Pierwsza gorączka Twojego dziecka - na co zwrócić uwagę?

Pierwsza gorączka Twojego dziecka - na co zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia, 2018

Nie ma nic bardziej niepokojącego niż to, gdy naszym dzieciom przydarza się choroba, której towarzyszy wysoka gorączka. Pierwsza gorączka osiągająca 41 stopni to zdecydowanie napięta sytuacja, z którą trzeba się zmierzyć. Nasz umysł przepełnia się niepewnością i obawami, pozostawiając niewiele miejsca na cokolwiek innego.

W takim przypadku priorytetem staje się szukanie pomocy medycznej. Wsparcie emocjonalne jest również ważne, aby pomóc nam skutecznie reagować na sytuację i zapobiegać katastrofalnym skutkom.

Dziewczynkę trapi gorączka

Pierwsza wysoka gorączka – co robić

To naturalne i całkowicie zrozumiałe, że rodzic spina się emocjonalnie i fizycznie w obliczu tak stresujących sytuacji. Nie wiedząc, jak i dlaczego, szukamy pomocy, takiej jak medyczne wskazówki, na temat tego, jak zmniejszyć gorączkę małego dziecka.

Zarówno starsze dzieci, jak i niemowlęta często zaczynają wykazywać objawy gorączki, zaczynając od dziwnych zachowań. Ich małe oczka mogą zaczerwienić się i wyglądać na zmęczone. Zaczynamy podejrzewać, że coś jest nie tak. Obserwacja tych sygnałów jest bardzo ważna, ponieważ dziecko nie potrafi mówić i wyjaśnić nam, jak się czuje.

Nawet chore dziecko, które jest nieco starsze, gdy cierpi na gorączkę, może nie być w stanie nam wytłumaczyć jak źle się czuje. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zawsze zwracali na nie szczególną uwagę. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak radzić sobie z pierwszą wysoką gorączką Twojego malucha.

Mierzenie temperatury u niemowlęcia

Jak postępować, gdy dziecko ma gorączkę?

Po pierwsze, gdy dziecko ma wysoką gorączkę lub nieznacznie podwyższoną temperaturę, powinniśmy wiedzieć, że w jego maleńkim ciele, coś nie działa jak powinno. Nie powinniśmy jednak zwracać zbyt dużej uwagi na to, czy gorączka jest wysoka, czy niska, ponieważ przy niższych temperaturach występują takie infekcje, jak zapalenie oskrzeli, a przy wyższych – zapalenie migdałków.

Pomocny jest nasz rodzicielski szósty zmysł. Pozwala on nam rozpoznać, czy dziecko jest bardziej mrukliwe, zmęczone czy apatyczne niż zwykle. Ważne jest dla nas również, aby mierzyć temperaturę za pomocą termometru. Jak jednak klasyfikować jego wskazania? Pediatrzy ustalili pewne ogólne wytyczne klasyfikacji gorączki na podstawie temperatury pachowej:

  • Do 37,5ºC jest gorączką niskiej kategorii. W zasadzie nie ma większego powodu do obaw, jeśli dziecko ma więcej niż trzy miesiące.
  • Między 38 °C a 39 °C klasyfikuje się jako umiarkowaną gorączkę. Jeśli u dziecka wystąpi taka temperatura, należy konsultować się z pediatrą w celu znalezienia i wyleczenia źródła gorączki.
  • Wyższe niż 39ºC jest znane jako wysoka gorączka i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Jeśli zdecydujesz się na doustne lub odbytnicze badanie temperatury dziecka, powinnaś wiedzieć, że wskazania temperatury w obu tych miejscach będą wyższe niż temperatura mierzona pod pachą. Dlatego ważne jest, aby znać różnice, jakie istnieją pomiędzy wszystkimi trzema lokalizacjami.

W przypadku korzystania z termometru na podczerwień należy dokładnie przestrzegać instrukcji producenta. W przypadku tradycyjnych termometrów, konwersja temperatur w zależności od lokalizacji jest następująca:

Temperatura odbytnicza 0,5°C> Temperatura ustna 0,5°C> Temperatura pachy.

Termometr

Gorączka u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia

W przypadku noworodków i niemowląt poniżej 3 miesiąca życia gorączkę należy leczyć w inny sposób. Musimy być ostrożni, a czasami interpretować wynik na różne sposoby. Musimy wziąć pod uwagę ubranie, szczepionki, które otrzymało czy też fakt, że ktoś obcy wziął je na ręce. Musimy wziąć pod uwagę te środki ostrożności, ponieważ na tym etapie niemowlęta jeszcze nie regulują odpowiednio temperatury ciała.

Jeśli po normalizacji sytuacji dziecka gorączka nie spadnie poniżej 37,5°C, należy skontaktować się z lekarzem. W razie potrzeby określi on przyczynę gorączki i leczenie. Po trzecim miesiącu życia dzieci już zaczynają rozwijać własny układ odpornościowy i dlatego powinny być badane w sposób o którym wspomnieliśmy wcześniej.

Termometr wskazuje, że dziecko ma gorączkę

Zbijamy gorączkę – co zrobić?

Jeśli temperatura nie jest zbyt wysoka (37,5ºC) powinniśmy zacząć od zdjęcia odzieży. Powinniśmy również zapewnić im wodę i ciepłe jedzenie. Nie przytulaj ich ani nie noś zbyt długo. Pomoże to dziecku regulować temperaturę ciała. Jeśli gorączka wynosi 38ºC, można im zapewnić ciepłą kąpiel wodną, która jest o dwa stopnie niższa od temperatury ciała. Jeśli nie jest to możliwe, zwilż kark, klatkę piersiową i pachwinę gąbką z ciepłą wodą.

W tym momencie dziecku należy również podawać środek przeciwgorączkowy, który pediatra zaleca w takich chwilach. Przy podawaniu leków należy zawsze przestrzegać podanych przez niego wskazówek. Jeśli pomimo wszystkich tych działań gorączka utrzymuje się, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Podczas pierwszego roku życia dziecka gorączka będzie jego wiernym towarzyszem. Dlatego ważne jest, abyśmy zapoznali się z nią i wiedzieli, jak postępować w każdej sytuacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de Liria, R; Méndez Hernández, M. Fiebre sin foco. Protocolos diagnóstico-terapéuticos de la AEP:

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.