Kiedy i jak wprowadzić pokarmy stałe do diety niemowlęcia

Kiedy i jak wprowadzić pokarmy stałe do diety niemowlęcia
Marta Guzmán

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyczka Marta Guzmán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Gdy Twoje dziecko ma 6 miesięcy, nadszedł czas, aby wprowadzić pokarmy stałe do jego diety. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozszerzyć dietę w jak najlepszy sposób.

Mleko matki jest najważniejszą częścią diety dziecka przez pierwsze 6 miesięcy jego życia życia. Oczywiście, gdy nie wchodzi ono w grę, jego miejsce zajmuje mleko modyfikowane.

Ogólnie rzecz biorąc, około 4. miesiąca życia niemowlęta podwajają masę urodzeniową – na ogół ważą wtedy około 7 kg. W tym momencie możesz wprowadzić pokarmy stałe do ich diety, ponieważ są już gotowe na przyjęcie pierwszego stałego pożywienia. Oczywiście zawsze powinnaś przestrzegać wskazań pediatry.

Zupełnie nowy świat smaków dla niemowlęcia

Pierwsza porada, której potrzebujesz, aby wprowadzić pokarmy stałe do diety dziecka brzmi: rób to powoli. Często, kiedy podajesz dziecku pierwszą łyżkę jedzenia, wypycha je z powrotem. To normalne.

Może nie potrafić od razu przenieść jedzenia w głąb jamy ustnej, aby je połknąć. Pamiętaj, że nigdy wcześniej tego nie robiło!

Dorośli lubią mieć różnorodne produkty spożywcze w swojej diecie. Jednak niemowlęta muszą poznawać nowe pożywienie stopniowo, ponieważ wszystkie smaki są dla nich zupełnie nowe.

Nie zapominaj, że Twoje dziecko nigdy nie próbowało niczego gęstszego niż mleko matki lub mieszanka. Więc prawdopodobnie będzie potrzebowało czasu, żeby przyzwyczaić się do jedzenia.

Jeśli zauważysz, że jedzenie jest zbyt gęste dla Twojego dziecka, spróbuj rozcieńczyć je przez kilka pierwszych prób. Możesz spróbować wprowadzić gęstsze porcje później.

Dziecko krzywiące się na widok ręki z łyżką z jedzeniem - zmuszanie dziecka do jedzenia

Cierpliwości, nie od razu Rzym zbudowano

Zacznij od połowy łyżki jedzenia. Rozmawiaj z dzieckiem podczas całego procesu, zapewniając mu pozytywne wsparcie. Mów rzeczy typu „czy to nie pyszne?”

Pamiętaj, że początkowo Twoje dziecko może nie wiedzieć, co zrobić. Może wydawać się zdezorientowane lub wybrzydzać. Może bawić się z jedzeniem w ustach, a nawet całkowicie je odtrącić. Jeśli tak się stanie, nie zniechęcaj się.

Innym sposobem, aby wprowadzić pokarmy stałe do diety dziecka jest jednoczesne oferowanie dotychczas spożywanego przez nie mleka. Możesz naprzemiennie podawać pół łyżki jedzenia i pół łyżki mleka.

Gdy Twoje dziecko nauczy się jeść swoje pierwsze stałe jedzenie, dobrze jest rozpocząć wprowadzanie dodatkowych pokarmów, po jednym na raz. W ten sposób będziesz pewna, że ​​Twoje dziecko przyzwyczai się do próbowania i jedzenia najrozmaitszych smaków.

Należy pamiętać, że po wprowadzeniu nowej żywności należy odczekać 5 do 7 dni przed wprowadzeniem kolejnego produktu. Umożliwi to wykrycie i identyfikację ewentualnych alergii lub nietolerancji pokarmowych. Z tego samego powodu nie należy mieszać nowych produktów spożywczych podczas tego etapu. Zamiast tego należy zacząć od posiłków jednoskładnikowych.

Fakt, że Twoje dziecko zaczęło jeść pokarmy stałe, nie oznacza, że ​​nadszedł czas, aby zrezygnować z karmienia piersią lub karmienia butelką. Żywienie uzupełniające Twojego dziecka ma, jak sama nazwa wskazuje, uzupełniać spożywanie mleka, a nie je zastępować.

Odpowiednia waga dziecka - zdrowa dieta

Możesz zacząć od zbóż

Wzbogacone płatki zbożowe są dobrym źródłem żelaza i witaminy B dla dzieci. Pomagają również w dostarczaniu kalorii, których potrzebuje Twój maluch. Oferowanie niewielkich ilości prostych płatków śniadaniowych wraz z mlekiem lub formułą to dobry sposób, aby wprowadzić pokarmy stałe do diety Twojego niemowlęcia.

Pamiętaj, że nigdy nie należy wkładać zbóż do butelki dziecka, ponieważ grozi to zadławieniem. Ponadto podawanie dziecku płatków zbożowych w butelce zwykle bez zalecenia lekarza może spowodować, że waga dziecka będzie zbyt duża.

Przejdź do warzyw, a następnie owoców

Zazwyczaj rodzice rozpoczynają uzupełniającą dietę dziecka, wprowadzając proste zboża, co oznacza tylko jedno ziarno na raz.

Nie ma dowodów na to, że stałe produkty spożywcze powinny być wprowadzane w dowolnej kolejności. Zalecamy jednak zacząć od zbóż, a następnie przejść do warzyw po czym do owoców.

Przyzwyczajenie dziecka do jedzenia warzyw w młodym wieku to świetny pomysł. Wszyscy wiemy, że dzieci i nastolatki mają skłonność do unikania warzyw. Jednak małe dzieci łatwiej nabywają upodobania do warzyw – wykorzystaj to na swoją korzyść!

Zacznij oferować warzywa dziecku w porze lunchu. Później możesz zaoferować dziecku przeciery z owoców jako poranną lub popołudniową przekąskę.

Możesz wprowadzić pokarmy stałe, kiedy Twoje dziecko będzie na to gotowe

Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, jeśli płacze lub odwraca głowę, gdy oferujesz nową żywność. Jeśli maluch wielokrotnie odmawia jedzenia, najlepiej będzie na jakiś czas wrócić do karmienia wyłącznie mlekiem.

Możesz spróbować zaoferować jedzenie w późniejszym terminie. Wprowadzić pokarmy stałe można jedynie stopniowo. Pamiętaj, że Twoje dziecko nadal będzie otrzymywać składniki odżywcze, jakich potrzebuje z mleka lub mieszanki.

Aby Twoje dziecko miało zdrową i zróżnicowaną dietę w przyszłości, ważne jest, aby nabrało zwyczaju spożywania różnych pokarmów, gdy jest jeszcze małe. Jest to również dobry czas, aby nauczyć dziecko radzenia sobie z apetytem.

Nie zmuszaj dziecka, by jadło więcej, niż chce. Dzięki temu łatwiej nauczy się rozpoznawać, kiedy jest najedzone. Z drugiej strony, jeśli dziecko kończy jeść i nadal jest głodne, daj mu więcej jedzenia lub zaoferuj karmienie piersią/butelką, aby zaspokoić jego głód.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Birch LL, Doub AE. (2014). Learning to eat: birth to age 2 y. Am J Clin Nutr. Mar;99(3):723S-8S.
  • Coulthard H, Harris G, Emmett P. (2009). Delayed introduction of lumpy foods to children during the complementary feeding period affects child’s food acceptance and feeding at 7 years of age. Matern Child Nutr. 2009 Jan;5(1):75-85
  • Fernández-Vegue, Marta Gómez. (2018). “Alimentación Complementaria.” Asociación Española de pediatría.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.