Posiadanie rodzeństwa a życie towarzyskie dzieci
Posiadanie rodzeństwa to coś, co większość ludzi kocha i czego nie znosi zarazem. Zła sława jaką niesie ze sobą bycie jedynakiem sprawia, że wielu rodziców decyduje się na posiadanie większej ilości dzieci, żeby tylko ich potomek nie był samotny. Bywa bowiem, że w wielu przypadkach jedynak to osoba uważana za egoistę, egocentryka i człowieka rozpieszczonego.
Oczywiste jest, że samo w sobie bycie jedynakiem czy posiadanie rodzeństwa nie stanowi gwarancji niczego. Zdecydowana większość naszej osobowości zależy od odebranego przez nas wychowania. Zachodzi jednak istotne pytanie: w jakim stopniu posiadanie rodzeństwa wpływa na życie społeczne osoby? Opowiemy Ci o tym w dzisiejszym artykule.
Czy posiadanie rodzeństwa i życie towarzyskie ma jakiś związek?
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że osobowość dziecka w wielkim stopniu zależy od środowiska, w jakim się rozwija, zwłaszcza w pierwszych latach swojego życia. Zdrowe, pozbawione dysfunkcji otoczenie w połączeniu z wychowaniem opartym na miłości to najważniejsze potrzeby młodego człowieka.
Umiejętności społeczne dziecka, takie jak między innymi empatia, zaufanie, zdolności intelektualne i ogólne uzdolnienia w dużej mierze zależą od tego, co dzieje się w pierwszych 12 lub 24 miesiącach życia dziecka. Nieodzownym elementem jest tu bliskość rodziców oraz okazywana przez nich miłość.
Znaczenie kwestii rodzicielstwa i jego opóźnienia
Ogólnie rzecz biorąc dzisiejsze rodziny nie kierują się dawnie uznawanymi normami moralnymi. Wręcz przeciwnie, obecnie partnerzy wielokrotnie wolą dać pierwszeństwo pracy i życiu zawodowemu. W młodości chcą korzystać z życia, podróżować, odkrywać świat i siebie zanim wkroczą w długoterminową rolę rodzica.
W praktyce, cieszenie się związkiem tylko we dwójkę powoduje oczywiste opóźnienie posiadania dzieci. Gdy z kolei partnerzy osiągają odpowiedni wiek, chcą poświęcić się dobremu wychowaniu swojego jedynaka lub jedynaczki. Należy jednak zaznaczyć, że zarówno jedynaki jak i dzieci mające rodzeństwo będą musiały stawić czoła tym samym wyzwaniom i społecznym zjawiskom.
Co ciekawe, w swoim życiu towarzyskim jedynak zwykle wykazuje się większą otwartością na świat zewnętrzny i na nawiązywanie przyjaźni. Dzieje się tak ponieważ zmusza go do takiej postawy brak rodzeństwa. Z kolei gdy w domu było dużo dzieci, życie towarzyskie ogranicza się często do samego rodzeństwa, ponieważ nie odczuwają potrzeby poszukiwania na zewnątrz.
Posiadanie rodzeństwa – czy odgrywa aż taką rolę?
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że posiadanie rodzeństwa odbija się na dziecku głębokim piętnem. Niesie ze sobą wyzwania i gorzkie momenty, ale też całe mnóstwo korzyści i pięknych wspomnień. Jednak na pytanie czy sam fakt posiadania braci lub sióstr wpływa na przyszłe życie towarzyskie młodego człowieka, odpowiedź brzmi: niekoniecznie.
Warto jednak brać pod uwagę, że rodzeństwo będzie dla dziecka towarzyszem zabaw i psot oraz przyjacielem na zawsze. Co więcej, pomoże mu dźwigać ciężar oczekiwań rodziców, ponieważ zostanie on podzielony na więcej osób. Podczas całego dzieciństwa rodzeństwo rozświetla nam dni i czyni życie lepszym.
Jedynak z kolei całą samotność będzie musiał znosić w milczeniu. Jeżeli ma dostatecznie dużo szczęścia, jego rodzice nie będą próbowali uzupełnić jego pustki gadżetami i coraz większą ilością zabawek…
Dobrzy rodzice obdarzą dziecko miłością i cenną uwagą pełną skupienia. Dzięki temu jego przyszłe życie społeczne, szkolne, uniwersyteckie i zawodowe będzie pełne sukcesów. Dziecko takie może nawet przewyższać swoimi wynikami innych młodych ludzi, którzy musieli dzielić się uwagą swoich rodziców z resztą rodzeństwa.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz też artykuł: Sukcesy dziecka w szkole – od czego zależą?
Co zatem się liczy?
Najlepszym sposobem na to, by młody człowiek umiał zbudować w przyszłości głębokie, wartościowe więzi jest obdarowanie go życzliwym środowiskiem. Harmonia, równowaga i zdrowy rozsądek podczas wychowania pozytywnie wpłynie na niego i na cały jego rozwój. Niezależnie od tego, czy ma rodzeństwo, czy jest jedynakiem, każde dziecko jest wyjątkowe i zasługuje na najlepsze dostępne wychowanie.
Podsumowując, życie towarzyskie dziecka w największym stopniu zależy od tego, jaki przykład otrzymają w swoim otoczeniu. Jeżeli jego podstawowe potrzeby zostaną zaspokojone, będzie szczęśliwe i zdoła komunikować się w sposób zdrowy ze swoimi rówieśnikami, z dorosłymi oraz ze wszystkimi przyszłymi pokoleniami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Raquel Ruiz Aparicio y Raúl Tárraga Mínguez, Universidad de Valencia. 2015. El ajuste conducta, emocional y social en hermanos. http://www.papelesdelpsicologo.es/pdf/2612.pdf
- Romero Escobar, Helena. Psiquiatra infantil. Unidad Salud Mental Infantil. Alicante. Llega un hermano, ¿tendrá celos? https://www.fundacionsaludinfantil.org/es/documentos/publicaciones/libros/libroSaludHijo/C043.pdf
- Susana de Blas Piñeiro. 2016. Universidad Pontificia de Comillas. Diferencia entre hijos únicos e hijos con hermanos. https://repositorio.comillas.edu/xmlui/bitstream/handle/11531/13385/TFM000502.pdf?sequence=1