Przygotowanie do bycia matką przez stanie się lepszym człowiekiem

Przygotowanie do bycia matką przez stanie się lepszym człowiekiem
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Perspektywa zostania matką przyprawia o ból głowy. Większość z nas nie czuje się w pełni przygotowana na urodzenie dziecka. Rzeczy, którymi musimy się zająć przed zostaniem matką przytłaczają. Posłuchajmy opowieści jednej z przyszłych mam o przygotowaniach do macierzyństwa: być może przeszłaś przez coś podobnego.

Od czasu, gdy spotkałam Twojego tatę, moje życie się zmieniło. Muszę przyznać, że zmiany rozpoczęły się jeszcze zanim się spotkaliśmy. To właśnie te zmiany pomogły mi znaleźć mężczyznę, którego kocham i z którym zakładam rodzinę. Mężczyzna, który spełni moje marzenie o byciu mamą, o byciu Twoją mamą.

Przyznaję to: jak wiele innych kobiet na tej planecie, chcę być matką. Chcę trzymać dziecko w ramionach i kochać je bardziej niż kogokolwiek innego na tym świecie. Marzy mi się karmienie dziecka, kąpanie go, całowanie i obserwowanie jak śpi. Pragnę widzieć uśmiech mojego maluszka każdego ranka i pocałunkami suszyć łzy.

Tak, tęsknię za macierzyństwem. Ale co więcej, mam ambicję być najlepszą matką na świecie. Najlepszą dla mojego dziecka. Chcę być w stanie poprowadzić je przez życie z otwartością, cierpliwością i czułością.

Chcę być matką, która potrafi wydobyć z dzieci to, co najlepsze. Która może pokazać im znaczenie i prawdziwą wartość wolności, piękna, szacunku, szczerego uśmiechu, szczerości, czasu spędzonego w rodzinie i samotności. Matką, która może nauczyć ich prawdziwej miłości.

Chcę, aby moje dziecko było kimś więcej niż dobrym chłopcem lub dziewczynką. Chcę, aby byli szczęśliwi. Im więcej o tym myślę, tym bardziej mam motywację, by stać się dobrym przykładem. Dlatego teraz, bardziej niż kiedykolwiek, wiem, że aby być dobrą matką, muszę się zmienić.

Bycie matką- opieka nad dzieckiem

Przygotowanie do zostania matką poprzez stanie się lepszym człowiekiem

Szczerze mówiąc, uważam, że jestem dobrym człowiekiem. Ale moja szczerość pozwala mi również przyznać, że mam wiele wad. Jestem przekonana, że każdy dzień jest okazją do osiągania lepszych wyników, do korygowania błędów i stawania się osobą, którą chcemy być. Ta wersja mnie ciągle jest w trakcie budowy.

Jedną z najcenniejszych lekcji, jakiej się nauczyłam, jest to, że życie jest synonimem zmiany. Nasze realia zawsze się zmieniają. Sam świat nieustannie się zmienia. I musimy się też zmienić, albo będziemy zmyci przez fale.

Najlepszym procesem zmiany jest ten, który świadomie tworzymy. Motywujmy się do niego i pielęgnujemy go, krok po kroku, we własnym tempie, radośnie.

Wiem, że muszę pielęgnować cnoty takie jak słodycz i delikatność. Obawiam się, że straciłam trochę z nich obu, w czasie, gdy byłam na tym świecie zdominowana przez mężczyzn i kobiety, którzy zaciekle konkurują na rynku pracy. Odwiedziłam świat i odniosłam sukces. Ale stało się to kosztem tych, których musiałam zostawić za sobą, aby móc pójść naprzód.

Teraz, gdy rozkwitło pragnienie własnej rodziny, nie chcę być tylko matką, chcę być wspaniałą matką. Muszę więc zmienić swój kształt. Odnajduję setki rzeczy, które muszę zrobić.

rysunek śpiącej rodziny

Tworzę dla Ciebie dom

Twój ojciec obudził we mnie rzeczy, o których myślałam, że zapomniałam. Jego miłość ożywiła moją zdolność do wrażliwości. Ale zdałam sobie również sprawę, że muszę być stanowcza. Nie surowa, ale twarda, łagodna i miła.

Mam tak wiele lekcji do nauczenia się i czuję, że mam wiele do nauczenia Ciebie, moje dziecko. Zachowuje tysiące pięknych chwil, aby mieć pewność, że zawsze będę miała gotowy uśmiech.

Odbudowuję swoją osobowość, abyś mogło dorastać z matką, która jest dobra i mądra. Właśnie teraz ta kobieta przechodzi transformację, kiedy przygotowuję ją do trzymania Cię w ramionach.

Przygotowuję się do przyjęcia Cię w takim domu, na jaki zasługujesz. Jestem przekonana, że każda dusza wybiera rodziców jeszcze przed urodzeniem. Im bardziej kochający dom i tym bardziej pożądane dziecko, tym lepsza dusza wcielona w nienarodzone dziecko.

Czytam to w książce, ale naprawdę w to wierzę, tak jak wierzę, że życie to zmiana. I dlatego, moje dziecko, zmieniam się, zanim tu przybędziesz. Zmieniam się w lepszą kobietę, która będzie w stanie być lepszą matką dla Ciebie, być obok Ciebie w procesie uczenia się tego, co nazywamy życiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.