Walking epidural: wpływ na poród, zalety i wady

Walking epidural: wpływ na poród, zalety i wady

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2018

Stosowanie znieczulenia miejscowego podczas porodu było wielokrotnie badane i poddawane dyskusji. Jednym z wielkich osiągnięć w tym zakresie jest metoda znieczulenia zewnątrzoponowgo zapewniająca mobilność matce, znana jako walking epidural.

Główną zaletą walking epidural jest to, że zmniejsza ono ból, nie paraliżując matki. Dzięki temu współpraca z kobietą podczas porodu jest łatwiejsza.

Przyszła matka może się poruszać, ale ból brzucha jest złagodzony. Ciało nie drętwieje, tak jak w przypadku innych rodzajów znieczulenia. Może to być bardzo przydatne podczas pierwszych trzech godzin porodu.

Lekarze twierdzą, że walking epidural jest równie bezpieczne, co bardziej znane znieczulenie zewnątrzoponowe. Wielką zaletą tego rozwiązania jest to, że matka może przyjąć podczas porodu najbardziej wygodną pozycję.

Walking epidural ma również bardzo pozytywny psychologiczny wpływ, ponieważ kobieta czuje się zaangażowana i ma władzę nad własnym ciałem w tym niezapomnianym momencie.

Technika aplikacji walking epidural

Zabieg przeprowadza się podobnie do tradycyjnego znieczulenia zewnątrzoponowego. Różnica dotyczy leku i podanej dawki.

Pacjentka siada i pochyla plecy, tworząc kształt „C”, a zastrzyk podaje się między kręgami. Igła umieszcza cewnik, przez który przechodzi środek znieczulający.

Wsparcie rodziny podczas porodu

Zalety walking epidural podczas porodu

  • Możliwość poruszania się. Po zastosowaniu znieczulenia kobieta nie traci czucia w kończynach dolnych. Poruszanie się bez odczuwania bólu wywołanego przez skurcze przyspiesza dylatację szyjki macicy.
  • Większy komfort. Kontrolując dolną część ciała, matka może przyjąć najwygodniejszą dla niej pozycję. W ten sposób uczestniczy w porodzie w sposób, który sprawia, że ​​czuje się bezpieczniejsza.
  • Łatwiejsze parcie. Jedną z najtrudniejszych i najpiękniejszych faz jest znalezienie siły, by pomóc dziecku wydostać się na zewnątrz. Udowodniono, że walking epidural ułatwia matce tę chwilę.
  • Szybkie działanie. Po zastosowaniu, walking epidural działa szybciej niż tradycyjne znieczulenie zewnątrzoponowe.
  • Mniejsza retencja moczu. Oznacza to, że ​​łatwiej oddać mocz.
  • Zastosowanie w różnych fazach. To znieczulenie można zastosować w dowolnym momencie podczas porodu. Uprawniony do tego lekarz lub pielęgniarka może zdecydować, kiedy go użyć, po konsultacji z matką.

Wady walking epidural

  • Cewnika nie można zmienić.
  • Powoduje większe nudności niż tradycyjne znieczulenie zewnątrzoponowe.
  • Niektórzy uważają, że może wystąpić niewielkie drżenie nóg, które może powodować niechciane uderzenia.
  • Podawane opioidy powodują swędzenie skóry.
  • Bóle głowy.

Chociaż walking epidural wydaje się cudownym rozwiązaniem, prawda jest taka, że ​​nie zawsze można je podać. Podobnie jak w przypadku wszystkiego, co związane ze zdrowiem, lekarz musi ocenić stan pacjentki w celu ustalenia, który środek znieczulający jest odpowiedni.

Ponadto, gdy poród jest już w zaawansowanym stadium, nie zaleca się stosowania walking epidural. W takich przypadkach lepiej użyć tradycyjnego znieczulenia.

Przygotowanie do walking epidural

Czy wszystkie ośrodki medyczne oferują walking epidural?

Niektóre szpitale jeszcze nie mają możliwości przeprowadzenia tego rodzaju znieczulenia, zazwyczaj dlatego, że wymagany jest specjalny protokół. Ponadto, by zastosować walking epidural ośrodek medyczny potrzebuje więcej personelu i środków.

Po zaaplikowaniu znieczulenia i jego zastosowaniu pacjentka musi zostać poddana ocenie, aby mieć pewność, że ma pełną kontrolę nad nogami. Odbywa się to za pomocą specjalnych technik i nie można tego zrobić w dowolnym miejscu.

Matce zawsze musi towarzyszyć inna osoba dorosła, której ufa. Poza wsparciem psychologicznym niezbędnym tego dnia, ta osoba jest bardzo pomocna podczas procesu porodu.

Nieprzewidziany efekt znieczulenia może powodować dyskomfort lub wypadek. W takich przypadkach obecność kogoś bliskiego może okazać się fundamentalna.

Jak w przypadku każdego porodu kontrola płodu ma kluczowe znaczenie. Podczas gdy lekarze nadzorują sytuację, można zahamować ryzyko, ale to lekarze są w stanie określić, co jest najlepsze dla matki i dziecka.

Pamiętajcie, że jako rodzice jesteście zobowiązani należycie się przygotować. Wasz udział we wszystkim, co dotyczy porodu musi być aktem miłości i odpowiedzialności.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.