Mycie rąk - dlaczego jest ważne przed kontaktem z dziećmi?

Mycie rąk - dlaczego jest ważne przed kontaktem z dziećmi?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Duża liczba noworodków choruje na choroby dorosłych ze względu na brak dobrej higieny osób, które się nimi zajmują. Wydaje się to trywialne, ale wcale nie jest. Dziecko jest bardzo delikatną istotą. Zakaźna choroba, bez względu na to, jak łagodna może być dla osoby dorosłej, może stać się śmiertelna dla noworodka. W tym świetle nie należy lekceważyć żadnych środków ostrożności, a mycie rąk jest sprawą najwyższej wagi.

Czynność tak prosta jak mycie rąk przed porodem może uratować życie. Jest to środek ostrożności, którego wszyscy dorośli powinni przestrzegać przed dotknięciem dziecka. Istnieje kilka naprawdę poważnych chorób, które mogą być zaraźliwe. Jednocześnie są to dolegliwości łagodne dla dorosłych, takie jak zapalenie żołądka i jelit czy przeziębienie, które może być śmiertelne dla nowo narodzonego dziecka.

Jakie znaczenie ma mycie rąk?

W pierwszych miesiącach życia dziecka szczególnie ważne jest, aby cały czas myć ręce, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby na najmłodszych. Dzieci są bardzo wrażliwe i łatwo chorują. Przy tak słabym układzie odpornościowym szybki i skuteczny powrót do zdrowia może być bardzo skomplikowany i często wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Mycie rąk przed kontaktem z dzieckiem

W jaki sposób i kiedy myć ręce?

Należy myć ręce za każdym razem, gdy chcesz dotknąć dziecko. Jest to szczególnie ważne przed karmieniem lub po zmianie pieluchy czy też po dotknięciu nosa albo ust (na przykład po kichnięciu lub dmuchaniu nosa). Staranne mycie rąk mydłem i wodą jest ważne, aby uniemożliwić bakteriom rozprzestrzenianie się.

Może to stać się męczące, ale powinieneś zawsze powiedzieć innym, aby zrobili to samo przed nawiązaniem kontaktu z dzieckiem. Starsze rodzeństwo, dziadkowie, ciotki i wujkowie oraz każda inna osoba, która dotyka Twojego malucha w pierwszych miesiącach życia, powinna mieć czyste ręce. Ponadto, jeśli ktoś jest chory na jakiekolwiek infekcje wirusowe lub bakteryjne, powinien myć ręce jeszcze częściej.

“Lekarstwem na przerażone dziecko jest delikatny dotyk matki.”

-Autor nieznany-

Jednakże, jeśli ktoś ma infekcję wirusową lub jakąś inną chorobę wirusową, wówczas zamiast mycia rąk, najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu brak kontaktu z dzieckiem. Im mniej możliwości rozprzestrzeniania się choroby na Twojego malucha, tym lepiej. Lepiej dmuchać na zimne.

Nie powinnaś czuć się zawstydzona prosząc dziadków lub innych gości, aby nie dotykali Twojego dziecka, jeśli ich ręce są brudne, a nie mają obecnie możliwości umycia rąk lub są po prostu chorzy. Powinno to być dla nich zrozumiałe, ponieważ stawką jest zdrowie i dobro dziecka. Nie czuj się źle. Jeśli musisz ustawić limity, aby dziecko nie zachorowało, zrób to.

Czyste ręce

Wszyscy możemy rozprzestrzeniać zarazki

Nawet jeśli nie mamy żadnej choroby wirusowego pochodzenia, wszyscy możemy nadal rozprzestrzeniać zarazki. Dzień spędzamy dotykając rzeczy, które zostały dotknięte przez innych, więc nie możemy być absolutnie pewni, czy nasze ręce są całkowicie czyste, czy nie. Dlatego ich umycie jest najlepszym rozwiązaniem dla ochrony zdrowia noworodka.

W tym czasie, kiedy z jakiegoś powodu nie masz dostępu do wody i mydła, zawsze dobrze jest mieć w swoim worku butelkę środka do dezynfekcji rąk. Dezynfekuje on dłonie bez potrzeby używania mydła i wody i jest bezpiecznym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy jesteś poza domem i napotykasz na kogoś, kto chce dotknąć Twojego małego dziecka.

Jak widać, należy podjąć nadzwyczajne środki ostrożności, aby chronić dziecko przed zarazkami innych ludzi. Bardzo ważne jest, aby Twoje ręce były czyste, a wszyscy wokół Ciebie powinni o tym pamiętać, jeśli chcą dotknąć dziecka, podnieść je, a nawet po prostu pieścić jego twarz. Dzieci są wrażliwe i musimy starać się ze wszystkich sił, aby zapewnić im bezpieczeństwo.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.