Wysypka pieluszkowa, co powinnaś o niej wiedzieć?

Wysypka pieluszkowa, co powinnaś o niej wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2018

W tym artykule wyjaśnimy, co to jest wysypka pieluszkowa i co powinnaś o niej wiedzieć. Porozmawiamy o przyczynach, objawach i leczeniu, a także o najlepszych opcjach pieluch dla niemowląt.

Wysypka pieluszkowa to podrażnienie, które występuje w okolicy pachwiny i narządów płciowych dziecka z powodu wilgoci lub braku higieny. Pamiętaj, że obszary wokół pachwiny mają dużą liczbę apokrynowych gruczołów potowych.

Chociaż wysypka pieluszkowa jest klasyfikowana jako łagodne zmiany skórne może się okazać zmorą każdego rodzica, jeśli nie jest prawidłowo leczona. W ciężkich przypadkach może powodować wrzody i rany.

Na koniec tego artykułu powiemy również, jak zdobyć pieluchę wielokrotnego użytku od jednej z najbardziej innowacyjnych i najbezpieczniejszych marek.

Wysypka pieluszkowa – przyczyny

 • Ciepło;
 • Wilgoć spowodowana mokrą pieluszką (od potu, moczu lub kału);
 • Brak wentylacji;

Problemy te mogą być wynikiem:

 • Źle założonej pieluszki;
 • Nieodpowiedniej higieny okolic narządów płciowych dziecka;
 • Brak zmiany pieluszki przez dłuższy czas;

Wysypka pieluszkowa – objawy i leczenie

Objawy zwykle występują w miejscu, gdzie zakładane są pieluchy i są bardzo widoczne. Na początku pojawia się zaczerwienienie skóry, po którym następuje ból, obrzęk i świąd.

Dziecko może również wykazywać wyraźny odruch przy dotykaniu podrażnionego miejsca. Jeśli stan postępuje, może prowadzić do bolesnych konsekwencji.

Niemowlęta, które dostały wysypkę mają tendencję do ciągłego płaczu i odrzucają pieluchy. Rodzice muszą być cierpliwi i postępować wedle określonych zasad.

Nie możemy rozpaczać (co jest oczywiście normalną reakcją). Powinniśmy wypróbować pieluchy, które pomogą im złagodzić objawy ich stanu.

Wysypka pieluszkowa i odpowiednia pieluszka

Leczenie wysypki należy przeprowadzać delikatnie, aby zapobiec nasileniu się dyskomfortu dziecka.

Pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest umycie całego obszaru narządów płciowych (genitalia, pachwina i pupa) letnią wodą i mydłem neutralnym lub antybakteryjnym.

Te ostatnie należy stosować wyłącznie po konsultacji z pediatrą dziecka.

Po umyciu, starannie osusz skórę dziecka miękkim bawełnianym ręcznikiem. Należy pamiętać, że skóra dziecka jest o wiele delikatniejsza niż u dorosłych, dlatego ważne jest, aby wybrać dla nich najlepszej jakości ręcznik.

“Bardzo ważne jest, aby rodzice często zmieniali pieluszkę dziecka, co pozwoli zapobiec gromadzeniu się bakterii i grzybów”.

Co zrobić, gdy Twoje dziecko ma wysypkę pieluszkową?

 • Jeśli Twoje dziecko dostało odparzenia, unikaj ubierania go w syntetyczne ubranka.
 • Stosuj puder dla dzieci, nakładając go na podrażnioną skórę.
 • Perfumuj obszar odpowiednimi olejkami zapachowymi.
 • Używaj tylko odpowiednich kremów.
 • Nie stosuj domowych sposób zawierających ocet, aloes lub innych leczniczych roślin.

Jak wybrać odpowiednią pieluszkę dla Twojego dziecka?

Jeśli chodzi o wybór pieluchy, ważne jest rozważenie kilku podstawowych aspektów. Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę rozmiar dziecka.

Nieprawidłowo dobrane pieluchy mogą być niewygodne, a także powodować wiele problemów, od prostego otarcia, aż do siniaków.

Po drugie, rodzice powinni wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonana jest pielucha. Wiele pieluszek jednorazowych jest wytwarzanych z substancji zapachowych, które mogą wywoływać alergie.

Rodzice powinni również upewnić się, że produkt nie zawiera dioksyn. Są to substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. One także powodują zanieczyszczenie.

Obecnie można znaleźć szeroką gamę bezpiecznych pieluszek. Jednak nie wszystkie z nich mają wymaganą jakość pod względem aspektu dermatologicznego.

Biorąc każdy aspekt pod uwagę i wybierając produkty przyjazne dla środowiska, mamy kilka alternatyw, które oferują wszystko, czego potrzebujemy:

 • Komfort.
 • Higienę.
 • Bezpieczeństwo.

Ekologiczne rozwiązania

Wiele mam zdecydowało się dać szansę pieluchom ekologicznym, głównie dlatego, że nie są wytwarzane z chemikaliami, które mogą być szkodliwe dla skóry dziecka.

Uważają te pieluchy za dobrą inwestycję, ponieważ można je prać i można je ponownie wykorzystać.

Ekologiczne pieluchy mają również wielką zaletę: są w standardowych rozmiarach, które można łatwo dostosować do ciała dziecka. Dlatego też mamy nie muszą kupować nowych rozmiarów w miarę wzrostu dziecka.

Spokojne dziecko leżące na przewijaku podczas zmiany pieluszki

Jeśli chodzi o dbanie o nasze dzieci, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na drobne szczegóły, takie jak materiały, z których wykonane są produkty.

Pozwoli to każdej mamie odetchnąć. Gdyż takie rozwiązania, nie powodują żadnego zagrożenia dla zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Azcona, L. Dermatitis del pañal. Farmacia Salud. Farmacia profesional. 2010; 24 (1): 60-62.
 • Boiko, S. Treatment of diaper dermatitis. Dermatologic clinics 1999; 17 (1): 235- 239.
 • Rueda López, J.; Guerrero Palmero, A.; Segovia Gómez, T.; Muñoz Bueno, A. M.; Bermejo Martínez, M.; Rosell Moreno, C. Dermatitis Irritativa del pañal. Tratamiento local con productos barrera y calidad de vida.
 • Šikić Pogačar M, Maver U, Marčun Varda N, Mičetić-Turk D. Diagnosis and managment of diaper dermatitis in infants with emphasis on skin microbiota in the diaper area. Int J Dermatol. 2018 Mar;57(3):265-275. doi: 10.1111/ijd.13748. Epub 2017 Oct 6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.