Szwy po porodzie: podstawy prawidłowej pielęgnacji

Szwy po porodzie: podstawy prawidłowej pielęgnacji

Ostatnia aktualizacja: 05 marca, 2019

W przypadkach, w których stosuje się cięcie cesarskie lub nacięcie krocza, powrót do zdrowia po porodzie obejmuje gojenie się szwów. Jak prawidłowo pielęgnować szwy po porodzie?

Niezależnie od tego, czy przeszłaś cięcie cesarskie czy nacięcie krocza, proces gojenia się szwów poporodowych jest bardzo ważny. Chodzi nie tylko o szybszą regenerację, ale także o zapobieganie infekcjom. Dlatego chcemy przedstawić Ci kilka porad, jak pielęgnować szwy po porodzie.

Jak pielęgnować szwy po porodzie przez cięcie cesarskie

Powrót do zdrowia kobiety, która przeszła cesarskie cięcie, może być wolniejszy niż u matki, której dziecko urodziło się w naturalny sposób. Oprócz dyskomfortu lub bólu należy zadbać o szwy po porodzie powstałe w wyniku tego zabiegu chirurgicznego.

Oto kilka wskazówek, jak najlepiej dbać o szwy po porodzie przez cięcie cesarskie:

1. Bierz krótkie prysznice

Dopóki na Twoim ciele są szwy po porodzie przez cięcie cesarskie, nie możesz kąpać się w wannie ani zanurzać w wodzie. Aby się umyć, musisz wziąć krótki prysznic i oczyścić zaszyty obszar wodą i neutralnym mydłem, jeśli nie jesteś zabandażowana. Lekarz może również zalecić stosowanie specjalnego antyseptycznego mydła.

2. Pozwól ranie „oddychać”

Chociaż prawdą jest, że opatrunek lub bandaż, który jest zakładany w szpitalu, pomaga unikać otarć przez bieliznę lub prześcieradło i zmniejsza ból, konieczne jest również, aby rana „oddychała”.

Aby to zrobić, musisz usunąć bandaże i pozostawić ranę odkrytą przez jakiś czas. Bądź ostrożna i upewnij się, że nie karmisz piersią ani nie śpisz ze swoim partnerem, gdy obszar szwów jest odkryty. Zminimalizuj także kontakt ze wszelkimi przedmiotami.

kobieta na szpitalnym łóżku

3. Nie noś ciasnych ubrań

Poza bawełnianą bielizną, kiedy nadal masz szwy, nie możesz nosić obcisłych spodni ani niczego z zamkami błyskawicznymi. Zalecamy również nie podejmować żadnych nagłych ruchów lub wysiłku, aby uniknąć zerwania szwów lub zranienia.

W czasie gojenia się szwów niektóre czynności mogą być trudne do wykonania. Aby na przykład, aby wstać z łóżka, przesuń ciało do krawędzi, powoli opuść stopy i połóż poduszkę na brzuchu, zanim wstaniesz.

Jak pielęgnować szwy po porodzie z nacięciem krocza

Podczas naturalnego porodu czasami trzeba wykonać nacięcie w okolicy krocza – sromu i odbytu – aby dziecko mogło wyjść bez żadnych problemów, unikając w ten sposób rozrywania tych okolic.

Nacięcie jest zaszywane za pomocą szwów z użyciem syntetycznego materiału, który powoduje ich samoistny „rozpad” i wchłonięcie. Można również użyć grubszego materiału, który zostanie usunięty przez lekarza w ciągu około 10 dni. Zabieg ten jest znany jako episiotomia, w którego wyniku powstaje rana wymagającą leczenia po urodzeniu dziecka.

Dbanie o szwy po porodzie jest bardzo ważne. Chodzi nie tylko o szybszą regenerację, ale także o zapobieganie infekcjom.

Aby upewnić się, że prawidłowo dbasz o ranę po nacięciu krocza, koniecznie stosuj się do zaleceń lekarskich. Kiedy matka jest w szpitalu, opiekuje się nią personel medyczny, ale kiedy zostaje wypisana do domu, musi robić to sama lub przy pomocy swojego partnera.

Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać podczas pielęgnacji szwów po nacięciu krocza.

1. Dbaj o czystość i suchość obszaru

Za każdym razem, gdy idziesz do łazienki, dokładnie obmyj zraniony obszar świeżą wodą. Nie zapomnij go osuszyć delikatnymi ruchami, używając ręcznika, który nie pozostawia nici. Niektóre kobiety osuszają to miejsce wentylatorem lub nawet z suszarką z zimnym nawiewem.

szwy po porodzie przez cesarskie cięcie

2. Mycie wodą i solą

Niektórzy lekarze zalecają pielęgnację przyspieszającą gojenie. Oczywiście woda musi być ciepła i nie trzeba dodawać zbyt dużo soli; wystarczy garść. Kiedy skończysz, pamiętaj, aby dobrze wysuszyć obszar.

3. Użyj specjalnego bandażu

Przede wszystkim Twoja bielizna musi być luźna i z bawełnianego materiału. Podczas snu w nocy wskazane jest zdjęcie nadmiernych bandaży, aby uniknąć zatrzymywania wilgoci. W aptekach znajdziesz specjalne bandaże, które pozwalają obszarowi oddychać i zapobiegają przyklejaniu się szwów.

Na koniec podkreślmy jeszcze raz, że bez względu na to, czy masz szwy po cięciu cesarskim, czy po nacięciu krocza, bardzo ważne jest zapobieganie infekcjom w tym obszarze.

Położna wskaże Ci odpowiedni plan pielęgnacji, aby przyspieszyć proces gojenia i zminimalizować ryzyko możliwych komplikacji. Staraj się go ściśle przestrzegać, a unikniesz niepotrzebnych problemów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.