Pęcherze u dzieci - w jaki sposób je leczyć?

Czy wiesz, że pęcherze u dzieci są zjawiskiem znacznie częściej występującym niż by Ci się mogło wydawać? Mogą się pojawić wskutek oparzenia, wypadku, otarcia w bucie lub nawet pod wpływem przedłużonego przebywania na słońcu bez kremu z filtrem.
Pęcherze u dzieci - w jaki sposób je leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia, 2019

Pęcherze u dzieci to częste zjawisko. Mogą się pojawić gdy najmłodsi przebywają w domu, na wyjeździe czy podczas zabawy na zewnątrz. Najważniejsze to wiedzieć, co zrobić i w jaki sposób pomóc dzieciom.

Gdy pojawia się problem jakim są pęcherze u dzieci zamiast tracić głowę, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co zrobić. Podpowiemy Ci!

Pęcherze u dzieci – w jaki sposób powstają?

Pęcherze przypominają bąbelki na skórze. W ich wnętrzu może znajdować się płyn ale nie musi. Powstają wskutek oparzeń, przetarcia, alergii bądź na przykład szczepienia. Pęcherze u dzieci przybierają różne rozmiary – mogą być naprawdę małe (kilka milimetrów) bądź wręcz przeciwnie – przybierać kilkucentymetrową średnicę.

Zwykle nie stanowią większego zagrożenia. Są jednak bardzo dokuczliwe, zwłaszcza jeśli pojawiają się na dłoniach lub na stopach. Zazwyczaj są wypełnione płynem, który w pewien sposób zabezpiecza pęcherz, naturalnie go nawilżając i chroniąc ranę, co z kolei umożliwia wytworzenie się nowego naskórka.

Największy problem pojawia się wtedy, gdy pęcherze zaczynają pękać. Mogą wtedy zainfekować się w kontakcie z ziemią, roślinami, sierścią zwierzęcia lub innymi zanieczyszczonymi powierzchniami.

Pęcherze u dzieci - palce

Dlaczego tak naprawdę pojawiają się pęcherze u dzieci? Powodów jest całe mnóstwo. Najczęstsze z nich jednak to: używanie nowego obuwia przecierającego skórę stóp, dotknięcie gorącej powierzchni takiej jak gorący garnek czy żelazko bądź długotrwałe przebywanie na słońcu, zwłaszcza w południe bez nałożenia odpowiedniego kremu z filtrem słonecznym.

Bywa też, że pęcherze pojawiają się wskutek występowania egzemy skórnej. Nie bez znaczenia jest kontakt z trującymi roślinami takimi jak bluszcz czy sumak oraz schorzenia skórne i choroby autoimmunologiczne: zapalenie skóry, ospa, półpasiec, liszaj i wszelkie infekcje.

Pęcherze u dzieci – co zrobić gdy się pojawią?

Od poznania przyczyny, dla ktorej pojawił się pęcherz, ważniejsze jest zadbanie o odpowiednią higienę i ochronę skóry w celu zapobiegnięcia pęknięciu pęcherza. To bowiem mogłoby spowodować ból oraz infekcję skóry.

Dobrym sposobem jest zastosowanie bandaża lub plastra. Dzięki temu prawdopodobnie zdołasz uniknąć urazów, przetarcia pęcherza oraz dostania się zanieczyszczeń do rany. Zadanie to nie zawsze jest proste, ponieważ dziecko może chcieć usunąć plaster. Postaraj się jednak wytłumaczyć mu, jak ważne jest chronienie pęcherza przed zainfekowaniem.

Nigdy nie nakłuwaj pęcherza w celu opróżnienia go. Jeżeli usuniesz płyn wypełniający pęcherz, nie będzie on już w naturalny sposób chronił i nawilżał delikatnej skóry, która formuje się pod pęcherzem.

Jedynie w wypadku gdy pęcherze u dziecka osiągają naprawdę duży rozmiar – powyżej 10 cm średnicy – lub gdy wypełniający je płyn jest mętny lub zielonkawy, należy zabrać dziecko do lekarza. Specjalista przeanalizuje sytuację i dobierze odpowiedni sposób leczenia.

Bywa, że pęcherz należy otworzyć za pomocą skalpela a po opróżnieniu go przepisuje się krem z antybiotykiem oraz środek wspomagający gojenie się ran. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja oraz zachowywanie higieny. Cały ten proces na szczęście nie jest bolesny ani dokuczliwy. Po prostu przez jakiś czas zadbaj o utrzymywanie czystości w okolicach pęcherza oraz w miarę możliwości przykrywaj skórę za pomocą plastra lub bandaża.

Dlaczego tak naprawdę pojawiają się pęcherze u dzieci? Powodów jest całe mnóstwo. Najczęstsze z nich jednak to: używanie nowego obuwia przecierającego skórę stóp, dotknięcie gorącej powierzchni takiej jak gorący garnek czy żelazko bądź długotrwałe przebywanie na słońcu, zwłaszcza w południe bez nałożenia odpowiedniego kremu z filtrem słonecznym.

Jak zapobiec pojawianiu się pęcherzy?

Jeżeli pęcherze u dzieci to problem, który pojawia się w Twojej rodzinie, musisz zadbać o kilka czynników. Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo w domu aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków.

Nigdy na przykład nie zostawiaj bez nadzoru włączonego żelazka w tym samym pomieszczeniu co dziecko. Unikaj też stawiania gorących naczyń blisko brzegu kuchenki w zasięgu rączek dziecka. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Dziecko zbliża się do gorącego garnka

Jeżeli z kolei pęcherze u dzieci pojawiają się na stopach pod wpływem używania nowych butów, zadbaj o odpowiednią jakość skarpetek. Zaopatrz dziecko w skarpetki wykonane z lekkiego materiału, który nie będzie dodatkowo przecierał delikatnych pięt dziecka. Jeżeli skóra malucha jest wyjątkowo delikatna, nie wahaj się użyć plastrów – przynajmniej w pierwszych dniach noszenia butów.

Gdy wybierasz się na wakacje, koniecznie zaopatrz się w krem z filtrem słonecznym – przynajmniej 50 FPS. Aplikuj krem co dwie godziny, nawet w dni pochmurne i nawet jeśli maluch nie wchodził do basenu ani do morza. Każdy spacer – jeżeli skóra dziecka jest delikatna i nie zapewnimy jej odpowiedniej ochrony – może się skończyć poparzeniem słonecznym spowodowanym promieniowaniem UV.

Oczywiście, pęcherze u dzieci to problem, którego nie da się rozwiązać w 100%. Proponowane przez nas strategie mogą jednak pomóc Ci zmniejszyć ich częstotliwość i szybciej je wyleczyć. Zaopatrz się w dobry krem nawilżający i zadbaj o skórę Twojego maluszka już dziś! Jego uśmiech z całą pewnością wynagrodzi Ci wszelkie wysiłki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.