Pieluszkowe zapalenie skóry: zapobieganie i leczenie

Pieluszkowe zapalenie skóry: zapobieganie i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2019

Pieluszkowe zapalenie skóry ma wiele przyczyn. Najczęściej wywołuje je kontakt z moczem lub sama pieluszka. Dziś chcemy przedstawić kilka porad, które pomogą Ci zapobiec wystąpieniu wysypki. Podpowiemy również jak można je wyleczyć korzystając ze sposobów domowych.

Poznasz wszystkie informacje, które będą Ci potrzebne, by wyleczyć pieluszkowe zapalenie skóry. Pieluszka, która ociera się o delikatną skórę dziecka, może doprowadzić do podrażnienia skóry. Może ono wystąpić u każdego dziecka, które używa pieluszek.

Małe dziecko ma bardzo delikatną i wrażliwą skórę. Z tego powodu wielu rodziców ma problem z leczeniem pieluszkowego zapalenia skóry. Dzieje się tak, ponieważ występuje w okolicach intymnych, które praktycznie zawsze są czymś przykryte. Jak w takim razie można mu zaradzić?

Pieluszkowe zapalenie skóry występuje najczęściej u dzieci w wieku od 4 do 16 miesięcy. W wielu przypadkach wywołuje je kontakt z moczem lub kałem. Niebezpieczeństwo jego wystąpienia zwiększa się, gdy maluch zaczyna jeść pokarmy stałe. Właśnie wtedy jego stolec może bardziej podrażniać skórę.

W przypadku biegunki na delikatnej skórze dziecka może wystąpić wysypka lub inne podrażnienia skóry. Potrafi do tego dojść nawet jeśli rodzice i opiekunowie regularnie sprawdzają pieluszkę i zmieniają ją od razu po zabrudzeniu.

Jak wygląda pieluszkowe zapalenie skóry

Rozpoznanie pieluszkowego zapalenia skóry nie sprawia wielu problemów. Wystarczy, że delikatnie dotkniesz pośladków dziecka i obejrzysz ten obszar.

Miejsca, które są najbardziej narażone na jego wystąpienie, znajdują się w okolicy pieluszki. Zobaczysz czerwone kropki, wysypkę lub podrażnienie skóry w formie ciemnoróżnowych plam.

Chociaż pieluszkowe zapalenie skóry można leczyć sposobami domowymi, polecamy wybrać się na wizytę do pediatry lub dermatologa dla dzieci.

Zwykła wysypka może czasem przekształcić się w rany, na przykład gdy jest bardzo nasilona lub dziecko rozdrapie swędzący obszar. W ranach może z kolei rozwijać się grzybica lub zapalenia bakteryjne. Jeśli do tego dojdzie, leczenie infekcji staje się bardziej istotne od leczenia samej wysypki.

Mama zmieniająca pieluszkę dziecku

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Pierwszy krok prowadzący do wyleczenia pieluszkowego zapalenia skóry polega na przemyciu zmienionego obszary letnią wodą. Powinnaś to robić podczas każdej zmiany pieluszki. Upewnij się, że używasz neutralnego mydła, aby jeszcze bardziej nie podrażnić skóry. Unikaj mydeł glicerynowych, bo mogą zmieniać naturalne pH skóry dziecka.

Chociaż na rynku są dostępne czyszczące olejki i balsamy do mycia okolic intymnych dziecka, nie powinno się ich używać zamiast wody z mydłem.

Wystarczy, że zabierzesz maluszka w okolice kranu. Nabierz na dłoń odrobinę wody i powoli polewaj nią podrażnione miejsca.

Następnie osusz polaną powierzchnię, ale bądź bardzo delikatna. Używaj miękkiej, bawełnianej szmatki i leciutko przyciskaj ją do skóry malucha.

Pozwól dziecku przebywać przez chwilę bez pieluszki. Nie zakładaj od razu nowej. To bardzo ważne, by skóra dziecka mogła oddychać.

Wielu rodziców obawia się, w dziecko nie mając na sobie pieluszki może zrobić siusiu lub kupkę. To całkowicie normalne. Takie momenty wolności stanowią źródło ogromnej radości i swobody dla maluszków. Mimo tego higiena nadal musi znajdować się na pierwszym miejscu.

Kiedy skóra dziecka wyschnie, nałóż na nią balsam łagodzący, olejek lub maść. Na rynku znajdziesz spory wybór produktów stworzonych do tego celu, w tym balsamy, które nawilżają i odżywają obszar pieluszki.

Należy jednak pamiętać, że czasem takie kremy mogą przynieść odwrotny skutek. W zależności od rodzaju skóry dziecka, takie składniki jak na przykład tlenek cynku mogą zwiększyć podrażnienie.

“Miejsca, które są najbardziej narażone na jego wystąpienie, znajdują się w okolicy pieluszki. Zobaczysz czerwone kropki, wysypkę lub podrażnienie skóry w formie ciemnoróżnowych plam.”

Inne sposoby domowe

Naturalne produkty i sposoby domowe bywają pomocne w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry.

Jeden z najlepszych produktów to puder ryżowy, który ma działanie przeciwzapalne. Balsamy zawierające wyciąg z nagietka lub owsa zmniejszą podrażnienie i opuchliznę.

Podczas kąpieli włóż do wody płócienne woreczki wypełnione płatkami owsianymi. Możesz także stworzyć kompresy z owsianki i położyć je na zaatakowane obszary.

Niemowlę po kąpieli owinięte w ręcznik

Aby zapobiec wystąpieniu pieluszkowego zapalenia skóry nie powinnaś zbyt mocno zapinać pieluszki. Luźniejsze zapięcie umożliwi swobodne krążenie powietrza.

Pamiętaj także, że nie należy zwlekać ze zmianą zabrudzonej pieluszki. Takie zachowanie zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia podrażnień.

Mamy, które karmią piersią, są w łatwiejszej sytuacji jeśli chodzi o pieluszkowe zapalenie skóry. Wystarczy, że nałożą odrobinę mleka z miesi na podrażniony obszar. Mleko z piersi mamy zawiera substancje, które łagodzą wiele problemów skórnych.

Podsumowując, aby uniknąć i wyleczyć pieluszkowe zapalenie skóry powinnaś regularnie zmieniać pieluszkę dziecka i odpowiednio przemywać jego skórę. Co więcej, powinnaś znaleźć odpowiednie produkty, które pomogą Ci chronić skórę maluszka przez cały dzień.

Te proste techniki pielęgnacyjne sprawią, że Twoja pociecha będzie szczęśliwa, radosna i nic nie będzie jej przeszkadzało.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Azcona, L. Dermatitis del pañal. Farmacia Salud. Farmacia profesional. 2010; 24 (1): 60-62.
  • Zambrano E, Zamabrano A, Fernández T. Dermatitis del pañal. AEPED [En línea].

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.