Torba do szpitala - co spakować do porodu

Torba do szpitala - co spakować do porodu
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jak tylko osiągniesz 32 tydzień ciąży i o ile wszystko idzie zgodnie z planem, powinnaś zacząć przygotowywać się do narodzin dziecka. I to nie chodzi tylko o przygotowanie miejsca dla noworodka  w domu. Pierwszą rzeczą, którą powinnaś przygotować jest Twoja torba do szpitala, w której musi się znaleźć wszystko, co niezbędne do porodu i pobytu w szpitalu tuż po nim.

A oto lista niezbędnych rzeczy, które powinna zawierać torba do szpitala. Koniecznie zanotuj, abyś o niczym nie zapomniała:

Lista rzeczy, które musi zawierać Twoja torba do szpitala:

 • Dowód tożsamości z fotografią. Może być to dokument tożsamości lub prawa jazdy. Upewnij się, że masz wszystkie dokumenty niezbędne do przyjęcia Cię do szpitala.
 • Szlafrok, kapcie i skarpety. Większość szpitali zaopatrzy Cię w szlafrok, który możesz ubrać po porodzie. Lepiej jednak mieć ze sobą własne ubrania. To pozwoli Ci czuć się bardziej komfortowo i nie przejmować się o ewentualne plamy, czy ślady. Wszystko, co bierzesz do szpitala, powinno być swobodne i wygodne. Przede wszystkim, na wypadek gdybyś musiała poddać się badaniom, takim jak pomiar ciśnienia, czy pobranie próbek krwi lub innym rutynowym testom. 
 • Coś, co pomoże Ci się zrelaksować. To może być muzyka, książka lub cokolwiek, co pomoże Ci odwrócić uwagę i rozładować stres w momencie porodu.
 • Przybory toaletowe, kosmetyki. Jeśli będziesz musiała zostać w szpitalu nieco dłużej,  prawdopodobnie będziesz potrzebować ręcznika, mydła i innych rzeczy osobistych. Nie zapomnij o szczoteczce i paście do zębów, dezodorancie, kremie nawilżającym, szamponie i wszelkich innych niezbędnych kosmetykach, których używasz na co dzień.
 • Ciepły, miękki sweter lub kardigan. Szpitale nie należą do najcieplejszych miejsc! To dobry pomysł, by wziąć ze sobą coś ciepłego. Przyda się również, gdy będziesz wychodzić z budynku szpitalnego do domu.
 • Bielizna do karmienia. Przede wszystkim powinnaś mieć specjalnie zaprojektowany do karmienia biustonosz, który jest miękko wyścielony i  zaopatrzony w kieszonki. Gdy użyjesz zwykłego biustonosza, może się zdarzyć, że mleko wycieknie pozostawiając plamy na koszulce i będziesz się czuła niekomfortowo.
Matka w szpitalu

Co jeszcze powinna zawierać torba do szpitala?

 • Coś do spięcia włosów. Najlepiej sprawdzi się gumka. Klamry, czy spinki mogą być niewygodne i mogą Cię zranić.
 • Naładowany telefon komórkowy z wszelkimi potrzebnymi numerami kontaktowymi. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiała się z kimś pilnie skontaktować. Powinnaś zapisać wszystkie numery kontaktowe, które mogą Ci się przydać.
 • Kilka par bielizny na zmianę. Bądź przygotowana na to, że po porodzie będziesz musiała zmienić bieliznę, nawet kilka razy. Na pewno przyda Ci się 2-3 pary majtek na zmianę.
 • Ubranie, które włożysz wychodząc ze szpitala do domu. Powinnaś zabrać ze sobą dodatkową parę ubrań. Najlepiej wybrać te, które nosiłaś w około 6 miesiącu ciąży, na wypadek gdyby brzuch nadal był nieco opuchnięty.
 • Ubranka dla Twojego dziecka. Oczywiście, oprócz rzeczy dla siebie, powinnaś spakować małą torbę rzeczy potrzebnych dla nowonarodzonego. Spakuj śpioszki, skarpetki, kocyk, pieluchy, czapeczkę i wszelkie potrzebne dla maluszka kosmetyki. 
Matka po porodzie

Dodatkowe, opcjonalne przedmioty, które może zawierać Twoja torba do szpitala:

W zależności od Twojego samopoczucia w okresie ciąży, warto rozważyć przedmioty opcjonalne, które mogłaby zawierać Twoja torba do szpitala:

 • Dodatkowa poduszka. Większość kobiet w ciąży nie może zasnąć bez dodatkowej poduszki. Jeśli jesteś jedną z nich, weź swoją własną poduszkę, aby móc choć trochę odpocząć.
 • Ubrania na zmianę dla Twojego partnera. Niektóre kobiety muszą po porodzie pozostać kilka dni w szpitalu. Jeśli planujesz, że ktoś zostanie z Tobą na noc, warto spakować dla niego ubrania na zmianę. Unikniesz szukania ich w pospiechu, w ostatniej chwili.
 • Aparat. Jeśli zdecydowałaś się na uwiecznienie narodzin na zdjęciach, nie zapomnij o dobrym aparacie, z naładowanymi bateriami. W ten sposób będziesz mieć pamiątkę na lata, która przypomni Ci o tych niepowtarzalnych chwilach.

Istotną sprawą, o której należy pamiętać jest fakt, że może się wydarzyć wiele rzeczy i ubrania mogą zostać łatwo zniszczone. Dlatego nie zapomnij, by torba do szpitala nie zawierała Twojej ulubionej garderoby.

Spakuj te rzeczy, których nie szkoda Ci stracić i miej na uwadze, że mogą się poplamić. Jeśli nosisz okulary, nie zapomnij ich spakować. Możesz ich potrzebować.

Przy pakowaniu powinnaś też wziąć pod uwagę porę roku, w której przygotowujesz się do porodu. Jeśli Twój planowany termin porodu wypada na zimę, upewnij się, że zarówno Ty, jak i dziecko macie dodatkowe ciepłe okrycia, chroniące Was przed zimnem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.