Torba do szpitala - co spakować do porodu

Torba do szpitala - co spakować do porodu
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jak tylko osiągniesz 32 tydzień ciąży i o ile wszystko idzie zgodnie z planem, powinnaś zacząć przygotowywać się do narodzin dziecka. I to nie chodzi tylko o przygotowanie miejsca dla noworodka  w domu. Pierwszą rzeczą, którą powinnaś przygotować jest Twoja torba do szpitala, w której musi się znaleźć wszystko, co niezbędne do porodu i pobytu w szpitalu tuż po nim.

A oto lista niezbędnych rzeczy, które powinna zawierać torba do szpitala. Koniecznie zanotuj, abyś o niczym nie zapomniała:

Lista rzeczy, które musi zawierać Twoja torba do szpitala:

 • Dowód tożsamości z fotografią. Może być to dokument tożsamości lub prawa jazdy. Upewnij się, że masz wszystkie dokumenty niezbędne do przyjęcia Cię do szpitala.
 • Szlafrok, kapcie i skarpety. Większość szpitali zaopatrzy Cię w szlafrok, który możesz ubrać po porodzie. Lepiej jednak mieć ze sobą własne ubrania. To pozwoli Ci czuć się bardziej komfortowo i nie przejmować się o ewentualne plamy, czy ślady. Wszystko, co bierzesz do szpitala, powinno być swobodne i wygodne. Przede wszystkim, na wypadek gdybyś musiała poddać się badaniom, takim jak pomiar ciśnienia, czy pobranie próbek krwi lub innym rutynowym testom. 
 • Coś, co pomoże Ci się zrelaksować. To może być muzyka, książka lub cokolwiek, co pomoże Ci odwrócić uwagę i rozładować stres w momencie porodu.
 • Przybory toaletowe, kosmetyki. Jeśli będziesz musiała zostać w szpitalu nieco dłużej,  prawdopodobnie będziesz potrzebować ręcznika, mydła i innych rzeczy osobistych. Nie zapomnij o szczoteczce i paście do zębów, dezodorancie, kremie nawilżającym, szamponie i wszelkich innych niezbędnych kosmetykach, których używasz na co dzień.
 • Ciepły, miękki sweter lub kardigan. Szpitale nie należą do najcieplejszych miejsc! To dobry pomysł, by wziąć ze sobą coś ciepłego. Przyda się również, gdy będziesz wychodzić z budynku szpitalnego do domu.
 • Bielizna do karmienia. Przede wszystkim powinnaś mieć specjalnie zaprojektowany do karmienia biustonosz, który jest miękko wyścielony i  zaopatrzony w kieszonki. Gdy użyjesz zwykłego biustonosza, może się zdarzyć, że mleko wycieknie pozostawiając plamy na koszulce i będziesz się czuła niekomfortowo.
Matka w szpitalu

Co jeszcze powinna zawierać torba do szpitala?

 • Coś do spięcia włosów. Najlepiej sprawdzi się gumka. Klamry, czy spinki mogą być niewygodne i mogą Cię zranić.
 • Naładowany telefon komórkowy z wszelkimi potrzebnymi numerami kontaktowymi. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiała się z kimś pilnie skontaktować. Powinnaś zapisać wszystkie numery kontaktowe, które mogą Ci się przydać.
 • Kilka par bielizny na zmianę. Bądź przygotowana na to, że po porodzie będziesz musiała zmienić bieliznę, nawet kilka razy. Na pewno przyda Ci się 2-3 pary majtek na zmianę.
 • Ubranie, które włożysz wychodząc ze szpitala do domu. Powinnaś zabrać ze sobą dodatkową parę ubrań. Najlepiej wybrać te, które nosiłaś w około 6 miesiącu ciąży, na wypadek gdyby brzuch nadal był nieco opuchnięty.
 • Ubranka dla Twojego dziecka. Oczywiście, oprócz rzeczy dla siebie, powinnaś spakować małą torbę rzeczy potrzebnych dla nowonarodzonego. Spakuj śpioszki, skarpetki, kocyk, pieluchy, czapeczkę i wszelkie potrzebne dla maluszka kosmetyki. 
Matka po porodzie

Dodatkowe, opcjonalne przedmioty, które może zawierać Twoja torba do szpitala:

W zależności od Twojego samopoczucia w okresie ciąży, warto rozważyć przedmioty opcjonalne, które mogłaby zawierać Twoja torba do szpitala:

 • Dodatkowa poduszka. Większość kobiet w ciąży nie może zasnąć bez dodatkowej poduszki. Jeśli jesteś jedną z nich, weź swoją własną poduszkę, aby móc choć trochę odpocząć.
 • Ubrania na zmianę dla Twojego partnera. Niektóre kobiety muszą po porodzie pozostać kilka dni w szpitalu. Jeśli planujesz, że ktoś zostanie z Tobą na noc, warto spakować dla niego ubrania na zmianę. Unikniesz szukania ich w pospiechu, w ostatniej chwili.
 • Aparat. Jeśli zdecydowałaś się na uwiecznienie narodzin na zdjęciach, nie zapomnij o dobrym aparacie, z naładowanymi bateriami. W ten sposób będziesz mieć pamiątkę na lata, która przypomni Ci o tych niepowtarzalnych chwilach.

Istotną sprawą, o której należy pamiętać jest fakt, że może się wydarzyć wiele rzeczy i ubrania mogą zostać łatwo zniszczone. Dlatego nie zapomnij, by torba do szpitala nie zawierała Twojej ulubionej garderoby.

Spakuj te rzeczy, których nie szkoda Ci stracić i miej na uwadze, że mogą się poplamić. Jeśli nosisz okulary, nie zapomnij ich spakować. Możesz ich potrzebować.

Przy pakowaniu powinnaś też wziąć pod uwagę porę roku, w której przygotowujesz się do porodu. Jeśli Twój planowany termin porodu wypada na zimę, upewnij się, że zarówno Ty, jak i dziecko macie dodatkowe ciepłe okrycia, chroniące Was przed zimnem.

To może Cię zainteresować ...
Skala Apgar – co to jest i czemu jest taka ważna?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Skala Apgar – co to jest i czemu jest taka ważna?

Po 9 miesiącach noszenia dziecka pod sercem jej pierwsze pytanie brzmi czy dziecko jest zdrowe. Ocenieniu jego stanu zdrowia służy właśnie tzw. ska...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.