Zły nastrój rodziców wpływa na rozwój emocjonalny dziecka

Zły nastrój rodziców wpływa na rozwój emocjonalny dziecka
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 31 maja, 2018

Otoczenie dziecka wywiera ogromny wpływ na jego psychikę. Zły nastrój rodziców, złość lub irytacja, mogą odbić się negatywnie na stabilności mentalnej ich dzieci. Stabilność emocjonalna rodziców odgrywa kluczową rolę w rozwoju dziecka. Jeśli zły nastrój przydarza się im praktycznie codziennie, wywrze to negatywny wpływ zarówno na sferę emocjonalną, jak i psychiczną dziecka.

Panowanie nad własnymi emocjami jest bardzo istotne. Aby chronić rozwój emocjonalny własnego dziecka musimy dbać o to, by nie być stale w złym humorze.

Zirytowani rodzice – problem dla dziecka

Jeśli rodzice mają zły nastrój, może to odbić się negatywnie to na rozwoju emocjonalnym dziecka. Zwłaszcza, jeśli stan emocjonalny rodziców jest długotrwały lub nawracający. Krzyczenie na dziecko lub na innych członków rodziny może wywołać dużą niepewność w dzieciach. W niektórych przypadkach może też sprawić, że zaczną się obwiniać.

Dzieci w przedziale wiekowym od 0 do 3 roku życia są bardzo podatne na niestabilność emocjonalną rodziców. Jednak nie oznacza to, że starsze dzieci nie odczuwają jej negatywnego wpływu. Rodzice muszą być tego świadomi i starać się stale kontrolować własne zachowanie w obecności dzieci. Wpłynie to korzystnie nie tylko na zdrowie psychiczne rodziców, ale i reszty rodziny.

Dziewczynka patrząca smutno przez okno, przeżywająca zły nastrój rodziców

Czemu rodzice są źli i poirytowani?

Na zły nastrój rodziców wpływa wiele czynników. Często niesiemy ze sobą bagaż z przeszłości, który wymaga pomocy profesjonalisty. Czasem stres wywołują problemy w pracy, finansowe, itp. Jeśli tak jest, warto poszukać rozwiązań, które pomogą pozbyć się negatywnej energii. Jeśli nie jesteś w stanie kontrolować negatywnych uczuć, powinnaś udać się do specjalisty.

Bardzo ważne jest, by zidentyfikować problem i dołożyć wszelkich starań, by go rozwiązać. Dzięki temu najbliższe Ci osoby, a zwłaszcza dzieci, mogą uniknąć przykrych konsekwencji.

Jakie skutki u dzieci wywołuje zły nastrój rodziców

Niepewność

To jeden z głównych skutków złego nastroju rodziców, jaki można zaobserwować u dzieci. Jeśli dziecko stale znajduje się w stresujących sytuacjach wywołujących napięcie, będzie odczuwało niepewność. Będzie się tak działo zwłaszcza, jeśli napięcie i stres dotyczy rodziców. Uczucie niepewności może przerodzić się w poczucie winy.

Depresja i niepokój

Wraz z niepewnością pojawia się depresja i niepokój. Dzieci, które są często wystawione na zły nastrój rodziców, mają problemy z adaptacją w szkole. Mogą również mieć problem z kontaktami z rówieśnikami. W rezultacie mogą ucierpieć wyniki w nauce, podobnie jak sama relacja dziecka z rodzicem. Dziecko może bać się wyrażać siebie w ich obecności, co prowadzi do serii krótkoterminowych, jak i tych długoterminowych konfliktów emocjonalnych.

Zachowania agresywne

Jeśli rodzice są stale w złym nastroju, dziecko może odbierać to jako brak czułości. Taka ocena jest bardzo niszcząca, bo może mieć poważny wpływ na rozwój dziecka. Dzieci, które mają chłodne i odległe relacje z rodzicami w okresie dorastania mogą rozwinąć zachowania agresywne i wykazywać wyraźne oznaki niepokoju.

W jaki sposób rodzice mogą uniknąć złego nastroju?

Jeśli sytuacja jest poważna, może okazać się, że lepiej poszukać pomocy profesjonalisty. Jednak jeśli problem dopiero się pojawił, to mogą zadziałać poniższe podpowiedzi.

Spędź czas sama ze sobą

Jedna z najważniejszych podpowiedzi dotyczących utrzymywania optymalnego zdrowia emocjonalnego dotyczy przeznaczania czasu dla siebie. Znajdź godzinę, by poćwiczyć lub spotkać się z przyjaciółmi. To świetny sposób na pozbycie się nagromadzonego stresu.

Tata grożący palcem córce

Wspieraj komunikację

Skuteczny sposób na unikanie stresujących sytuacji to otwarta i skuteczna komunikacja z najbliższymi. Szacunek i umiejętność wyrażania własnych opinii to klucz do utrzymania niskiego poziomu stresu. Pomagają również kontrolować zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Zauważ, że masz problem

Jeśli sama przed sobą nie przyznasz, że problem istnieje, to nigdy nie znajdziesz jego rozwiązania. Jedyny sposób na poradzenie sobie z nim to akceptacja jego istnienia i zrozumienie, że coś musi się zmienić. Należy zapewnić dziecko, że Twój nastrój nie jest jego winą. Komunikacja to klucz do ochrony członków rodziny przez negatywnymi efektami Twojego nastroju.

Kiedy rodzice są w złym nastroju, może to mieć poważne konsekwencje dla rozwoju emocjonalnego i psychicznego dziecka. Przyznaj, że problem istnieje i podejmij kroki, by dokonać zmian. To początek lepszej relacji z samą sobą i Twoimi bliskimi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carpena, A. (2008). Emociones y salud. Aula de Innovación Educativa, 173-174 (pp. 61-64).
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Navas, M. D. C. O. (2010). La educación emocional y sus implicaciones en la salud. Revista Española de orientación y psicopedagogía, 21(2), 462-470. https://www.redalyc.org/pdf/3382/338230785025.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.