Przekłuwanie uszu u dziecka – najważniejsze zasady

Zdecydowałaś, że chcesz przekłuć uszy dziecku? Dowiedz się, kiedy i jak najlepiej to zrobić.
Przekłuwanie uszu u dziecka – najważniejsze zasady

Ostatnia aktualizacja: 07 listopada, 2018

Jeśli chodzi o modę i akcesoria, przekłuwanie uszu u dziecka to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii. Opinie są podzielone: część rodziców decyduje się na przekłuwanie uszu u dziecka bardzo wcześnie, pozostali są zagorzałymi przeciwnikami tej praktyki.

W niektórych kulturach rodzice czekają aż dzieci dorosną i pozwalają im samodzielnie podjąć decyzje związane z przekłuwaniem uszu. W innych, na przykład w Hiszpanii i krajach Ameryki Łacińskiej, tradycją jest przekłuwanie uszu małym dziewczynkom.

W krajach tych rodzice często przekłuwają dzieciom uszy zaledwie kilka godzin po narodzinach. Uważa się, że wtedy taki zabieg jest mniej bolesny niż w późniejszym wieku. Starsze dzieci zdają sobie też sprawę z tego, co się dzieje, mogą więc nagle zacząć się bać.

Tkanka chrzęstna noworodków jest cieńsza od tkanki starszych dzieci. To sprawia, że przekłuwanie uszu jest znacznie łatwiejsze – a przede wszystkim znacznie mniej bolesne dla dziecka.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w krajach skandynawskich, w Belgii, Holandii i innych regionach Europy północnej przekłuwanie uszu u dziecka jest nietypowe i rzadko spotykane. Niektórzy mogą nawet głęboko się zdziwić widząc małe dziecko z kolczykami w uszach.

Jaki jest najlepszy wiek na przekłucie uszu dziecka?

Zgody co do wieku w jakim najlepiej przekłuwać uszy u dziecka oczywiście nie ma. Niektóre organizacje zajmujące się kwestiami zdrowia zalecają poczekanie do chwili, w której dziecko będzie na tyle duże, że będzie umiało samodzielnie zadbać o świeżo przekłute uszy. Inne jednak nie znajdują żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia tego zabiegu u malutkiego dziecka.

Wybierz dla dziecka proste, małe kolczyki.

Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) twierdzi, że jeśli zabieg przekłucia uszu wykonany zostanie poprawnie a o świeże dziurki w uszach dziecka będą odpowiednio dbali jego opiekunowie, ryzyko komplikacji jest niewielkie. AAP nie sprzeciwia się przekłuwaniu uszu u dzieci.

Organizacja zaleca jednak, by z zabiegiem poczekać do momentu, w którym dziecko otrzyma pierwszy pełen zestaw podstawowych szczepień, czyli do drugiego roku życia.

Dwuletnie czekanie jest jednak dla matek z Hiszpanii i krajów Ameryki Łacińskiej trudne, ponieważ tradycja piercingu jest głęboko zakorzeniona w kulturze ich obszaru.

Koniec końców, kwestia ta sprowadza się do indywidualnej decyzji rodziców. Najważniejszą rzeczą jest zebranie wszystkich najważniejszych informacji przez zabiegiem. Dzięki temu uda się uniknąć nieprzyjemnych dla dziecka komplikacji.

Przekłuwanie uszu u dziecka: podstawowe zasady bezpieczeństwa

  1. Jeśli zdecydujesz się na przeprowadzenie zabiegu krótko po narodzinach dziecka a szpital w którym przebywacie nie oferuje takiej możliwości, zapytaj pediatrę gdzie możesz udać się na zabieg przeprowadzony bezpiecznie i z użyciem odpowiedniego sprzętu.
  2. Upewnij się, że wybrane kolczyki wykonane są z 14-karatowego złota lub czystego srebra. Użycie innych materiałów może prowadzić do infekcji lub reakcji alergicznych.
  3. Kolczyki muszą być małymi, gładkimi sztyftami, które nie będą drapać i haczyć. Dzieci bardzo dużo się ruszają, więc unikaj dużych i skomplikowanych wzorów, które mogłyby zahaczyć się na przykład o kocyk. Małe kuleczki to najlepszy wybór.
  4. Osoba przeprowadzająca zabieg powinna w swoim gabinecie używać wyłącznie wysterylizowanego sprzętu. Zanim kosmetyczka przystąpi do przekłuwania uszu dziecka upewnij się, że przestrzega zasad higieny i bezpieczeństwa. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko komplikacji.
  5. Zapytaj lekarza, czy możliwe będzie wykorzystanie znieczulenia miejscowego. Przekłucie uszu trwa zaledwie kilka sekund ale mimo to spowoduje chwilowy ból. Jeśli boisz się, że maluch będzie cierpiał, poproś o słabe znieczulenie miejscowe, które sprawi że przekłucie płatków uszu nie będzie odczuwalne.
Koniecznie wybierz kolczyki-sztyfty, które nie będą drapać i haczyć.

Najlepsze kolczyki dla niemowląt i małych dzieci

  • Kolczyki powinny być wykonane z hipoalergicznego materiału. Dzięki temu nie wystąpi reakcja alergiczna. Zalecamy wspomniane wyżej 14-karatowe złoto lub czyste srebro.
  • Koniecznie wybierz proste sztyfty. Nie zakładaj dziecku wiszących, ciężkich kolczyków, ani takich które mogą o zahaczyć się o pościel czy ubranka.
  • Grubość: część przechodząca przez dziurkę w uchu powinna być tak cienka, jak to możliwe. Wybierz najdrobniejsze dostępne kolczyki.
  • Zakończenie kolczyka musi być zaokrąglone, a nie ostre jak bywa to w przypadku większości kolczyków-sztyftów dla dorosłych.

Pielęgnacja uszu dziecka po przekłuciu

  1. Poinformuj pediatrę o tym, że zamierzasz przekłuć dziecku uszy. Koniecznie porozmawiaj z lekarzem jeszcze przed zabiegiem, by uniknąć możliwych komplikacji.
  2. Jeśli nie pojawią się żadne problemy, pierwsze kolczyki możesz pozostawić w uszach dziecka przez 6 tygodni.
  3. Przez ten czas oczyszczaj uszy maleństwa opuszkami palców umoczonymi w alkoholu (spirytus kupisz w aptece). Koniecznie dokładnie umyj przedtem ręce.
  4. Obracaj kolczyki przynajmniej raz dziennie, ale uważaj by ich nie zacieśniać.
  5. Po każdej kąpieli osuszaj dokładnie okolice uszu. Przy świeżo przekłutych uszach nie może pozostawać wilgoć.
  6. Po 6 tygodniach dziurki powinny być w pełni wygojone. Możesz więc zamienić kolczyki na inne, ale pozostań przy lekkich, małych i prostych.

Dzięki tym wskazówkom i zaleceniom, będziesz w pełni przygotowana na podjęcie dobrej decyzji i odpowiednich kroków związanych z przekłuciem uszu u dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.