Wybór butów dla dziecka – kilka wskazówek dla rodziców

Wybór butów dla dziecka – kilka wskazówek dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 25 stycznia, 2019

W tym artykule pokażemy, jak istotny jest wybór butów dla dziecka i podpowiemy Ci, jak go dokonać.

Stopy Twojego dziecka są bardzo delikatne. Właśnie dlatego wybór butów dla dziecka odgrywa tak znaczącą rolę.

Wybór butów dla dziecka to bardzo ważne zadanie. Jednak czasem możesz mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego modelu pośród produktów oferowanych przez sklepy.

Pamiętaj, że idealne buty dla dziecka muszą być wygodne, giętkie i lekkie. Musisz także wziąć pod uwagę wiek dziecka i potrzeby z nim związane.

Dobra para butów może pomóc maluszkowi przybrać odpowiednią postawę ciała i wywrzeć korzystny wpływ na rozwój fizyczny.

Wybór butów dla dziecka – na co należy zwracać uwagę?

Oto lista cech, na które powinnaś zwrócić uwagę wybierając odpowiednie buty dla maluszka:

1. Materiał

To jeden z najważniejszych czynników, bo od niego zależy wygoda i wytrzymałość butów. Najlepszym materiałem jest skóra, bo przepuszcza powietrze, jest giętka, ma właściwości izolacyjne i jest bardzo wygodna.

Jeśli zdecydujesz się na skórzane buty, upewnij się, że zarówno wierzch, jak i wkładka w bucie są wykonane ze skóry.

Wkładki ze skóry dają wygodę i przepuszczają powietrze, nawet w lecie!

Wbrew powszechnym mniemaniom dziecko chodzące w skórzanych butach bez skarpetek poci się o wiele mniej niż w butach ze sztucznych materiałów.

Chłopiec siedzący na podłodze i wiążący buty

2. Rzepy czy sznurówki?

Zaletą rzepów jest ich łatwość użycia. Wystarczy włożyć buty i gotowe!

To tak cudownie proste, ale może okazać się kłopotliwe, gdy dziecko błyskawicznie zdejmie buty na rzepy w najmniej oczekiwanym momencie.

Rzepy również szybko się rozluźniają, a tym samym nie dają stopie odpowiedniego wsparcia. Odgrywa to znaczącą rolę zwłaszcza w pierwszych latach życia, gdy dziecko uczy się chodzić.

W przeciwieństwie do butów na rzepy, butów wiązanych na sznurówki nie można tak łatwo ściągnąć. Sznurowadła dają wsparcie stopom, ale musisz uważać, by nie zawiązać ich zbyt mocno, aby nie uciskały stóp dziecka.

Niestety sznurówki trudno jest zawiązać, gdy dziecko jest niecierpliwe i się kręci. Maluch może mieć również problem z nauką samodzielnego wiązania butów.

“W dzieciństwie zdarza się zawsze taka chwila, kiedy otwierają się drzwi, by wpuścić do środka przyszłość.”

–Graham Greene–

3. Jaki rozmiar?

Za małe buty uciskają stopy dziecka, ale za duże mogą również sprawiać problemy.

W za dużych butach sznurówki trzeba będzie wiązać bardzo mocno, aby nie spadły dziecku z nóg. Są również niewygodne podczas chodzenia.

Oto idealny sposób na dobranie odpowiedniego rozmiaru butów dla maluszka:

  • Wyjmij wkładkę ze środka buta. Umieść ją na ziemi i poproś dziecko, aby postawiło na niej stopie. Pamiętaj, że palce dziecka nie powinny wychodzić poza szerokość buta.
  • Między najdłuższym palcem maluszka a czubkiem buta powinien zostać 1 cm wolnej przestrzeni – to zapewni miejsce dla rosnącej stopy.

4. Niska czy wysoka cholewka?

Buty z niską cholewką nie nadają się dla małych dzieci. Dla nich lepiej wybrać wyższe buciki. Na początku stopy dziecka są płaskie, bo nie ukształtowały się jeszcze podbicia.

Wraz z powstaniem podbicia (w okolicach czwartego roku życia) możesz zacząć kupować dziecku buty zarówno z niską, jak i wysoką cholewką.

Co z niemowlętami? Jak dobrać buty do stawiania pierwszych kroków?

Przez pierwsze miesiące po narodzinach dziecka mamy wręcz szaleją za malutkimi bucikami, które mogą zakładać swoim pociechom. W tym okresie buty ochronią przed zimnem i ewentualnymi urazami.

Uśmiechnięta kobieta w ciąży patrząca na buciki dziecięce w pudełku

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, głównym zadaniem butów staje się wspieranie maluszka w próbach samodzielnego wstawania i chodzenia.

Lepiej jest wybierać buty odpowiednie dla dzieci, zapewniające wsparcie, które wspomaga poprawny rozwój stóp.

Nie ma znaczenia, w jakim wieku jest dziecko – zawsze powinnaś wybierać buty w odpowiednim rozmiarze, z lekką piętą oraz jednym centymetrem wolnej przestrzeni między czubkami palców a czubkiem buta, aby umożliwić stopom rozwój.

Będziesz musiała często zaopatrywać maluszka w nowe buty, bo dzieci szybko rosną.

Podsumowując, mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom wybór butów dla dziecka stanie się łatwiejszy. Teraz już wiesz, na jakie aspekty musisz zwracać uwagę, aby znaleźć dobry model.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García, I. G. (2007). Podología preventiva: niños descalzos igual a niños más inteligentes. Revista Internacional de Ciencias Podológicas. https://doi.org/-
  • López-López, D., Becerro-de-Bengoa-Vallejo, R., Losa-Iglesias, M. E., & Bautista Casasnovas, A. L. (2017). An unusual presentation of postaxial polydactyly of the foot. International Wound Journal. https://doi.org/10.1111/iwj.12700

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.