jest przeszkodą do nawiązania bliskiej relacji.

Ale kiedy karmienie piersią jest przyjemne dla obu stron, jeszcze bardziej pozytywnie wzmacnia więź matka-dziecko.

Korzyści z karmienia piersią - uśmiechnięte dziecko

Mleko matki zapobiega problemom, takim jak:

  • Infekcja ucha
  • Choroby układu pokarmowego
  • Biegunka
  • Infekcje dróg oddechowych
  • Atopowe zapalenie skóry
  • Astma
  • Otyłość
  • Cukrzyca

Najważniejsze i najbardziej widoczne korzyści z karmienia piersią to bezpośredni wpływ na stan zdrowia i wyższy wskaźnik przeżywalności niemowląt. Częstość występowania biegunki, infekcji dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego i innych infekcji, a także zgonów spowodowanych przez te choroby jest niższa u dzieci karmionych piersią niż u pozostałych dzieci.

-Pan American Health Organization-

Wystarczy mleko matki

Mleko matki różni się od preparatów mlekozastępczych. Siara, pierwsze gęste, żółtawe mleko matki wyprodukowane w czasie ciąży i zaraz po porodzie, gwarantuje dziecku najlepszy start w życiu.

Siara (colostrum) zawiera składniki odżywcze i przeciwciała, które chronią dziecko po przybyciu na świat.

Dla większości niemowląt mleko matki jest łatwiejsze do strawienia niż preparaty mlekozastępcze. Żołądek niemowlęcia opóźnia adaptację do trawienia białek obecnych w preparacie mlekozastępczym, ponieważ pochodzą one z mleka krowiego.

Nie przejmuj się ilością mleka. Chociaż dziecko spożywa tylko niewielką ilość siary w każdym karmieniu, ilość ta jest odpowiednikiem tego, co może pomieścić jego mały żołądek. A żołądek noworodka nie jest duży.

Jedną z najczęstszych obaw lub wątpliwości matek jest ilość mleka, którą dziecko spożywa. Pamiętaj: jego żołądek jest mały i dziecko spożywa tyle pokarmu, ile potrzebuje, aby zaspokoić głód.

Na całym świecie pediatrzy zalecają, aby niemowlęta otrzymywały tylko mleko z piersi w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia. Oznacza to, że w tym czasie nie powinnaś podawać dziecku żadnej innej stałej ani płynnej żywności, nawet wody.

Nie wszystko jest w różowym kolorze

WHO przypomina, że wsparcie dla matki jest niezbędne. Karmienie piersią wymaga praktyki i wiele kobiet na początku ma z tym pewne trudności. Ból brodawki jest powszechny, jak również obawa, że ​​mleko nie jest wystarczające dla odpowiedniego rozwoju dziecka.

Należy pamiętać, że istnieją ośrodki zdrowia, które zapewniają wsparcie matkom i zachęcają do karmienia piersią poprzez udostępnienie usług wykwalifikowanych doradców.

Dzięki inicjatywie Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF-u istnieje obecnie ponad 20 000 instytucji „przyjaznych dzieciom” w 152 krajach. Zapewniają wsparcie i dobrą jakościowo opiekę dla matek i noworodków.

To może Cię zainteresować ...
Karmienie piersią – 4 rzeczy, których być może nie wiesz
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Karmienie piersią – 4 rzeczy, których być może nie wiesz

Karmienie piersią to idealny sposób żywienia dziecka. Mleko matki zawiera nie tylko wszystkie składniki odżywcze, jakich potrzebuje dziecko, ale te...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Doare KL., Holder B., Bassett A., Pannaraj PS., Mother’s milk: a purposeful contribution to the development of the infant microbiota and immunity. Front Immunol, 2018.
  • Cacho NT., Lawrence RM., Innate immunity and breast milk. Front Immunol, 2017.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.