Zegar biologiczny kobiety - wszystko co musisz wiedzieć!

Zegar biologiczny kobiety - wszystko co musisz wiedzieć!

Ostatnia aktualizacja: 08 marca, 2019

Twój zegar biologiczny jest odpowiedzialny za coś więcej niż tylko budzenie się i zasypianie. Określa również, kiedy kobiety są w stanie zajść w ciążę. Dowiedz się więcej o popularnych mitach dotyczących “zegarów biologicznych” w tym artykule.

Najczęstszym mitem na temat biologicznych zegarków kobiet jest to, że chęć posiadania dzieci zaczyna się wraz z wiekiem. Jednak nie ma dowodów sugerujących, że kobiety rodzą się potrzebując dzieci. Nie ma biologicznego powodu “gorączki dziecięcej”.

Zegar biologiczny kobiety decyduje o jej płodności po ukończeniu 35 roku życia. Jej zdolność do posiadania dziecka zaczyna wtedy spadać. Wynika to z faktu, że liczba jajeczek i ich jakość zmniejszają się wraz z wiekiem. W tym czasie kobiety stają się coraz mniej płodne. Istnieje jednak wiele placówek, w których oferowane jest leczenie niepłodności i pomoc kobietom, które mają problemy z zajściem w ciążę.

Zegar biologiczny kobiety

Pierwszą rzeczą, którą powinnaś wiedzieć jest to, że wiek produkcyjny kobiet zaczyna się od pierwszego cyklu menstruacyjnego, który zwykle ma miejsce około 12 roku życia. Trwa on do ostatniego okresu, co ma miejsce zazwyczaj około 4 dekady później.

Kilka różnych spraw może spowodować, że płodność kobiet zaczyna spadać w wieku 20 i 30 lat. Natomiast jest udowodnione, że płodność zazwyczaj znacznie spada po 35 roku życia.

Szanse na zajście w ciążę są znacznie niższe u kobiet w wieku od 30 do 40 lat. Powinnaś jednak pamiętać o czynnikach wydłużających Twój zegar biologiczny.

Płodna kobieta

Związek między wiekiem a płodnością

Prawdą jest, że wiek niezaprzeczalnie wpływa na płodność. Po okresie dojrzewania kobiet zwiększa się ich płodność. Następnie, gdy kobieta starzeje się, istnieje większe ryzyko braku zdolności poczęcia.

Zasadniczo kobiety śledzą tę oś czasu w odniesieniu do związku między wiekiem a płodnością:

  • Szczyt na początku i po środku 20 roku życia. Po tym czasie płodność zaczyna powoli spadać.
  • Bardziej dramatyczny spadek około 35 lat.
  • Zatrzymanie miesiączki lub menopauza, która zwykle występuje między 40 a 50 rokiem życia.
  • Menopauza oznacza koniec płodności, chociaż niepłodność z powodu starzenia się może również wystąpić przed tą datą.

Kobiety w wieku 35 lat lub starsze powinny wiedzieć, że wiek ma wiele wspólnego z płodnością. W rzeczywistości prawdopodobieństwo posiadania dziecka stopniowo zmniejsza się w wieku 20 lat i gwałtownie spada po ukończeniu 40 lat. Z pewnością istnieją pewne czynniki, które również wpływają na płodność kobiet.

“Zegar biologiczny kobiety określa jej płodność po ukończeniu 35 lat. Jej zdolność do posiadania dziecka zaczyna spadać. Jednak jest wiele placówek, w których można rozpocząć leczenie bezpłodności.”

Czynniki mające wpływ na zegar biologiczny kobiety

Zdrowie kobiety przed zajściem w ciążę wpływa zarówno na jej szanse na poczęcie, jak i na zdrową ciążę. Palenie, umiarkowane lub nadmierne spożywanie alkoholu oraz problemy z wagą utrudniają zajście w ciążę.

Z drugiej strony, inne schorzenia, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca również wpływają na przebieg ciąży. Powinnaś także pamiętać historię swojej rodziny, jeśli ktoś cierpiał na takie schorzenia.

Para rozmawiająca z lekarzem

Genetyka ma wielki wpływ na czas, kiedy kobiety przestaną produkować jajeczka. W rezultacie jest to zatrzymanie cyklu menstruacyjnego.

Ponadto, ogólny stan zdrowia pary wpływa również na możliwość zajścia w ciążę. W rzeczywistości możesz przedłużyć płodność, rozwiązując zagrożenia dla zdrowia, które możesz kontrolować.

Na koniec pragniemy przypomnieć, że mit kobiecego zegara biologicznego jest właśnie tym – mitem. Założenie, że “czasomierz mówi, że musisz zajść w ciążę przed 35 rokiem życia” jest tylko jednym ze sposobów, w jaki społeczeństwo rozumie macierzyństwo i płodność kobiet.

Nie powinnaś czuć presji bycia matką, jeśli nie jesteś na to gotowa.

Należy wiedzieć, że obecnym trendem jest posiadanie dzieci w starszym wieku. Wzrasta także macierzyństwo wśród kobiet w wieku powyżej 40 lat. Może to być spowodowane nowymi metodami leczenia bezpłodności, które pomagają wyleczyć naturalną niepłodność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.