Płaczliwość podczas miesiączki: z czego wynika?

Płaczliwość podczas miesiączki: z czego wynika?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 07 lutego, 2020

Cykle miesiączkowe nie wpływają na każdą kobietę tak samo. Dla niektórych kobiet okres nie różni się zbytnio od zwykłego dnia. Dla innych jest to ogromna próba. W każdym razie oto kilka kwestii, o których warto wiedzieć, by zrozumieć płaczliwość podczas miesiączki.

Cykle miesiączkowe występują od okresu dojrzewania do około 40 roku życia. W tym czasie hormony kobiety przechodzą kolejkę górską. Nie bój się, jeśli czasami odczuwasz płaczliwość podczas miesiączki. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego możesz odczuwać potrzebę płaczu.

Nie wszystkie kobiety odczuwają miesiączkę w ten sam sposób. Dla niektórych kobiet miesiączka może mieć ogromny wpływ na ich emocje. W szkole wiele młodych kobiet otrzymuje niewiele informacji na temat tego, dlaczego w tym czasie łatwo stajemy się emocjonalne.

W tym samym sensie kobiety nie zawsze mówią dużo o regularnych i nieregularnych cyklach, zespole wielotorbielowych jajników, endometriozie czy zespole napięcia przedmiesiączkowego. Są to okoliczności, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego możesz odczuwać płaczliwość podczas miesiączki.

Kobiety mogą odczuwać wahania nastroju, nawet jeśli krwawienie menstruacyjne występuje u nich regularnie.

Płaczliwość podczas miesiączki a fazy ​​cyklu menstruacyjnego

Cykl miesiączkowy składa się z trzech faz: pęcherzykowej, owulacyjnej i lutealnej. Początek cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego. Krwawienie zwykle trwa od pięciu do siedmiu dni. Jednak w niektórych przypadkach może trwać nawet 12 dni.

W pierwszej fazie pęcherzykowej mózg wytwarza więcej hormonu folikulotropowego (FSH). To początek całego procesu. FSH pomaga dojrzeć jajeczkom w jajnikach. Następnie zaczyna być uwalniany estrogen, aby przygotować ścianę macicy na ewentualną ciążę.

Następnie rozpoczyna się faza owulacyjna. Dochodzi do wzrostu poziomu estrogenów w celu produkcji hormonu luteinizującego (LH). Ma to na celu wybór i uwolnienie najbardziej dojrzałych jajeczek. Dzieje się to mniej więcej w połowie cyklu.

Uwolnione jajo przemieszcza się przez jajowody do macicy. Jajko pozostaje aktywne przez 24 godziny. Jeśli plemniki zbliżą się do niego, jajeczko wybierze najlepszego z nich do zapłodnienia. W przeciwnym razie się rozpuści.

Ból brzucha

Trzecia to faza lutealna. Ma to miejsce w ciągu ostatnich 12 dni cyklu. W jajniku pęcherzyk jajnikowy wytwarza progesteron na wysokim poziomie, aby wysłać go do macicy w przypadku zapłodnienia. Nadmiar estrogenu jest jednym z powodów, dla których kobiety mogą odczuwać płaczliwość podczas miesiączki.

W tej fazie Twoje ciało może nabrzmiewać, a piersi mogą stać się niezwykle wrażliwe. Wiele kobiet doświadcza w tym czasie wahań nastroju. W większości przypadków zapłodnienie nie ma miejsca. W związku z tym obkurcza się macica, a poziom estrogenów i progesteronu spada.

Ponieważ wyściółka macicy nie będzie konieczna, organizm pozbywa się jej poprzez krwawienie miesiączkowe.

Co powoduje płaczliwość podczas miesiączki?

Jak wspomnieliśmy przy okazji opisu kolejnych etapów owulacji, w okresie płodności kobiety doświadczają ciągłych zmian poziomu hormonów.

Przede wszystkim dla fazy lutealnej charakterystyczne są wahania nastroju, euforia i drażliwość. Później, w fazie pęcherzykowej, wiele kobiet odczuwa skurcze, zmęczenie i wrażliwość.

Poczucie pobudzenia, wyczerpania, smutku lub zadyszki pojawiające się z dani na dzień to typowe objawy, których doświadczają trzy na cztery kobiety. Zmiany te są bezpośrednio związane ze związkiem między estrogenem a aktywnością mózgu. Jak widać, wyjaśnienie tego jest dość proste.

Istnieje związek między estrogenem, progesteronem i mózgiem. Podczas fazy przedmiesiączkowej zmieniające się hormony przerywają równowagę, która utrzymuje mózg w stanie „czujności”.

W rezultacie umysł kobiety wpada w inny stan niż normalnie, co może się nasilić w wyniku silnego stresu. Powszechna jest melancholia, smutek i płacz. Ponadto niektóre problemy zdrowotne, takie jak endometrioza lub zespół wielotorbielowych jajników, mogą powodować głęboką depresję na tym etapie cyklu.

Kobieta ma bolesny okres

Nadmiar estrogenu jest jednym z powodów, dla których kobiety mogą odczuwać płaczliwość podczas miesiączki.

Krwawienie

Objawy te znikają w fazie krwawienia miesiączkowego. Estrogen zwiększa uwalnianie endorfin, co powoduje natychmiastową poprawę nastroju. W rzeczywistości to uczucie podczas okresu jest często źródłem inspiracji dla wielu kobiet.

Jeśli do tej pory nie wiedziałaś, skąd bierze się płaczliwość podczas miesiączki, może teraz będziesz mieć mniej wątpliwości co do tego stanu.

W rzeczywistości większość smutku ma miejsce przed samym krwawieniem z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jednak gdy ten syndrom uniemożliwia rutynowe wykonywanie normalnych czynności, być może będziesz musiała porozmawiać ze specjalistą.

Aby ten przypływ emocji nie zaskoczył Cię, możesz pomóc swojemu mózgowi, przestrzegając zdrowej diety. Aktywności takie jak joga i medytacja mogą również pomóc zachować czujność i łatwiej przejść ten trudny comiesięczny moment.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.