Poza zasięgiem dzieci: 9 niebezpiecznych przedmiotów

Poza zasięgiem dzieci: 9 niebezpiecznych przedmiotów

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2018

Nieustraszone z natury dzieci mogą znaleźć się w niebezpiecznych sytuacjach. Mając to na uwadze, niektóre rzeczy powinniśmy zawsze trzymać poza zasięgiem dzieci.

Ostrzeżenie napisane na etykiecie wielu produktów: „Trzymać poza zasięgiem dzieci” widujemy wiele razy i nikogo ono nie dziwi. Prawda jest taka, że istnieje mnóstwo przedmiotów codziennego użytku, które powinny pozostać poza zasięgiem dzieci.

W domu są rzeczy, które powinniśmy zawsze trzymać z daleka od dzieci. Nie zwrócenie uwagi na te powszechne zagrożenia domowe może prowadzić do tragicznych konsekwencji.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

9 niebezpiecznych przedmiotów w gospodarstwie domowym, które należy przechowywać poza zasięgiem dzieci

1. Leki

W przypadku leków nieuwaga może mieć potencjalnie śmiertelne konsekwencje dla najmłodszych.

Chociaż dobrze zaopatrzona szafka na leki jest niezbędna w każdym gospodarstwie domowym, leki powinny zawsze być trzymane poza zasięgiem dzieci.

Nawet starsze dzieci mogą zechcieć sięgnąć po kilka tabletek lub łyżkę syropu, ponieważ zraniły się podczas zabawy. Zawsze zwracaj uwagę na to, gdzie przechowujesz leki.

Leki należy trzymać poza zasięgiem dzieci

2. Toksyczne produkty

Toksyczne produkty to kolejne typowe zagrożenia czyhające na dziecko w gospodarstwie domowym. Jeśli masz ogród i trzymasz w zapasie środek do usuwania chwastów lub nawóz, a nawet środek owadobójczy na robaki i pająki, trzymaj je pod kluczem.

Narażenie na działanie tego typu produktów może mieć nawet gorsze skutki niż w przypadku zażycia leków. W wielu przypadkach nie można wyleczyć skutków działania substancji toksycznych.

Podobnie traktuj detergenty i środki czyszczące ze szczególną ostrożnością. Obejmuje to środki czyszczące w spreju, środki do polerowania mebli i wybielacze.

Najlepiej jest trzymać tego rodzaju produkty poza zasięgiem dzieci i zamknięcie ich w bezpiecznym miejscu. Niektórzy rodzice decydują się na przechowywanie niebezpiecznych substancji chemicznych w górnej części szafki.

Jednak dzieci na ogół są nie tylko ciekawe, ale także pomysłowe, więc istnieje ryzyko, że będą wspinać się, aby dosięgnąć do zabronionych przedmiotów. Jak można sobie wyobrazić, naraża to dziecko na ryzyko upadku, nawet jeśli nie znajdą tego, czego szukają.

3. Noże i inne ostre przedmioty

Noże i inne ostre przedmioty powinny być przechowywane poza zasięgiem dzieci. Swobodny dostęp do ostrych przedmiotów może być bardzo niebezpieczny. Małe dzieci mogą próbować coś przeciąć i poważnie się zranić.

Pamiętaj o tym, nawet gdy jesteś w domu lub w tym samym pokoju. Zawsze najlepiej trzymać noże i nożyczki poza zasięgiem dzieci.

4. Przedmioty grożące uduszeniem

Podczas niektórych etapów dzieciństwa, dzieci wydają się chcieć włożyć do buzi wszystko, co znajdą w swoim otoczeniu. Jest to ich sposób na odkrywanie nowych wrażeń.

Jeśli mały fragment zabawki lub innego przedmiotu poluzuje się, a dziecko włoży je do ust, przedmiot ten może zakleszczyć się w drogach oddechowych dziecka. Szczególna ostrożność w przypadku małych elementów jest niezbędna, aby uniknąć opłakanych skutków.

5. Gniazdka elektryczne

Gniazdka i elektryczność stanowią główne zagrożenie w domu. Zawsze uważaj, by gniazda elektryczne były przykryte zaślepką i nie zostawiaj w domu kabli leżących luźno na podłodze.

Dzieci mogą próbować umieścić małe przedmioty w otwartym gniazdku. To może spowodować porażenie prądem i wielki strach – lub coś znacznie gorszego.

„Chociaż dobrze zaopatrzona szafka na leki jest niezbędna w każdym gospodarstwie domowym, leki powinny zawsze być trzymane poza zasięgiem dzieci.”

6. Dym tytoniowy

Tytoń jest wyjątkowo toksyczny dla dzieci. Narażenie na dym tytoniowy bezpośrednio wpływa na ich wzrost i może prowadzić do poważnych chorób.

Dlatego trzymaj palaczy z daleka od dzieci. Jeśli ktoś z rodziny pali, powinien wyjść na zewnątrz, aby nie palić przy dziecku.

7. Szkło

To naturalne, że szkło może łatwo rozbić się na ostre kawałki. Ale dzieci mogą o tym nie wiedzieć, przez co nie będą uważnie obchodzić się ze szklanymi przedmiotami.

Stłuc szklankę jest niezwykle łatwo, a kończy się paskudnym zranieniem, które wymaga kilku szwów.

8. Narzędzia

Pewnie wiesz, że maluchy lubią uderzać i rzucać zabawkami? Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby w ich małe rączki wpadły ciężkie, ostre narzędzia.

Nie jest miło o tym myśleć. Z tego powodu trzymaj skrzynkę z narzędziami poza zasięgiem dzieci.

Dziecko bawi się gniazdkiem elektrycznym

9. Telefony

Ostatni przedmiot na naszej liście również powinien być trzymany poza zasięgiem dzieci. Przecież nie chcesz, aby Twój smartfon wpadł do ubikacji. Dlatego lepiej nie zostawiaj go tam, gdzie dzieci mogą po niego sięgnąć.

Jako dodatkowy środek ostrożności przeciwko tej nieprzyjemnej niespodziance, dobrym pomysłem jest również zamykanie drzwi łazienki.

Dla rodziców bezpieczeństwo dzieci i ich dobre samopoczucie powinny być zawsze najwyższym priorytetem. Postępuj zgodnie z praktycznymi sugestiami przedstawionymi w tym artykule, aby oszczędzić sobie poważnego bólu głowy lub znacznie gorszych skutków nieuwagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kendrick, D., Young, B., Mason-Jones, A. J., Ilyas, N., Achana, F. A., Cooper, N. J., … Coupland, C. (2013). Home safety education and provision of safety equipment for injury prevention (Review). Evidence-Based Child Health. https://doi.org/10.1002/ebch.1911
  • Langiano, E., Ferrara, M., Lanni, L., Viscardi, V., Abbatecola, A. M., & De Vito, E. (2012). Food safety at home: Knowledge and practices of consumers. Journal of Public Health (Germany). https://doi.org/10.1007/s10389-011-0437-z
  • Grandjean, P., & Landrigan, P. (2006). Developmental neurotoxicity of industrial chemicals. Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(06)69665-7
  • Landrigan, P. J., & Goldman, L. R. (2011). Children’s vulnerability to toxic chemicals: A challenge and opportunity to strengthen health and environmental policy. Health Affairs. https://doi.org/10.1377/hlthaff.2011.0151

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.