Co robi dziecko w łonie matki? Koniecznie musisz się dowiedzieć!

Co robi dziecko w łonie matki? Koniecznie musisz się dowiedzieć!
Elena Sanz Martín

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzieci są nadzwyczajnymi istotami i również to się zachowują nawet z wnętrza łona matki. Dowiedz się co robi dziecko w łonie matki. To, co robi dziecko w łonie matki, jest tak samo fascynujące, jak jego zachowanie, gdy masz je już w ramionach. Nawet jeśli maleństwo nie ma jeszcze świadomości i nie bardzo zdaje sobie sprawę jak powinny wyglądać ludzkie zachowania, będąc w Twoim brzuchu pozostaje bez ustanku aktywne.

Jeśli chcesz wiedzieć, co tworzy i jak się zachowuje Twój mały orzeszek znajdujący się w brzuchu, zapraszamy Cię do lektury. Dowiedz się co robi dziecko w łonie matki. Stworzyliśmy ten artykuł w celu zaspokojenia ciekawości każdej z mam, które uwielbiają śledzić rozwój swojego dziecka z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień, a nawet z minuty na minutę.

Co robi dziecko w łonie matki?

Dziecko słyszy bicie Twojego serca.

To jeden z dźwięków, który będzie działać kojąco i uspokajająco, kiedy maleństwo będzie na świecie. Oprócz bicia serca, dziecko może słyszeć twój głos, jak również tych, którzy mówią w pobliżu. Pomimo, że w płynie owodniowym “nic” nie zakłóca wibracji wewnętrznego dźwięku, dziecko jest wstanie usłyszeć tony muzyki i wszystkie dźwięki otaczającego Cię świata.

Twoje dziecko ssie kciuk.

Zaledwie kilka godzin po urodzeniu, kiedy karmisz piersią, Twoje dziecko zaczyna ssać mleko z piersi.

Co robi dziecko w łonie matki, kobieta w ciąży

Na początku może to być bardzo trudne zadanie. Jednak w bardzo krótkim czasie zwrócisz uwagę, że dziecko ssie pierś tak łatwo, jak by zostało do tego specjalnie przeszkolone. Na naszym blogu Jesteś Mamą, całkiem śmiało możemy powiedzieć, że wiele dzieci jest “wyćwiczonych”, by ssać pierś swoich matek. Wynika to z praktyki ssania kciuka, kiedy jeszcze nasze maleństwo znajduje się w łonie matki.

Twoje dziecko ma czkawkę.

Twoje dziecko może dostać czkawki, częściej niż jesteś w stanie sobie wyobrazić. Jest to dość częste zjawisko, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży. Niektórzy specjaliści sugerują, że takie skurcze mogą być innym sposobem na przygotowanie ich narządów do życia poza macicą. Skurcz przepony i wniknięcie płynu owodniowego do ich płuc służą wzmocnieniu tych struktur.

Twoje dziecko ćwiczy wyraz twarzy.

Po szóstym miesiącu zazwyczaj twoje dziecko może mrugać oczami. Zupełnie jakby miało emocje dorosłego człowieka. Twoje dziecko uśmiecha się, marszczy brwi i wykonuje wiele innych gestów twarzy.

Twoje dziecko wykonuje rutynę.

Chociaż może to zabrzmieć zabawnie, twoje dziecko podąża za rutyną. Do siódmego miesiąca będą już mieć określony harmonogram, w którym regularnie wypełniają różne “zadania”. Budzą się, ruszają, idą spać… wszystko według własnego harmonogramu.

Ciąża - co robi dziecko w łonie matki

Dowiedz się, co Twoje dziecko robi w macicy

Poza wszystkimi cudami, o których już wspomnieliśmy, chcemy, abyście wiedzieli, że podczas normalnych dziennych czynności: oglądanie telewizji, branie prysznica, odpoczywanie, rozmawianie, wasze dziecko również jest zajęte. Głównie jedzeniem, aby przybrać jak najwięcej przed wyjściem na świat. Poza tym robią rzeczy, których nawet nie byśmy nie domyślali.

Co robi dziecko w łonie matki:

  • Otwiera i zaciska pięści,
  • Dotyka twarzy,
  • Śpi,
  • Bawi się pępowiną,
  • Kopie,
  • Przeciera oczka,
  • Porusza się i kręci,
  • Spożywa większą ilości płynu owodniowego, gdy ma wyższe stężenie cukru,
  • Oddaje mocz,
  • Bawi się z tobą (jeśli dotkniesz brzucha, twoje dziecko odpowie ci skrętami i kopnięciami),
  • Dotyka stóp,
  • Wystawia język,
  • Przekręci się do góry nogami, gdy zbliża się czas narodzin.

Jak widać, rozwój dziecka w macicy jest bardziej złożony niż tylko dostarczanie pokarmu za pośrednictwem pępowiny. W końcu jego ciało przygotowuje się do życia poza Twoim łonem, rozwijając wszystkie funkcje, które pozwolą im stać się w pełni zdolnym chłopcem lub dziewczynką, a Tobie najszczęśliwszą mamą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gabriel, F. (1999). Musicoterapia y embarazo. II jornadas de conceptualización de la2.
  • Zaragozano, J. F. El hipo,¿ un signo inane en pediatría?. PediatríaIntegral, 361.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.