Wyrażanie emocji poprzez zajęcia teatralne

Wyrażanie emocji poprzez zajęcia teatralne
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 27 listopada, 2019

Teatr to doskonałe narzędzie do nauka panowania nad uczuciami. Dlatego w tym artykule przedstawimy sposoby na wyrażanie emocji poprzez zajęcia teatralne i powiemy Ci wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć.

Wszystkie działania związane z teatrem mają doskonałe działanie terapeutyczne. Teatr pozwala pracować nad uczuciami, pogodzić się z nimi i je uzewnętrznić. Zobacz, dlaczego wyrażanie emocji poprzez zajęcia teatralne odgrywa tak znaczącą rolę w rozwoju dziecka.

Wyrażanie bardziej mrocznych aspektów życia może nieść dużą ulgę i ukojenie. Aktorstwo daje wiele możliwości odkrywania najgłębszych sekretów i lęków. Odgrywanie ról pozwala nam zmienić się na bardzo osobistym poziomie.

Ukazywanie swoich uczuć i przeżyć w sposób kreatywny pozawala nam zmierzyć się ze wszystkimi mrocznymi miejscami w naszych duszach.

Odgrywając role, które są despotyczne, samolubne i destrukcyjne, możemy uwolnić tkwiącą w nas negatywną energię. Jeśli się jej nie pozbędziemy, w którymś momencie zacznie wywierać wpływ na nasze zdrowie psychologiczne i mentalne.

Teatr wspomaga rozwój dziecka

Teatr może wywierać pozytywny wpływ na rozwój jednostki. Dzięki niemu młode osoby mają możliwość nauczyć się radzić sobie z uczuciami. Mogą poznawać swój związek z własnym ciałem, z innymi osobami, z pięknem, a nawet z ideologiami, wartościami i problemami.

Nastolatkowie odnajdą w teatrze uczucia i sytuacje, które towarzyszą im na co dzień. Jednak będą mogli wyrazić je w sposób odrobinę bardziej artystyczny. Tym samym uzyskają cenne doświadczenia, które pomogą im budować relacje w prawdziwym świecie.

Teatr umożliwia młodym ludziom poznanie własnego ciała, emocji i reakcji. Uczy także umiejętności słuchania, współpracy, empatii, nawiązywania zdrowych relacji i zwiększa uczucie pewności siebie.

Dzieci siedzące na podłodze i oglądające przedstawienie - wyrażanie emocji poprzez teatr

Teatr sam w sobie pozwala stworzyć przestrzeń, w której możemy mierzyć się z różnymi sytuacjami. Poza tym możemy także odtwarzać i interpretować role, aby kiedyś wykorzystać je w określonym celu.

Coraz więcej szkół włącza zajęcia teatralne do swojego programu nauczania. Decydują się na to, ponieważ edukacja artystyczna pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju człowieka. Zajęcia teatralne pomagają uczniom pracować nad własnym charakterem. Poza tym to doskonały sposób na wyrażanie emocji.

Pomysły na wyrażanie emocji poprzez zajęcia teatralne

Jeśli wyrażanie emocji poprzez zajęcia teatralne wydaje Ci się ciekawym rozwiązaniem i chcesz je wypróbować, powinnaś poznać proste i skuteczne ćwiczenia. Poniżej opisaliśmy kilka z nich.

1. Wyrażanie emocji

Aby przeprowadzić to ćwiczenie potrzebujesz dużej kostki z sześcioma twarzami. Każda z nich powinna przedstawiać uczucia, nad którymi chcesz pracować. Może to być na przykład smutek, podziw, strach, itp.

Uczniowie siadają w kółku i każdy uczestnik ćwiczenia czeka na swoją kolej. Kiedy już rzuci kostką, musi wyrazić uczucie, które wypadło. Następnie powinien wytłumaczyć, kiedy ostatni raz odczuwał to uczucie w przeszłości.

“Aktorstwo daje wiele możliwości odkrywania najgłębszych sekretów i lęków. Odgrywanie ról pozwala nam zmienić się na bardzo osobistym poziomie.”

2. Odgrywanie ról

Drugie ćwiczenie jest najfajniejsze ze wszystkich trzech. Aby je wykonać, potrzebujesz kilku uczestników. Będą prowadzili rozmowę wykorzystując różne role i emocje.

Balony z narysowanymi wyrazami twarzy

Przed rozpoczęciem rozdaj kartki papieru z wypisanymi na nich różnymi emocjami, które dzieci mają przedstawić. Pod koniec ćwiczenia musicie wspólnie zgadnąć, jakie uczucie odgrywał każdy uczestnik zabawy.

3. Zgadywanie uczuć

Ostatnie ćwiczenie jest bardzo proste. Doskonale obrazuje wyrażanie emocji poprzez zajęcia teatralne. Dzieci muszą usiąść w kółku, podobnie jak w przypadku pierwszego ćwiczenia. Każdy uczestnik przedstawia jedno uczucie, a inne osoby muszą je odgadnąć. Gdy im się to uda, kolejne dziecko przedstawia inną emocję.

Należy podkreślić, że teatr to idealne narzędzie do pracy nad rozwojem emocjonalnym dziecka. Co więcej, sprawdza się również w przypadku starszych osób. Każdy może wykorzystywać umiejętności, których nauczył się na scenie.

Aktorstwo pozwala zapanować nad emocjami w pozytywny sposób i posiąść ważne umiejętności, które umożliwiają rozwój osobisty i społeczny. Odgrywanie przedstawień teatralnych zwiększa uczucie własnej wartości, empatię, odpowiedzialność, pewność siebie i umiejętność współpracy. Dzieci uczą się nawiązywać nić porozumienia z innymi osobami oraz poznają lepiej samych siebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Daste C.; Jenger, Y. y Voluzan, J. (1978). El niño, el teatro y la escuela. Madrid: Villalar.
    • Eines, J. y Mantovani, A. (1997). Didáctica de la Dramatización. Barcelona: Gedisa.
    • Navarro Solano, M. (2007). Drama, creatividad y aprendizaje vivencial: algunas aportaciones del drama a la educación emocional. Cuestiones pedagógicas, 18, 163-174. https://idus.us.es/xmlui/bitstream/handle/11441/12845/file_1.pdf?sequence=1
    • Núñez Cubero, L. y Romero, C. (2004). La educación emocional a través del lenguaje dramático. Addenda a la II Ponencia: Los lenguajes de las Artes. Escenas y Escenarios en Educación, XXII-Site-Sitges Conference.
    • Núñez Cubero, L.; Bisquerra Alzina, R.; González Monteagudo, J. y Gutiérrez Moar, M.C. (2006). Emociones y educación: una perspectiva pedagógica. En J.M. Asensio; J. Carrasco García; L. Núñez Cubero y J. Larrosa (Coords.) La vida emocional. Las emociones y la formación de la identidad humana (171-196). Barcelona: Ariel.
    • Tejerina, I. (1994). Dramatización y teatro infantil. Dimensiones psicopedagógicas y expresivas. Madrid: Siglo XXI.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.